Jej pravou rukou boli: Mária Paľová – Ševcech, vedúci hudby Ján Ševčík, tetka Verona Šimková, Jozefína Kráľová, tetka Margulínová, Mária Hlaváčová, celý rad hodných dievok, šuhajov, mužov, ako Jakub Ševčík, Ondrej Arnold, Ján Šimko, Štefan Beták a veľa iných.
Národopisná skupina z Kubrej pri Trenčíne mala 70 členov. Nácvik býval vo štvrtok a v sobotu, niekedy až do jednej hodiny po polnoci. Tetky ukazovali tance s takou bystrosťou, že ťažko bolo mladým napodobniť ich. Toľko bolo zábavy a smiechu. Chuť bola i odvaha. 21. mája 1934 bola v Kubrej posviacka zvonov a z tej príležitosti popoludní bolo prvé národopisné vystúpenie Kubranov za prítomnosti vyše troch tisíc divákov.
Z ľudových zvykov sa predviedli: priadky, fašiangy, kubranská svadbu, jurské spevy a Vojano. V roku 1934 zavítala do Kubrej manželka spisovateľa Martina Kukučína, pani Perica Bencúr-Kukučínová. Pri tejto príležitosti ženy a dievky jej vyšili dve prekrásne svojrázne podušky, ktoré jej slávnostne odovzdali. Rozletel sa chýr o novej národopisnej skupine z Kubrej pri Trenčíne.
Nasledovali vystúpenia vo Valaskom Mezeřičí pri príležitosti 550. výročia založenia mesta, tiež v roku 1936 vystupoval aj detský súbor v Prahe, mal 50 členov. Deti tam boli týždeň. V r. 1946 bola Kubrianska národopisná skupina v Strážnici na Morave. Sám národný umelec Karol Plicka bol na skúškach v Kubrej.
Kubrania v Strážnici dostali prvú cenu za kroje a za pekné národopisné vystúpenie. Omladená FS vystupuje v roku 1957 na slávnostiach Bratstva Čechov a Slovákov na Hrozenkove a na 5. ročníku FF vo Východnej.
Ako mládenci postupne rukovali, dievky sa vydávali a vedúceho začal ťažiť dôchodkový vek, nastala „pauza“. Pod vedením Ernesta Knoteka sa v roku 1967 obnovuje dychovka. A nasledovali ďalšie vystúpenia: Pula – Vodnjany, Tarnow, Kosztley, Budapešť, Békešská Čaba, Kovačica, Štítna nad Vláří – Popov, Freis-tadt...
Od roku 1981 je súčasťou FS i ženská spevácka skupina. Každý piatok vo večerných hodinách sa schádzajú v kultúrnom stredisku a rozdúchavajú plamienok, aby folklór v obci nevyhasol. Vedúcou folklórnej skupiny je Anka Lišková a organizačná vedúca je Tinka Brezanová. Veď len ich zásluhou znejú každoročne Ďurské spevy spod Hájika a na pažiti pred kostolom sa preskakujú Jánske ohne, aj želenie s čepčením nevesty sa odbavuje, ba ani fašiangová muzika s pochovávaním basy dosiaľ nezanikla.
A tiež v minulom roku sa prvomájovou nocou niesol spev ako jeden hlas pri vysokánskom máji.
Za svoju bohatú činnosť bola folklórna skupina v roku 2013 ocenená cenou prezídia Európskej únie za umeleckú a kultúrnu činnosť a tiež za zachovanie autentickosti folklóru ako jediná z folklórnych skupín na Slovensku.
Každoročne sa folklórna skupina prezentuje na slávnostiach v Popove, tiež ju môžete vidieť na rôznych mestských letných, ale aj zimných festivaloch. Minulý rok folklórna skupina oslávila svoje 90. výročie založenia.
Je jednou z najstarších folklórnych skupín na Slovensku. Rozdáva radosť, smiech, je založená na autentickosti zvykov, piesní a tancov kubranského a trenčianskeho regiónu.
Zuzana Dobiašová