TRENČÍN. Základná škola Na dolinách v Trenčíne ako jediná na Slovensku zaviedla výučbu telesnej výchovy na kolobežkách.
Tento nápad na školu priniesol školník, ktorý sa inšpiroval podobným projektom, ktorý už niekoľko rokov funguje v Českej republike.

Škola má v súčasnosti desať kolobežiek, toto číslo by chceli časom zvýšiť. Podľa odborníkov takáto forma telocviku okrem zdravotných benefitov maže rozdiely medzi deťmi, ktoré sú pohybovo nadané a ktoré nie.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké zdravotné benefity má telocvik na kolobežkách,
- v ktorých krajinách podobnú výučbu deti už absolvujú,
- ako sa táto metóda dostala do Trenčína,
- koľko kolobežiek škola zakúpila,
- ako kolobežky zachránili školníka pred operáciou.
Slovenský unikát
Základná škola sa v minulosti zapojil do projektu Zdravý chrbátik, vďaka ktorému zistili, že deti majú chrbtice v nie najlepšom stave. Aj z tohto dôvodu sa rozhodli zaviesť na škole hodiny telesnej výchovy na kolobežkách.
„Telesná výchova na kolobežkách v Česku funguje už nejakú dobu, ku mne sa to dostalo cez nášho školníka. Veľmi ma to zaujalo, pretože práve jazda na kolobežke je prospešná pre detský chrbát,“ povedala Anna Plachká, riaditeľka Základnej školy Na dolinách.
Druhým dôvodom bolo i to, že chceli telesnú výchovu obohatiť. „Spojili sme užitočné so zaujímavým a zakúpili sme niekoľko kolobežiek,“ uviedla.
Podľa riaditeľky chodia mnohé deti na kolobežkách i do školy. „Veľa detí chodí na elektrických kolobežkách alebo na kolobežkách s malými kolieskami. Veľa detí chodí i na bicykloch,“ podotkla.
Prvá hodinu telesnej výchovy s kolobežkami bola otvorená, pozvali na ňu i rodičov. V rámci nej taktiež ukázali učiteľom telocviku, ako majú podobnú výučbu viesť. Do školy zatiaľ zakúpili desať kolobežiek.
„Optimálne pre školu by bolo aspoň 20 kolobežiek,“ vyčíslila riaditeľka. Ako dodala, v rámci slovenských škôl ide zatiaľ o unikát.
„Sme prvá škola a dúfam, že nie posledná. Stálo by za zváženie, keby na tieto kolobežky vznikol nejaký projekt, lebo každá škola zápasí s peniazmi. Možno tie veľké školy, ktoré majú 600 až 800 žiakov sa s tým popasujú lepšie, ale menšie školy určite budú mať problém kolobežky zaplatiť,“ dodala Plachká.
Vyhol sa operácii kolena
S unikátnym nápadom telocviku na kolobežkách prišiel Andrej Noga, ktorý v škola pracuje ako školník. On sám je priaznivcom kolobežiek, k tomuto športu sa však dostal cez cyklistiku.
„Po tejto športovej aktivite som už pociťoval zdravotné problémy s krížmi a nohami, hľadal som teda inú športovú aktivitu. Pred dvoma rokmi som sa dostal ku kolobežkám, ktoré mi pomohli i zdravotne,“ priblížil.
Zdravotný benefit kolobežiek podľa neho spočíva najmä v tom, že na rozdiel od bicykla človek nedostáva na kolobežke cez sedlo nárazy do chrbtice.
„Mal som vážne problémy s kolenom, nemohol som ohnúť nohu. Neveril som tomu, ale vďaka tomu, že som začal jazdiť na kolobežke som sa vyhol operácii,“ povedal.
Minulý rok sa dokonca zúčastnil na pretekoch kolobežiek. Dúfa, že túto myšlienku si za svoju zoberú i iné školy.
„Dúfam, že sa to rozbehne. Že to nebude prvá a zároveň posledná škola na Slovensku, ktorá sa chytí tejto myšlienky,“ uviedol.

Komplexný pohyb
Prvú otvorenú hodinu telesnej výchovy na kolobežkách viedol Petr Neugebauer zo spoločnosti, ktorá ich dodáva. Vysvetlil, že kolobežky nepomáhajú len deťom zlepšovať motoriku, kondíciu a celkovú zdatnosť, benefity majú i pre dospelých.
„Hlavne seniorom, ľuďom s pohybovým obmedzením a pacientom po operácii krčnej chrbtice, prinášajú kolobežky veľa výhod. Pri jazde pracujú horné i dolné končatiny a ramenný pletenec. Je to komplexný pohyb,“ vysvetlil.
Podľa jeho slov sa u ľudí vytratila i chuť sa hýbať, cieľom tohto projektu je znovu do pohybu vniesť radosť.
„Niektoré deti sa narodia s tým, že majú vlohy na telesnú výchovy, iné z nej majú strach. Touto cestou chceme zotrieť tieto rozdiely medzi deťmi,“ povedal.
Projekt v Českej republike funguje niekoľko rokov, inšpiráciou i však bolo Nemecko, kde vznikol.
„To bol začiatok toho projektu v Čechách. Dnes máme zhruba desať škôl, ktoré využívajú kolobežky v rámci telesnej výchovy,“ povedal na záver.