TRENČÍN. Svah pod farským kostolom v Trenčíne stabilizujú pre havarijný stav oporných múrov.
V rámci prác našli aj niekoľko zaujímavých archeologických nálezov. Stavebnú techniku na pozemok museli prenášať žeriavom ponad budovy, keďže do areálu centra je komplikovaný prístup.
V článku sa okrem iného dočítate
- Prečo pristúpili k stabilizácii svahu,
- ako prenášali stavebnú techniku do dvora Centra pre rodinu,
- aké archeologické nálezy našli počas prác,
- z akého roku pochádzajú,
- aká je história farského domu pod svahom.
Opravy v hodine dvanástej
Hlavný problém spočíval v tom, že voda z Karnera Svätého Michala, ktorý je nad centrom, prenikala do svahu a šírila sa smerom nadol.
„Svah následne tlačil na jestvujúce pôvodné oporné múry, ktoré boli zničené. Keby sa situácia zanedbala, mohlo by dôjsť k zosuvu svahu, ktorý je pod hlavnou hradbou, pod farským kostolom. Oprava bola nad sily nášho občianskeho združenia, tak sme do spolupráce prizvali i župu, ktorá je správcom karneru i hradby,“ vysvetlil Michal Lešinský z Centra pre rodinu a zároveň projektový manažér opravy múrov.
V rámci riešenia pripravili projekt sanácie týchto múrov, vytvorili i združenie, ktoré tieto práce realizuje. Pôvodné staré múry vylepšia, prípadne odstránia a nahradia novými, betónovými.
„V Centre pre rodinu pripravujeme obnovu meštiackeho domu na Farskej ulici ako takého, pretože jeho súčasný stav nestačí požiadavkám činnosti. Tiež by sme chceli zobytniť podkrovie. Priestory záhrady by sme chceli využívať na aktivity, ktoré centrum poskytuje klientom, návštevníkom a rodinám,“ priblížil.
Na opravu múrov realizovali verejné obstarávanie, ktoré skončilo na sume 97-tisíc eur s tým, že túto sumu spolufinancuje trenčianska župa a Centrum pre rodinu.
„Obnova celého domu a záhrady si bude vyžadovať rozpočet na úrovni 712-tisíc eur vrátane DPH. Uchádzame sa o európsky grant v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. Ak by sme s prácami začali na jar 2025, tak v roku 2026 predpokladáme, že budú priestory centra k dispozícii občanom,“ konkretizoval.
K opravám podľa jeho slov pristúpili v hodine dvanástej. „Stav sa postupne zhoršoval,“ dodal Lešinský.
Techniku prenášali žeriavom
Ako prvé museli v rámci prác odstrániť jestvujúce oporné múry a zeminu.
„Tá sa odstraňuje komplikovanejšie, keďže sa sem dostáva pomocou ťažkej techniky. Následne zhotovíme nové múry. Časť múrov bola v havarijnom stave, bola v nich značne skorodovaná oceľ, miestami to viedlo k poškodeniu betónových konštrukcií,“ priblížil v mene zhotoviteľa Gabriel Bouchner s tým, že časť oporného múru museli kvôli prácam zbúrať.