TRENČÍN. Mesto Trenčín si 10. apríla pripomenulo pri Pamätníku umučených na Brezine 79. výročie oslobodenia mesta sovietskymi a rumunskými vojskami.
Priamo na Brezine našlo miesto svojho posledného odpočinku 69 vojakov.

Samospráva pri tejto príležitosti obnovila i vlajkoslávu na pamätníku, v jeho revitalizácii plánujú pokračovať i naďalej.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako prebiehalo oslobodenie Trenčína,
- vojaci akých národností sa na misii podieľali,
- ako dlho po oslobodení trvali ešte útoky v regióne,
- akú spúšť v meste zanechali nemecké vojská,
- aké ďalšie prvky plánujú na pamätníku obnoviť.
Útoky trvali i po oslobodení
Oslobodzovacie vojsko vstúpilo do Trenčína 10. apríla 1945 v ranných hodinách.
„Išlo o súčasť bratislavsko-brnianskej vojenskej operácie sovietskej a rumunskej armády. Útok na Trenčín sa začal v noci z ôsmeho na deviateho apríla cez Kozí vrch na Brezine smerom na mesto. Postup osloboditeľov spomaľovali nemecké protiútoky,“ povedal Tomáš Vaňo, predseda Komisie kultúry a cestovného ruchu v Trenčíne.
Večer 9. apríla obnovili oslobodzovacie jednotky svoj útok na mesto a nasledujúcu noc prenikli do Trenčína z juhozápadu. Ustupujúci Nemci v noci zničili obidva mosty cez Váh.
„Ráno o ôsmej hodine bol časť Trenčína na ľavom brehu rieky oslobodená. Delostreleckej a mínometnej paľbe bolo mesto vystavené ešte ďalších 20 dní. Veľké škody spôsobili najmä zápalné granáty,“ priblížil.
Posledné zvyšky okupačných vojsk vyhnali osloboditelia až 30. apríla 1945. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1380 padlých vojakov rumunskej armády, 1255 vojakov sovietskej armády. Pri bojoch zahynulo aj 171 civilistov.
Vojaci nemeckých vojsk nechali, podobne ako v iných mestách, v Trenčíne spúšť, poškodili telegrafné a telefónne vedenie i koľajovú trať a zničili stanicu a mnohé iné stavby a ulice.
„Je našou zodpovednosťou zabezpečiť, aby sa podobné ohavné činy už nikdy neopakovali, postaviť sa proti nenávisti, intolerancii a diskriminácii vo všetkých podobách. Mier je krehký, len za našimi východnými hranicami zúri vojna,“ dodal Vaňo.
Trenčín oslobodili vojaci rôznych národností
S historickou udalosťou oslobodenia mesta Trenčín sú spojené veľké obete na životoch.
„Tie sú jasné a jednoznačné, netreba o nich pochybovať. Aj na tomto mieste si pripomíname obete ľudí, ktorí položili svoje životy, aby sme my mohli žiť v mieri. Položením vencov im vyslovujeme vďaku a uctievame si ich pamiatku,“ povedal Zdenko Marton, tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.