Dubnica nad Váhom sa stala centrom vývoja pre najväčšie automobilky sveta

Spoločnosť LEONI tu otvorila nové moderné servisné centrum.

Slávnostné prestrihnutie pásky.Slávnostné prestrihnutie pásky. (Zdroj: LEONI Wiring Systems Slovakia)

DUBNICA NAD VÁHOM.Po mesiacoch príprav otvorili v stredu 7. februára v Dubnici nad Váhom nové moderné servisné centrum spoločnosti LEONI, v ktorom pracujú konštruktéri, vývojári, logisti, procesní inžinieri, globálni nákupcovia, pracovníci predaja a iní odborníci. Nové kancelárske priestory si okrem množstva pozvaných hostí prehliadli aj čestní hostia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechýbali Dr. Ursula Biernert a Walter Glück, členovia predstavenstva LEONI group, a primátor mesta Peter Wolf. Na dvoch poschodiach objektu Orion v centre mesta pracuje spolu 140 ľudí s kapacitou ďalšieho rozširovania. Spoločnosť ponúka uplatnenie pre skúsených profesionálov aj študentov s chuťou učiť sa nové veci.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci dostali dôveru

Otvorenie nových priestorov v Dubnici nad Váhom je pre LEONI veľkým míľnikom. „Ide o servisné centrum, presťahované do úplne nových priestorov so zdieľanými miestami. Ľudia tu pracujú pre centrálu a podieľajú sa na celom výrobnom procese, od výskumu/vývoja po export našich výrobkov k zákazníkom.

„Máme tu ľudí, ktorí pracujú vo vývoji, v logistike, v strategickom nákupe, predaji, robia aj na kvalite a na výrobných procesoch,“ vymenoval Jaroslav Beňačka, riaditeľ dubnického centra. To sa zároveň stalo jedným zo štyroch hlavných servisných centier LEONI na svete.

„Ľudia sú profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami, preto ich často vysielame do závodov, kde pomáhajú zlepšovať a zefektívniť výrobné procesy. Úplnou samozrejmosťou je preto u nás ovládať minimálne jeden cudzí jazyk,“ načrtol Beňačka.

SkryťVypnúť reklamu

Zúročenie skúseností

To, že globálny dodávateľ vodičov, optických vlákien, káblov a káblových systémov zvolil tak náročnú a zodpovednú úlohu do rúk Slovákov, svedčí podľa šéfa centra o mnohom.

„Ako Slovensko, tak LEONI má už 30-ročnú históriu. Rástli sme a každý rok naberali množstvo skúseností, ktoré vieme zúročiť a ponúknuť svetu. Ukázali sme, že máme kvalitných a vysoko technických ľudí. Teraz musíme dokázať, že dôveru, ktorú sme dostali, zúročíme a budeme pracovať na zverených úlohách a projektoch na sto percent.“

Náročné zadania

Konateľ LEONI Wiring Systems Slovakia Miroslav Šulek dodal, že spoločnosť LEONI pred desaťročiami začala rozvíjať domáci priemysel.

„Už pred rokmi sme ukázali, čoho sú naši ľudia schopní. Ako dokážu posunúť výrobu na vyššiu úroveň. Práve vďaka skúsenostiam naše vedenie dalo priestor profesionálom s potenciálom rozvinúť výskum a vývoj. Všetko do seba zapadlo a už od roku 2004 sa vývoju na Slovensku začali venovať prví inžinieri,“ vysvetlil genézu Miroslav Šulek a upozornil, ako dôležité je dnes implementovať do finálnych výrobkov myšlienky a nápady vývojárov.

SkryťVypnúť reklamu

„Dnes vám už svetové automobilky nepotrebujú dať výkres k výrobe. Potrebujú pridanú hodnotu k vývoju a výrobe a tu sme sa veľmi dobre etablovali. Je skvelé, keď nás oslovujú s projektmi ako sú autonómne riadenia áut či s projektmi, týkajúce sa elektrických áut. Sú to náročné úlohy, no my máme ľudí a prostriedky, aby sme ich zvládli.“

Mesto chce podporiť zaujímavé projekty

Počas otvorenia novej prevádzky zaznelo z úst viacerých, že hodnotní ľudia sú tí, ktorí vzišli z výroby. Podľa Miroslava Šuleka to platí stopercentne, keďže hlavne takýto človek vie, akým smerom sa má produkt vyvíjať.

„Naši inžinieri vyšli z výroby, veď v začiatkoch sme sa mnohým veciam učili od nuly. Výroba káblových zväzkov sa na slovenských vysokých školách nevyučuje, preto sme sa spoľahli na svojich expertov. Vďaka týmto skúsenostiam môžeme teraz zapracovávať do procesu aj absolventov, keďže mame dostatok skúsených ľudí, ktorí ich zaučia. Aj keď školstvu mnohé vyčítame, v porovnaní s inými európskymi krajinami sme o krok vpred. To však neznamená, že máme poľaviť – práve naopak.“

Prístup samosprávy

Primátor Dubnice nad Váhom Peter Wolf tvrdí, že príchod medzinárodne etablovanej firmy do mesta so strojárskou a zbrojárskou históriou je vynikajúcou správou. O to viac, že tu LEONI otvára pobočku zameranú aj na vývoj a výskum. Sú to činnosti, ktoré majú vyššiu pridanú hodnotu ako štandardná výroba.

„Ako mesto sa snažíme prilákať sem spoločnosti, ktoré sa venujú výskumu a vývoju. Preto som v minulosti rokoval so spoločnosťami, ktoré majú sídlo v Bratislave alebo Košiciach a načúval ich požiadavkám a otázkam, aby sme v Dubnici vytvorili podmienky na ich alokovanú prevádzku. Som rád, že jednou z prvých veľkých lastovičiek je práve LEONI. Verím, že bude pre mesto a región pôsobiť ako snehová guľa, na ktorú sa budú nabaľovať ďalšie úspešné spoločnosti,“ uviedol primátor.

Priestor pre nových odborníkov

Pre Dubnicu nad Váhom môže ísť o mimoriadne dôležitý medzník. Cieľom je do mesta s blízkym napojením na diaľnicu prilákať šikovných a kreatívnych ľudí, za ktorými prídu aj firmy. A na tom na radnici dlhodobo pracujú.

„Prispôsobujeme územný plán a ideme otvárať nové územia, kde vybudujeme nájomné mestské byty. Ľuďom chceme poskytnúť možnosť štartovacieho bývania a zároveň otvárame aj územie pre komplexnú bytovú výstavbu a výstavbu rodinných domov,“ vymenoval Wolf.

V meste sa zároveň buduje vedecko-výskumné centrum v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou. Samospráva chce svojich obyvateľov podporiť aj v rámci výučby cudzích jazykov. „To sú základné veci pre to, aby naši ľudia mohli pôsobiť v segmente vývoja a výskumu. A takýchto potrebuje aj dubnické LEONI. Preto verím, že o nich nebudú mať núdzu a že sa im u nás bude dariť plniť svoju víziu a myšlienku rozvíjať sa a napomôžu aj rozvoju celého regiónu,“ dodal primátor mesta.

Roboty nenahradia operátorov

Vedúci inžinierskeho centra LEONI na Slovensku Milan Syka tvrdí, že dubnické servisné centrum je lokalizované v jednom z najviac perspektívnejších miest medzi Bratislavou a Žilinou.

„Aktuálne hľadáme viac ako 20 nových ľudí, odborníkov v rámci inžinieringu. Ak zrátame aj ľudí sediacich v Trenčíne, máme na inžinieringu už viac ako 100 ľudí. V súčasnosti sa zásadne mení architektúra káblových zostáv a sme radi, že LEONI je pri tom,“ ozrejmil Syka.
V meniacej sa dobe pritom ide o náročnú úlohu, keďže káblový zväzok tvoria stovky vodičov a káble v ňom merajú dokopy aj sedem kilometrov.

„Každá funkcia v aute, či už svetlá, blinker, rádio, zapaľovanie, je prepojená našimi káblami. Každým modelom pritom rastie komplikovanosť a rozhodne tomu nepomáha smerovanie k autonómnemu riadeniu vozidiel. Zákazníci chcú mať všetky funkcie dostupné, ich počet narastá a s tým aj zložitosť,“ ozrejmil Jaroslav Beňačka.

Aj keď sa preto môže zdať, že riešením problému je automatizácia a robotizácia, nie je to pri výrobe zložitých zväzkov celkom tak.

„Neexistuje robot, ktorý by bol schopný a nahradil operátorov výroby. Industry 4.0 teraz nezohráva úlohu a naši vývojári pracujú na novej architektúre káblového zväzku a nových komponentoch,“ povedal Milan Syka.

Spolupráca s priemyslovkou

Výhodou umiestnenia nových priestorov LEONI v srdci centra Dubnice je aj blízkosť miestnej strednej priemyselnej školy. Od kancelárií je vzdialená len pár desiatok metrov.

„Táto priemyslovka patrí medzi top 10 technických škôl na Slovensku a dnes tu máme aj jej absolventov. Každopádne, pokračujeme v nábore ďalších, prioritu pri výbere uchádzačov kladieme na technické vzdelanie a jazykové znalosti. Samozrejme, ľudia pracujú v medzinárodných tímoch, takže je dôležitá aj vzájomná komunikácia,“ skonštatoval Syka.

Ocenení zamestnanci

Počas slávnostného otvorenia ocenili aj dlhoročných zamestnancov. Branislav Gajdošech z oddelenia Methods and Tools pracuje v LEONI viac než 20 rokov a pri slávnostnom otvorení centra bol jedným z ocenených zamestnancov, ktorí v spoločnosti pôsobí viac ako dve dekády. Tvrdí, že kľúčom je nerobiť v kuse rovnakú vec, ale rásť, a tak prichádzať do kontaktu s rôznymi výzvami a projektmi.

„Úlohu zohráva aj to, že LEONI je na trhu veľmi dlho a má perspektívu do budúcnosti. Máme tu veľmi zaujímavé a rôznorodé činnosti a oddelenia, kde svoj potenciál môžu využiť prakticky absolventi akejkoľvek školy a zamerania,“ skonštatoval.

Ďalšou ocenenou bola špecialistka 2D dizajnu Ľudmila Mutalová. Počas 20 rokov vymenila v LEONI štyri rôzne pozície. Hovorí, že každá z nich si vyžadovala najmä analytické a logické myslenie a zmysel pre detail.

„Mojou úlohou je do technických výkresov pre MAN TRUCK implementovať požiadavky zákazníka. V LEONI mám zaujímavú prácu, v kto-rej uplatňujem nadobudnuté vedomosti z predchádzajúcich pozícií. Zároveň je skvelé, že sme v mojej rodnej Dubnici, v prostredí, ktoré je krásne a moderné a zároveň s veľmi príjemným a ústretovým vedením,“ doplnila Mutalová.

Posolstvo s výzvou do budúcnosti

Pracovať pre najväčšie automobilky, na čele so značkami patriacimi pod VW Group, ale aj BMW Group a ďalšie európske automobilky, je podľa riaditeľa Jaroslava Beňačku veľkou výzvou. Prioritou pre zvládnutie náročných projektov je podľa neho aj správna skladba pracovného tímu. „V rámci servisného centra by sa počet zamestnancov mohol priblížiť k číslu 300, preto, a to tvrdíme stále, je to o ľuďoch, ktorých si ceníme, vážime a vzdelávame ich. Iba tak sme schopní napredovať.“

A čo želá dubnickému servisnému centru konateľ spoločnosti LEONI Wiring Systems Miroslav Šulek?

„Aby ľudia boli v Dubnici spokojní a ďalej napredovali. A aby sme prilákali nových spolupracovníkov, ktorí ocenia nové, moderné priestory a budú prispievať k dobrému menu v centrále aj u zákazníkov.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR

Súťažiť sa bude v troch kategóriách, všetky majú podkategórie do 16 a nad 16 rokov.


TASR
Nespokojní obyvatelia si na mestské zastupiteľstvo priniesli transparenty.

Radnica reaguje na sťažnosti ľudí.


2
Martin Kopčan

Martin Kopčan túži po titule v malom i veľkom futbale.


  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu