KOSTOLEC/ZÁSKALIE. Obrovský skalný previs v Kostoleckej tiesňave sa stal v stredoveku miestom, kde pristáli na medziplanetárnej kozmickej rakete mimozemšťania zo zdevastovanej a zničenej planéty Lurida. Priamo v jaskyni v Kostoleckom dóme ostala jedna z troch vesmírnych rakiet, ktorá sa nevrátila nazad na domovskú planétu.
Cieľom návštevy mimozemskej civilizácie z ekologicky spustošenej Luridy na našej Zemi bol výskum, ako sa pozemšťanom podarí zvládnuť účinky nekontrolovaného znečistenia ovzdušia. Žiaľ, posádka z Luridy pristála na Zemi priskoro.
Pred stovkami rokov ešte časoch, keď našej Zemi nehrozila ekologická katastrofa a inteligenčné nastavenie stredovekej generácie nedokázalo vyspelým Luriďanom pomôcť. V roku 1985 našli v Kostoleckom dóme kozmický koráb traja školáci Jano, Boris a Paťo. Posádku z Luridy prebudili z umelého spánku a nechtiac s nimi odleteli na neznámu planétu. A my sme sa na miesto stredovekého pristátia mimozemšťanov z Luridy vydali.

Tretí šarkan sa objavil počas Veľkej Moravy
Imaginárne Dračie skaly. Alebo ak chcete v geografickom origináli reálne spojenie Kostolecká tiesňava, Kostolecký dóm či Kavčia skala „Dračie skaly. Rupes Draconis, Drachenstein. Prastarý miestny názov zachytený ešte v stredoveku. Povesť o troch šarkanoch sa spomína v jednej legende z čias Veľkej Moravy.
Veľkomoravské osídlenie bolo práve v týchto miestach. Kedysi sa tu vraj usalašili tri šarkany. Púšťali oheň, ničili všetko na okolí. Lovili zver, vtáky a aj ľudí.
No napokon pustovník Vratko zo Skalky dva šarkany zahnal a tretieho uväznil tu pod zemou, ktorý je tu dodnes,“ rozpráva mysterióznym spôsobom turistický sprievodca v podaní českého herca Františka Husáka (1936 – 1991) pod tajomným skalnatým masívom vo filme Tretí šarkan. Keď sa pod legendárnou skalou rozsvietia reflektory odstaveného auta a malí školáci pod vápencovou stenou získajú neuveriteľnú pamäť, je jasné, že v Dračích skalách nie je niečo v poriadku.
Hľadanie utečeného psíka v jednom zo skalných otvorov privedie Jana, Borisa a Patrika až k opustenému kozmickému plavidlu, ktoré v časoch Veľkej Moravy vŕtalo tunajším obyvateľom hlavou. Z tretieho šarkana sa stáva moderná raketa, o ktorej v stredoveku na Zemi nemohol nikto ani chyrovať. Raketa, ktorú po storočiach chlapci nevedomky oživia a z umelého spánku dajú opätovný život aj tajomným Luriďanom s holými hlavami, popraskanou kožou a zvrásnenými tvárami.

Kostolecký dóm ideálny pre mimozemšťanov
„Vyštverať sa“ do Kostoleckého dómu, kde nekonečné storočia odpočívala filmová kozmická raketa, nie je vôbec jednoduché. Hoci je od hlavnej cesty v Kostoleckej tiesňave medzi obcami Kostolec a Záskalie neďaleko Manínskej tiesňavy vzdialený nie veľmi ďaleko, výstup do jeho priestorov je vzhľadom na veľmi strmý svah a neustále zosúvajúcu sa sutinu pod nohami v niektorých miestach extrémne náročný.
Neustále hrozí zošmyknutie sa a pri nepozornosti môžete uvoľniť niektorý z kameňov z obrovskej masy sutiny, ktorý môže vážne zraniť ľudí pod Kostoleckým dómom. Obrovské bralo je ukončené Kavčiou skalou vo výške 601 metrov nad morom. „Epigenetickým zarezávaním sa Manínskeho potoka do vápencového bradla vznikla prelomová úžina lemovaná skalnatými stenami.
Pod nimi sa vytvorila veľká plocha trojuholníkového tvaru vyplnená suťovými kužeľmi na vrchole s veľkým skalnatým previsom, ktorého steny sú tvorené prevrásnenými vápencami,“ uvádza Štátna ochrana prírody. A práve jeden zo skalných otvorov sa stal už v stredoveku ideálnym miestom na „zaparkovanie“ kozmickej rakety z planéty Lurida. Dnes je v tomto priestore od roku 1970 prírodná rezervácia s výmerou vyše 60 hektárov a dvoma hlavnými vrcholmi – už spomínanou Kavčou skalou a protiľahlým vrchom Drieňovka (639 m nad morom)