PORIADIE. Približne štyri kilometre od Poriadia kráčajúc po zelenej turistickej značke môžete objaviť tri partizánske bunkre, v ktorých sa po vzniku Slovenského národného povstania písala história protifašistického odboja pod Javorinou.
Na vlastné oči uvidíte tri pod nánosom zeme ukryté zemľanky, kde mal v roku 1944 svoje útočisko partizánsky oddiel kapitána Miloša Uhra. Vyberte sa s nami na nádhernú turistickú túru dolinou, ktorou preteká potok Kostolník v časti nazvanej Krivosudy, a ponorte sa hlboko do histórie, ktorá nám priniesla slobodu a vykúpenie spod svojvôle nacistických okupantov.
Tri partizánske bunkre spojené s dejinami
Píše sa september a október 1944 a partizánsky veliteľ kapitán Miloš Uher so svojimi druhmi určite nemajú čas sledovať to, čo sme počas „výpravy“ k jeho partizánskym bunkrom videli my. Počas približne hodinovej pešej turistiky z obce Poriadie nádherným lesom a v prírode, ktorá sa zobúdza zo zimného spánku.
Takmer od Poriadia až k partizánskej základni, ktorá nesie typický názov Zemľanky, nás sprevádzal hlasito zurčiaci potok Kostolník, dosýta nadájaný čistulinkou vodou z vyšších horských polôh. Prechádzate okolo prameňa s priezračnou vodou, tečúcou dreveným žľabom, aby ste sa na konci cesty po dobre značenom turistickom chodníku dostali na miesto svojho cieľa.

„Na tomto mieste mal v roku 1944 tábor partizánsky oddiel kpt. Miloša Uhra. Tu bola 6. októbra 1944 založená 2. Stalinova partizánska brigáda pod velením pplk. Iľju Daniloviča Dibrova,“ píše sa na pamätníku v blízkosti troch partizánskych bunkrov na mosadznej tabuli inštalovanej v roku 1986. Hoci partizánsky oddiel Hurban pracoval pôvodne pod velením Miloša Uhra s centrom v Poriadí na troch miestach v oblasti Krajňanskej hory, v Hrušovských Hájoch a v Krivosudoch, napokon sa pre partizánov stali najbezpečnejším úkrytom práve tieto bunkre, ktoré sme navštívili.

Bunkre ukryté pod nánosmi zeme
A tak sa poďme vrátiť spoločne do histórie, ktorá dovŕši v tomto roku už neuveriteľných osemdesiat rokov.
„Po vypuknutí Slovenského národného povstania začali do prihraničného podjavorinského regiónu prichádzať nemecké jednotky. V čase 2. svetovej vojny disponovali informáciami o formovaní a pôsobení partizánskych skupín v okolí. Rozhodli sa preto konať a odboj pacifikovať. Po úvodných ozbrojených stretoch proti presile v oblasti Hrušového, Krajného a Brezovej sa časť partizánov stiahla pre lepšiu ochranu hlbšie do hôr k hraniciam s protektorátom, kde mali Nemci ťažší prístup,“ uvádza nová informačná tabuľa na mieste našej histórie.
Pozeráte sa na umne vybudovanú trojicu bunkrov stojacich tesne vedľa seba. Zaregistrovať ich môžete v podstate iba z čelnej strany. Geometricky presne do seba zapadajúce narezané rovnaké kmene stromov a za nimi jednoduché drevené prične, na ktorých partizáni oddychovali a spávali.
A k tomu mohutné vráta zasadené do hlbokej zeminy. Stačí prejsť iba zopár metrov z druhej strany a z bunkrov už nevidíte takmer nič. Dokonalé maskovanie s využitím vysokej vrstvy zeme odpočívajúcej na streche bunkrov, ktorá je zapadaná lístím a rastie na nej mach. Dokonalá skrýša pred nájazdmi okupantov.
Bunkre znovuobnovil veliteľ Kavický
Oddiel Hurban sa pod vedením Miloša Uhra v októbri 1944 utáboril v časti Krivosudy nad Poriadím vo vybudovanom tábore so zemľankami. A vy sa pozeráte na miesta, kde rodák z Lubiny Miloš Uher (1914 – 1945) plánoval a organizoval partizánsky odboj v širokom okolí. Hoci pôvodné partizánske bunkre po vojne na tomto mieste zanikli, ich aktuálne a dobovo presné repliky vás zavedú do časov, ktoré by sme už určite nechceli nikdy zažiť.