NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Rozsiahlu reštauráciu a obnovu presbytéria Kostola Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom plánujú dokončiť do jesene.
Vynovenú podobu získa viac ako 30 nástenných malieb a unikátna štuková výzdoba, ktoré nemá v rámci Slovenska obdoby. Rekonštrukčné práce stali dohromady viac ako pol milióna eur.
V podobných aktivitách plánujú pokračovať i po dokončení prvej etapy, obnovou má časom prejsť i exteriér kostola. Na tieto kroky zatiaľ nemajú dostatočné množstvo financií.
Unikát v rámci strednej Európy
Kostol je unikátny i v tom smere, že architektúrou je gotický, vnútri má však jedinečnú barokovú výzdobu.

„Takéto kostoly sú v podstate len tri na svete. Výnimočnosť ďalej spočíva v tom, že gotika v kostole nesie ranno-barokovú, veľmi vzácnu štukovú a maliarsku výzdobu, ktorá je znova unikátom nielen v zmysle Slovenska, ale by sa dalo povedať aj v rámci strednej Európy,“ vysvetlil Martin Petrek, koordinátor projektu rekonštrukcie kostola.
Podobné fragmenty výzdoby sa nachádzajú taktiež v trnavskej katedrále, ale i vo Viedni, takto ucelený komplex sa však nachádza len v Novom Meste nad Váhom.
Svätostánok obnovujú vďaka dotácii z programu Obnovme si svoj dom, s prácami začali v januári 2023. Za ten čas vyčistili celý priestor od nánosu prachu, sadze a pavučín.
„Čistením sekundárnych vrstiev omietok, ktoré sú pre nás historicky zaujímavé, sme sa dostali do konca 17. storočia, ktoré je pre nás najcennejšie. Je to obdobie, kedy vznikla táto unikátna ranno-baroková štuková výzdoba,“ priblížil.
Najstaršia časť kostola však pochádza ešte z 13. storočia.
„Toto miesto sa nazýva insula sacra, čiže svätý ostrov. Bolo to nejakým spôsobom výnimočné miesto, už dlho predtým, než sa tu postavil tento kostol. Historici sa domnievajú, že tu v 12. a 13. storočí mohla stáť nejaká bazilika, pretože pramene hovoria, že tu pôsobili aj benediktíni. Tí boli takí známi svojou architektúrou a stavali tieto kostoly,“ uviedol.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako prebieha reštaurácia presbytéria,
- koľko celková obnova stojí,
- z čoho mal miestny dekan obavy,
- z akého obdobia pochádza výzdoba i samotná stavba,
- kto obnovu spolufinancuje,
- ako vyzerá postup reštaurácie umeleckých diel,
- na aké prekvapenia počas prác narazili.
Petrek zároveň v kostole už 25 rokov pôsobí ako organista. Miestny organ naposledy prešiel rekonštrukciou v rokoch 2013 až 2015.
„Bol dosť v zlom stave, preto sme pristúpili k jeho oprave. Bola značne nákladná, ale efekt je veľmi dobrý, pretože momentálne dokážeme využívať celý jeho potenciál, všetky jeho funkcie,“ povedal.
Organ má 3800 píšťal, v rámci veľkosti patrí medzi 20 najväčších na Slovensku. Jeho vonkajšia krabica pochádza z 18. storočia, samotný hudobný nástroj však niekoľkokrát menili.
„Organ v ňom samom je už vlastne tretí a tento posledný pochádza z roku 1950. Postavili ho v Brne.“