NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien skončil 13. apríla 2024 v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom trojdňový divadelný maratón, v ktorom mohli vidieť priaznivci kvalitného ochotníckeho divadla šesť súborov z domova (3) a zo zahraničia (3).
Tie predstavili plejádu rôznorodých divadelných inscenácií. Festival Aničky Jurkovičovej sa na novomestskej divadelnej pôde zrodil v roku 1998. Je oslavou ochotníckeho herectva v súvislosti so spomienkou na jednu z prvých slovenských herečiek, Novomešťanku Aničku Jurkovičovú.
Víťazná cena ide na stredné Slovensko
Hlavná cena a titul Laureát festivalu Aničky Jurkovičovej putuje vďaka skvelým výkonom rozsiahleho hereckého ansámblu Divadelnému súboru Jána Chalupku do Brezna. Brezniansky súbor, v ktorom v detských rolách zažiarilo viacero výrazných mladých hereckých talentov, dohnal nadšené publikum viackrát počas predstavenia obsahom hry i jej spracovaním k slzám.
Verdikt trojčlennej odbornej poroty, ktorej šéfoval opäť Martin Timko, nenechal nikoho na pochybách, že hlavná cena festivalu putuje do správnych rúk.
„Rok po tom, ako boli zaznamenané prvé zmienky o divadelnom predstavení v Brezne, napísal v roku 1845 v Dánsku Hans Christian Andersen známu rozprávku o Dievčatku so zápalkami. Rozhodli sme ho oživiť, aby nám prerozprával svoj príbeh tak, ako bol zvyknutý, keď bol ešte malým chlapcom. Pochádzal síce z tradičnej, ale chudobnej rodiny, hrával sa s bábkami, ktoré mu otec vyrobil z handier, aby unikol delíriovým stavom jeho mamy, ktorá prepadla alkoholizmu,“ uviedli ochotníci z Brezna na margo vzniku úspešnej hry, ktorej oživený scenár napísal Tomáš Krištof.

Vo veľkej väčšine Andersenovej tvorby je prítomná kritika spoločnosti sprevádzaná ťaživými či smutnými osudmi jeho postáv. Inak tomu nebolo ani vo víťaznej hre, ktorú breznianski ochotníci naštudovali vo forme muzikálu.
Spolu udelili šesť cien
O ďalších päť udeľovaných cien súťažili aj divadelné hry George Dandin v podaní domáceho súboru Divadielko Galéria z Nového Mesta nad Váhom, Divadelný súbor z Brezna s hrou Jána Chalupku Všetko naopak. Výraznou konkurenciou festivalového diania boli opäť aj tri súbory zo zahraničia.
Zo srbskej Starej Pazovy pricestovalo Slovenské divadlo VHV - SKUS hrdinu Janka Čmelíka, ktoré sa zaskvelo hrou Miloša Nikoliča Kováči. Ďalší ochotnícky súbor zo Srbska -
Ochotnícke divadlo KC Kysáč prezentoval hru Vladimira Hurbana Vladimirova Záveje. Zo susednej Českej republiky sa predstavil Divadelný spolek Na štaci Němčice nad Hanou uznávanou hrou Egona Erwina Kischa Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem. Práve za stvárnenie postavy prostitútky Antonie Pařízkovej získala herečka Petra Lejnarová Cenu za najlepší herecký výkon. Cenu za dramaturgiu hry Záveje získala Ema Kazimírová z Ochotníckeho divadla KC Kysáč.