Každé desiate dieťa v Európe má autizmus. Bude ich stále viac, hovorí šéfka združenia Autis

Ľudia majú pre autistov málo pochopenia.

Práca s autistami si vyžaduje trpezlivosť a porozumenie.Práca s autistami si vyžaduje trpezlivosť a porozumenie. (Zdroj: archív LZ)

TRENČÍN. HELENA VLNKOVÁ je mamou 16-ročného autistu Miška a zakladateľkou Občianskeho združenia Autis, ktoré pomáha deťom s poruchou autistického spektra (PAS) a ich rodinám v Trenčíne a okolí už viac ako desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Založili zariadenie pre deti v predškolskom veku, základnú školu a o pár mesiacov otvoria aj zariadenie pre dospelých autistov.

Snažia sa autistov zaradiť do spoločnosti a vybudovať pre nich podmienky, ktoré potrebujú. Ako hovorí nie je pravda, že autisti nepotrebujú a nevnímajú iných ľudí. Práve naopak, keď cítia, že sú prijatí a rešpektovaní, tak sú šťastní.

SkryťVypnúť reklamu

Prispieť k tomu môže aj každý z nás, stačí takéto deti a ich rodičov nesúdiť, ale, naopak, ponúknuť pomoc a dať najavo, že im rozumieme.

Je autizmus choroba?

Autizmus je inakosť, iné vnímanie sveta, iné vnímanie všetkého. Sú to presne takí istí ľudia ako my, iba vnímajú svet inak. Určite to nie je choroba, ani to tak nie je definované.

Je na prvý pohľad viditeľný?

U veľa ľudí nie, nie je viditeľný, vyzerajú ako ostatní. Samozrejme, ako dospievajú, je možné vidieť niektoré odchýlky alebo prejavy. Autizmus ako výraz sa už ani nepoužíva, hovoríme o poruche autistického spektra.

To spektrum je strašne široké, teda od ľudí, na ktorých je to viditeľné na prvý pohľad, kde je prítomné aj ťažké mentálne postihnutie, až po ľudí, na ktorých by sme si vôbec nič nevšimli.

SkryťVypnúť reklamu

Tu hovoríme väčšinou o ľuďoch s Aspergerovým syndrómom, ktorí majú normálny intelekt, často aj nadpriemerný.

Dajú sa popísať prejavy autizmu?

Je to veľmi ťažké, keďže ide o spektrum, každý autista je iný. Ale hlavný znak je iné sociálne vnímanie, prejavuje sa to v sociálnych vzťahoch, pri prejavoch emócií.

Môže sa stať, že keď niekto plače, človek s autizmom sa na tom smeje, nechápe to, nechápe dvojzmysly, všetko, čo sa povie platí, autista je priamy, nerozumie klamstvám.

Súvisiaci článok Mama autistu: Ak dieťa potrebuje špeciálny prístup, tak ho má dostať. Trápiť ho v bežnej škole nemá zmysel Čítajte 

Niekedy vidíme, že sa dieťa alebo aj dospelý človek správa zvláštne, inak ako my. Prečo to robí?

Je to už spomínaná porucha sociálneho vnímania. Neprimeranú reakciu môže spôsobiť niečo, čo my ani nevidíme, pretože ich zmyslové vnímanie je úplne iné.

Niekomu môže kvapka vody spôsobiť fyzickú bolesť, čo my nechápeme. Nevedia vysvetliť, čo prežívajú. Preto reagujú plačom, krikom, smiechom, skákaním, behaním a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Autisti nám nevedia povedať, čo cítia, vieme to aspoň odhadnúť?

Za tie toky práce s autistami môžem povedať, že vycítia, že nie sú prijatí, že ich ostatní nerešpektujú a je to pre nich veľmi frustrujúce.

Nevedia to vyjadriť, možno to nejakým spôsobom aj dávajú najavo, ale my o tom nevieme. Vtedy je to pre nich až bolestné.

Pretože aj keď sa hovorí, že majú svoj svet, že nevnímajú okolie a nepotrebujú iných ľudí, nie je to pravda. Práve naopak, keď cítia, že sú prijatí, že ich rešpektujú, tak sú šťastní, spokojní.

Je pre autistu lepšia bežná alebo špeciálna škola?

Opäť je to veľmi individuálne. Deťom s ťažším mentálnym postihnutím bude zrejme lepšie v špeciálnom prostredí, kde sú pre ne vytvorené špeciálne podmienky, hoci si myslím, že aj tie by mohli byť v normálnom kolektíve.

Ale pre deti, ktoré majú normo intelekt, by bolo dobré, aby boli v bežnej škole s asistentom. Podmienky v našich školách tomu, žiaľ, stále nie sú dostatočne prispôsobené.

Navyše, ak je škola od začiatku nastavená, že nie, takéto dieťa nechceme, tak je to problém. Je to škoda, pretože si myslím, že táto inakosť by mohla prospieť aj bežným deťom.

Súvisiaci článok Najvyšší stupeň odkázanosti nebola prekážka. Autistické črty môžu byť v práci výhodou Čítajte 

Vedia si deti s PAS nájsť kamarátov?

Vedia, majú to veľmi ťažké, ale vedia.

Dokážu žiť ako bežní ľudia? Nájsť si prácu, mať rodinu?

Veľké percento z nich nie, budú celý život potrebovať podporu a človeka, ktorý ich povedie, ale určite sa nájdu aj takí, ktorí dokážu fungovať a myslím si, že aj vďaka takýmto ľudom máme dnes technické vymoženosti, aké máme.

Pretože keby nebolo ľudí s autizmom, veda dnes tak ďaleko nie je. Mnohí autisti sú nadpriemerne inteligentní, vynikajú v určitých oblastiach, v ktorých nás dokážu posúvať ďalej.

Máme na Slovensku štatistiky, ktoré hovoria o počte autistov?

Myslím si, že na Slovensku nie, ale posledné údaje hovoria, že každé desiate dieťa v Európe sa rodí s poruchou autistického spektra.

Prečo to tak je?

Presný dôvod doteraz nevieme, ale je tu súhra viacerých okolností, ako životné prostredie, strava, chémia, genetické predispozície. Veľa sa hovorí o tom, že ľudský gén sa mení tým, že technika neustále napreduje.

Medzi ľuďmi sa vytráca empatia a vzťahy, ktoré boli kedysi bežné, teraz už nie sú. Ľudia menej komunikujú osobne, skôr si píšeme, dostaneme správu, v momente chceme, aby nám niekto odpovedal.

Predtým sme na nejakú informáciu čakali týždeň, teraz ju chceme hneď. Technika robí za nás veľa vecí a tým pádom sa mení celé ľudské DNA. Do popredia sa dostáva systematické myslenie, čo je typické pre autizmus.

Z toho vyplýva, že autistov bude stále viac.

Áno, presne tak.

Je pravda, že je medzi autistami viac chlapcov?

Nové výskumy to vyvracajú. Platilo, že zo štyroch autistov sú traja chlapci, ale zisťujeme, že to nie je presne tak, pretože niektoré dievčatá s Aspergerovým syndrómom to dokážu dlho skrývať.

Tým, že dievčatá majú väčšiu empatickú schopnosť, dokážu odpozorovať a kamuflovať. Diagnostikované sú preto až neskôr, väčšinou v puberte, lebo vtedy už nedokážu zvládať to, že sú iné a musia sa stále na niečo hrať.

Veľa sa hovorí o prijatí autistov. Čo môžeme ako spoločnosť pre nich a ich blízkych urobiť?

Štatisticky je dokázané, že rodičia postihnutých detí prežívajú niekoľkonásobne väčší stres ako rodičia zdravých detí a úplne najhoršie na tom sú práve rodičia autistov.

Je to práve tým, že tie deti vyzerajú normálne. Keď vidíte dieťa napríklad s Downovým syndrómom alebo s detskou mozgovou obrnou, tak predpokladáte, že sa môže správať odlišne. Keď vidíme hendikep, ideme do toho vzťahu s dieťaťom s tým, že komunikácia alebo ten vzťah bude iný.

Prečítajte si tiež Kôrnatenie ciev sa môže začať u desaťročných detí. Rodičia vedia spraviť veľa už pred počatím Čítajte 

Ale keď vidíme dieťa s autizmom, očakávame, že sa bude správať normálne. Dieťa ale zrazu začne kričať, nevhodne sa správať, vezme si veci, ktoré mu nepatria, vtedy si veľa ľudí povie, že je nevychované, že rodičia urobili niekde chybu. Táto situácia je potom nepríjemná pre dieťa aj pre rodiča.

Preto, ak uvidíte u detí nevhodné správanie, nesúďte, skúste, naopak, ponúknuť pomoc. My ako rodičia robíme, čo vieme, čo je v našich silách a veľmi nám pomôže, keď vidíme, že okolie nám rozumie a že nás prijíma a prijíma aj naše deti také, aké sú.

Ako má teda reagovať rodič na predsudky okolia?

Za seba môžem povedať, že odjakživa hovorím, že môj syn je iný. Veľmi mi to pomáha, pretože si uvedomujem, že nie každý má skúsenosť s autizmom a nie každý vie, že takto sa autisti správajú. Preto, keď sa mi niečo takého stane, poviem, nehnevajte sa, môj syn to nevie urobiť inak, lebo má PAS. Väčšinou to ľudia pochopia.

Okrem procesu zmierovania sa s diagnózou svojho dieťaťa sa musia rodičia často vysporiadať aj s predsudkami rodiny a priateľov. Čo robiť v prípade, že sa nám takého odsudzovania dostane od najbližších?

S týmto sa v praxi stretávam veľmi často. Rodičom odporúčam, aby aj ostatných z rodiny zapojili do toho procesu. Vzali ich k odborníkom, lekárom, do školy. Aby im situáciu vysvetlil niekto nezainteresovaný.

Je v poriadku, že tomu napríklad starí rodičia nerozumejú, nestretli sa s tým, v minulosti sa takéto deti skrývali, nehovorilo sa o tom.

Ako pomôcť vlastným deťom prijať súrodenca autistu takého, aký je?

Je dôležité od začiatku všetko vysvetľovať, prečo kričí, ničí hračky, rozhadzuje jedlo, vysvetľovať, že je iný.

Podľa môjho názoru, nie je správne súrodencov zaťažovať či presúvať na nich zodpovednosť, naopak, je dôležité venovať im viac času samostatne, aby zdravé dieťa nemalo pocit, že jeho brat či sestra sú uprednostňovaní.

Asi ani nemôžeme od súrodencov očakávať, že sa o svojho brata alebo sestru budú starať aj v dospelosti.

Podľa mňa by sme im to nemali vnucovať. Možno to príde samo, ale ja ako matka by som to nikdy svojmu dieťaťu nehovorila, pretože on má mať svoj život.

Budem rada, keď bude svojho brata navštevovať a kontrolovať, či sa má dobre a či je v poriadku, predsa len, je to jeho súrodenec, ale nikdy som nechcela, aby sa oňho staral.

Prečítajte si tiež Psychologička: Stresu sa nikdy úplne nezbavíme. Treba naučiť telo a mozog, ako ho zvládať Čítajte 

Čo teda s dospelými autistami?

Treba pre nich hľadať vhodné zariadenia a to čo najskôr. Našťastie, aj u nás už takéto zariadenia vznikajú, hoci je ich stále málo. Môžu to byť denné stacionáre, DSS či pobytové zariadenia, je dôležité, aby mali svoje miesto mimo rodičov, pretože to potrebujú.

Vaše občianske združenie založilo špecializované zariadenie pre deti do 7 rokov, základnú školu, teraz budujete zariadenie pre dospelých autistov. Prevádzka takýchto zariadení musí byť finančne náročná.

Máme dotácie z ministerstva, zo samosprávneho kraja, to však pokryje iba platy zamestnancov. Všetko ostatné, čo potrebujeme, si financujeme sami, najmä zo sponzorských darov. Každý rok organizujeme benefičný ples, benefičný beh a zbierame 2 percentá z daní na podporu našich detí.

Okrem sponzorských darov a 2 percent je nejaký spôsob, ako môžu ľudia, ktorí chcú, pomôcť vám alebo rodinám s deťmi, ktoré trpia PAS?

Poznáme projekt Tvoj Buddy, ktorý pomáha deťom z detských domov tým, že dobrovoľníci im venujú svoj čas a stanú sa ich Buddym, teda priateľom. Podobný koncept funguje v zahraničí aj v prípade našich detí.

Nielen samotným deťom, ale aj ich rodičom by pomohlo, ak by niekto venoval ich deťom pár hodín času, vyzdvihol ich zo školy, vzal ich na prechádzku alebo do cukrárne.

Nie každý má pomoc rodiny či priateľov. Ak by mal niekto chuť takto tráviť svoj čas a pomáhať druhým, môže sa nám ozvať do OZ Autis a my všetko ostatné zabezpečíme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 793
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 965
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 379
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 605
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 576
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 476
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 077
  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  2. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  3. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  8. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 597
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 297
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 144
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 829
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 293
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 749
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 342
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 820
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Projekt zahŕňa rekonštrukciu polikliniky, modernizáciu ambulancií či vybavenia laboratórií.


TASR
Bývalý starosta obce Dolné Srnie Ivan Gavalec

Starostom bol päť volebných období.


Ilustračné foto.

Opatrenie umožní mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého vo vybraných okresoch Slovenska.


SITA

Práce trvali osem mesiacov.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  2. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  3. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  8. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 597
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 297
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 144
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 829
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 293
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 749
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 342
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 820
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu