Ministerstvo školstva predstavilo začiatkom apríla návrh, ktorý má za cieľ obmedziť používanie mobilných telefónov žiakmi na školách. Pre prvý až tretí ročník základných škôl bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy.
Od štvrtého ročníka bude mať výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program. Od šiesteho ročníka v prípade, ak to vyžaduje vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

Školská psychologička LUCIA ROŠTEKOVÁ , ktorá pôsobí na Gymnáziu Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou a v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Bánovciach nad Bebravou podobnú reguláciu víta, pretože v školách pozoruje mnohé deti, ktoré sa majú z dôvodu nadmerného používania mobilného telefónu zhoršenú pozornosť, častokrát zanedbávajú základné životné potreby ako pitný režim, prípadne návštevu toalety cez prestávku.

V rozhovore priblížila, aké iné problémy spôsobuje žiakom smartfón na vyučovaní, aké riziká deťom hrozia, ale i to, kedy jej vhodné, aby mal žiak som vlastný mobilný telefón.
V rozhovore sa taktiež dočítate
- Aké problémy spôsobené mobilmi eviduje u detí,
- aké riziká hrozia žiakom v súvislosti so smartfónmi,
- v akých prípadoch je u žiakov v poriadku používať smartfón počas vyučovania,
- či bežne používajú mobilné telefóny v školách už i žiaci prvé stupňa základných škôl,
- či plánovaný zákaz nediskriminuje deti, ktoré do škôl dochádzajú z obcí,
- ako môžu rodičia regulovať používanie telefónu u malých detí,
- či sa plánovaný zákaz týka i tlačidlových telefónov,
- ako regulujú používanie telefónov u detí niektoré školy,
- kedy je vhodné, aby mal žiak svoj vlastný smartfón,
- či problémy so smartfónmi trápia väčšinu detí,
- či ich majú skôr dievčatá, alebo chlapci.
Ako vnímate z pohľadu školskej psychologičky návrh rezortu školstva?
Stoja za ním i odborníci z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, takže je to vec, ktorá je odborne prediskutovaná a podporená aktuálnymi výskumami, aj skúsenosťou zo zahraničia.
Ja to vítam, pretože na školách tento problém vnímame a nie vždy sa s ním vieme adekvátne popasovať. Niektoré školy sa snažia samé regulovať používanie mobilných telefónov tak, ako uznajú za vhodné, nastavené pravidlá prekomunikujú s rodičmi a funguje to.
Aké konkrétne problémy evidujete s používaním mobilných telefónov v škole?
Niektoré deti trávia prestávky automaticky hrami, sledovaním obsahov sociálnych sietí na mobiloch a nevenujú svoj čas základným potrebám, ako je jedlo, pitie, použitie toalety, prípadne sa nepoprechádzajú po triede, nechystajú sa na ďalšiu hodinu, alebo celkovo nevnímajú ani to, aká bude nasledujúca hodina. Sú to zásadné veci, pretože keď nie sú hladní, smädní, lepšie sa sústredia počas vyučovania.
Častokrát netušia, že únava vyplýva napríklad z toho, že nedodržiavajú pitný režim. Sme svedkami toho, že niektoré deti sa väčšinu prestávok prehrajú a upozorňujeme na to.
Ďalšími problémami okrem zníženej pozornosti na hodinách je dostupnejšia kyberšikana, foto či videá uverejňované bez súhlasu aktérov, dostupnosť obsahov a informácií, ktoré nie sú adekvátne k ich veku, prípadne ich nemôžu ešte pochopiť. Z toho vyplývajú ďalšie následky, s ktorými sa stretávame.
Evidujete i problémy počas vyučovacej hodiny?
Áno, ale každý učiteľ si vytvára podmienky na vyučovacom procese sám, podľa toho, čo od žiakov očakáva, akú má s nimi skúsenosť. Ak vyučujúci na stredoškolskom stupni vidí, že žiak má v ušiach slúchadlá, alebo pri výklade učiva drží v ruke telefón, nie vždy to rieši radikálnym spôsobom.
Ak nevyrušuje a je už vo veku, kedy si žiak sám môže rozhodnúť, či výklad látky bude počúvať, alebo si ju naštuduje iným spôsobom, tak učiteľ prakticky nemá tendenciu do takejto situácie opakovane zasahovať. To sa však bavíme o mladých dospelých. U nižších ročníkov sa vyžaduje, aby deti mobily v žiadnom prípade počas vyučovania v rukách nemali.
Plánovaný zákaz sa týka najmä žiakov prvých troch ročníkov prvého stupňa základných škôl. Mávajú mobily i títo žiaci?
Áno, aj prváci už dnes majú telefóny. Či ich používajú počas školy často závisí od kolektívu a trendoch v triede, respektíve prístupu učiteľa. Ak ich majú, tak sú zvyknutí ich používať iba cez prestávky, ak škola nemá svoju vlastnú reguláciu. Dovolím si odhadnúť, že mnohé školy sa snažia o reguláciu používania smartfónov aj bez nariadenia zhora.
Bolo a niekde stále je bežné, že tieto deti môžu používať telefóny v družine na vyplnenie voľného času. S týmto súvisí riziko toho, že žiaci môžu zhotovovať snímky a videá spolužiakov, či dokonca vychovávateliek, zverejňujú ich na sociálnych sieťach alebo posielajú medzi sebou.
V súvislosti s tým hrozí i kyberšikana. Je dôležité sa o týchto témach rozprávať. Regulácia je jedna vec, dôležitá je však i prevencia, viesť deti k tomu, aby vedeli užívať smartfóny vhodne.
Neznevýhodní tento zákaz napríklad žiakov, ktorí do školy dochádzajú z väčšej diaľky a potrebujú smartfóny na komunikáciu s rodičmi?
Plánovaný zákaz sa týka najmä smartfónov a má za cieľ pozitívne ovplyvniť u detí schopnosť sústrediť sa. Tá v posledných rokoch prudko klesá, minister školstva sa v tejto téme opieral aj o výsledky testov PISA, ktorých sa naše školy zúčastňujú. V tlačovej konferencii, ak si správne pamätám, vyjadril nádej, že táto regulácia sa časom pozitívne odzrkadlí i na týchto výsledkoch.
Ak dieťa do školy nosí napríklad tlačidlový telefón, s ktorým môže len telefonovať, tak sa ho tento zákaz natoľko netýka, pretože takýto telefón používa hlavne vtedy, keď si potrebuje zavolať. Verím, že na takéto prípady sa určite pri regulácii bude myslieť, či už dieťa vlastní smartfón alebo tlačidlový telefón. Smartfóny sú však malé príručné počítače. V prípade návrhu rezortu školstva sa stále diskutuje aj o spôsobe odkladania telefónov počas vyučovania.
Na školách, kde sú telefóny u žiakov zakázané, platí dohoda o tom, kde sa telefóny nachádzajú a ak niekto potrebuje zavolať, tak sa nahlási učiteľovi, ktorý má toto miesto v ten daný moment na starosti ako dozor. Po vybavení telefonátu ho vráti naspäť.
Vnímate, že problémy s pozornosťou spôsobené smartfónmi trápia drvivú väčšinu detí, alebo ide skôr o minoritu?
Pôsobím na gymnáziu so štvorročným aj osemročným odborom. Čo sa týka nižšieho stupňa osemročného gymnázia, môžem povedať, že ide o menšiu skupinu žiakov, skôr chlapcov.
Z vlastnej skúsenosti viem, že trávia čas na telefónoch najmä cez prestávky. Občas sa mi stáva, že keď niečo nahodím na edupage počas vyučovania, tak mnohí na to zareagujú ešte počas vyučovacej hodiny.
Žiaci nevidia význam v zmysle psychohygieny, že nenechám sa telefónom rušiť, vypnem si upozornenia, aby som sa mohol, alebo mohla sústrediť na to, čo sa deje tu a teraz okolo mňa. Naopak, je pre nich dôležité mať možnosť byť kedykoľvek informovaný o tom, čo sa kde udeje.
Čo by sme vlastne od nich chceli, keď s tým máme často problémy aj my dospelí, rodičia. Bežný vzorec správania v spoločnosti je taký, že telefón máme stále k dispozícii a nechávame sa ním vyrušovať kedykoľvek, bez ohľadu na to, akú činnosť vykonávame.

Kedy je vhodný vek na to, aby dieťa mohlo vlastniť smartfón?
Neobmedzovala by som to vekom, ale skôr tým, ako dokážu v rámci tejto témy komunikovať rodičia so svojimi deťmi a od toho ako dokážu mať samotní rodičia smartfón dieťaťa pod kontrolou.
Vieme, že existujú aplikácie ako Google Family Link, cez ktoré sa dajú nastaviť časové obmedzenia, obmedziť aplikácie alebo zaviesť rôzne iné limity. Dá sa nastaviť i to, že rodičia musia schváliť stiahnutie novej aplikácie do telefónu. Odpoveď na túto otázku závisí i od toho, na čo ten telefón bude dieťa využívať.
Či to bude najmä komunikácia s rodinou a spolužiakmi, alebo vypĺňanie voľného času, alebo trebárs zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku. Komunikácia medzi spolužiakmi cez sociálne siete je dnes už viacmenej automatická, žiaci si takto medzi sebou pomáhajú s projektami a riešením domácich úloh.
Deje sa to už aj na prvom stupni. Smartfón je mocný nástroj a v rukách dieťaťa môže byť i veľkým prínosom a uľahčením života. Vzhľadom na to, že sa ešte vyvíja a k mnohým témam by nemalo mať automatický a nekontrolovaný prístup, tak rodič musí jeho aktivity na telefóne regulovať.