V aktuálnej sezóne ovládli dianie medzi hokejovými mládežníkmi. Dorastenci a deviataci Dukly Trenčín získali zlaté medaily, juniori a ôsmaci brali strieborné kovy. Na čele HK Dukla Trenčín n.o. stojí už od roku 2013 Viliam Čacho. Klub po koronavírusovej pandémii nabral na sile, veď základňa sa z necelých 300 detí rozrástla na viac ako štyri stovky a môže sa pochváliť aj fungujúcou akadémiou.
„Je náročné povedať, ktorou cestou ísť. Ak to v sebe hráč má, vyrastie aj na Slovensku a má doma väčšie pohodlie. Príkladom je Šimon Nemec, ktorý už od ranného dorasteneckého veku hrával v prvom tíme Nitry,“ hovorí na margo večnej otázky, či majú ísť mladí hráči cestou zahraničia, alebo radšej vyrastať v slovenských podmienkach.

V aktuálnej sezóne ste spomedzi všetkých klubov v mládežníckych kategóriách najúspešnejší. V čom je základ úspechu?
V prvom rade by som povedal, že naša filozofia nie je založená na dosahovaní titulov, ale cieľom je vychovať chlapcov pre mužský hokej. Aj v nedávno skončenej sezóne sme viacerých juniorov posielali hrať okrem nášho prvého tímu do Dubnice, Topoľčian a Považskej Bystrice.
Ľudia z vonku vidia, že má zmysel dať svoje deti ku nám, pretože sa snažíme urobiť čo najlepšiu štruktúru pre ich rast. Chlapci zo širokého okolia chcú byť súčasťou Dukly a kvantita je následným základom pre kvalitu.
Niektorí sa pozerajú hlavne na medaily, ale ich ciele by mali byť vyššie ako iba prežiť mládežnícky život s kovom na šnúrke.

Ako sa vám darí v konkurencii Nitry a Slovana Bratislava prilákať deti do Dukly?
Nitra, Slovan a my na západe dominujeme. V Bratislave je výhoda, že majú v meste viacero menších klubov a všetko je relatívne blízko vedľa seba. Nitranom pomohla dvojica Šimon Nemec-Adam Sýkora, ktorá vo veľmi mladom veku hrávala mužskú extraligu.
Našou obrovskou výhodou je hokejová akadémia. Onedlho otvárame nový štadión. V konkurencii ostatných klubov máme veľmi slušné podmienky. Aj preto chcú mnohí chlapci ísť práve ku nám. Našou súčasťou sú chlapci z celého západného Slovenska, ale nechýbajú aj z Popradu, Martina či východu republiky.
Ako sa vyvíja záujem o hokejovú akadémiu?
Keď sme pred piatimi rokmi začínali, prihlásilo sa približne 20 chlapcov. V poslednom roku sa počet záujemcov pohyboval na úrovni 60 až 70, čo už považujeme za veľmi zaujímavé čísla.
Z toho vychádza, že dorastenci by titul získať mali jednoducho. Nie?
Nedá sa povedať, že ku nám zaručene príde najlepší chlapec zo Zvolena alebo Popradu. V prvom rade základ tvorí dobrá základňa našich žiackych tried, kde dokážeme vyprodukovať pre dorast približne 10 až 12 hráčov. Získať titul nie je jednoduché, vždy k tomu treba kvalitný tréningový proces a dobré nastavenie tímu.

A čo v prípade, ak máte šikovného mladíka z Dukly, ale nechce študovať na Strednej športovej škole a vyberie si inú školu. Je to veľký problém?
Vyučovací proces pre chlapcov z projektu je jasne nastavený. Ráno majú tréning a v škole začínajú o desiatej hodine. To by pre chlapcov z iných škôl znamenalo, že by vymeškali ranný tréning. Takí zväčša vymeškávajú veľa zo školy. Potom majú problém absolvovať náš celý tréningový proces.
Aj toto sa v článku dočítate
- Aké najvýraznejšie talenty prešli mládežníckou Duklou Trenčín,
- aký je Čachov pohľad na výchovu hráčov na Slovensku a v zahraničí,
- zvýšil záujem o hokej draft NHL so Slafkovským a Nemcom, prípadne bronzová olympiáda v roku 2022,
- majú talentovaní hráči sklony viac v tréningu poľaviť,
- ako vyzerá vývoj hráča od prípravky po koniec v juniorke,
- je hokej skutočne drahým športom, alebo ide o mýtus?
Najnáročnejšie obdobie je pri prechode medzi juniorkou a mužmi. Súhlasíte?
Fyzičnosť a mentálne nastavenie nemá každý chlapec v 16 či 17 rokoch a mnohí nie ani v osemnástke, aby dokázali napĺňať vízie trénera, ktorý v mužskom hokeji potrebuje vyhrávať.