O cukrovke kolujú medzi ľuďmi mnohé mýty. Niektorí veria tomu, že ju nedostanú, keď nebudú jesť cukor, iní sú presvedčení, že ju zdedia po rodičoch diabetikoch. Upozornil na to PETER JACKULIAK , diabetológ z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
V rozhovore priblížil, čo cukrovku spôsobuje, ako ju možno liečiť, aké sú jej prvotné príznaky a s akými ochoreniami si ich môžeme pomýliť.
Má v spoločnosti diagnóza cukrovky rastúci trend?
Ochorenie diabetes mellitus má stále rastúci trend. Udáva sa, že je to pandémia. Narastá najmä počet diabetikov s cukrovkou druhého typu, teda obéznych ľudí s metabolickým syndrómom. Je to hlavne vďaka nezdravému životnému štýlu a vysoko energetickej strave.

No narastá aj prvý typ cukrovky, teda typ vyskytujúci sa najmä u mladších ročníkov, kedy dochádza k autoimunitnému poškodeniu pankreasu a poruche tvorbe inzulínu. Hovorí sa, že jeden z jedenástich ľudí na svete má nejakú poruchu metabolizmu cukrov.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- Aké mýty kolujú medzi ľuďmi o cukrovke,
- aké sú prvotné príznaky, ktoré môžu značiť, že človek má cukrovku,
- či si ich môže človek zameniť za príznaky iného ochorenia,
- aké súvisiace komplikácie hrozia diabetologickým pacientom,
- ako sa posunuli technológie v rámci podávania inzulínu,
- ako sa dá cukrovke vyhnúť,
- prečo môžeme povedať, že čelíme pandémii cukrovky.
Pri druhom type cukrovky bývajú dôvody jasné. Sú známe i v prípade prvého typu?
Prvý typ cukrovky vzniká, keď dochádza u geneticky predisponovaného jedinca k autoimunitnému poškodeniu pankreasu a prestane sa produkovať inzulín.
Vzniká dominantne v detskom a dospievajúcom veku, ale v súčasnosti ho diagnostikujeme aj u 30-, prípadne 40-ročných pacientov. Veľká diskusia v súčasnosti je aj o následkoch infekcie Covid-19 na spustenie autoimunitného procesu.
Pokročila za posledné roky veda v rámci podávania inzulínu pacientom?
V poslednej dobe vidíme veľký technologický pokrok. Existujú inzulínové pumpy, ktoré kontinuálne 24 hodín podávajú inzulín. Tie boli v minulosti len pre detských pacientov, v súčasnosti sú už aj pre väčšinu diabetikov liečených inzulínom s prvým typom cukrovky, bez ohľadu na to, či je dieťa alebo dospelý.
Máme už aj takzvané senzory, ktoré dokážu monitorovať hladinu glykémie počas dňa. Existujú i moderné pumpy, ktoré sú prepojené s týmito senzormi a dokážu zastaviť podávanie inzulínu, aby pacient neupadol do hypoglykémie. Všetky tieto technológie sa dajú spárovať s telefónom, napojiť na počítač, vedia posielať informácie lekárovi.
Aké príznaky môžu naznačovať, že má človek cukrovku?
Typické príznaky, či už prvého alebo druhého typu, sú hlavne zvýšený smäd, časté močenie, u prvého typu chudnutie. Taktiež to môže byť zvýšená únava. To sú prvé príznaky, ktoré môžu signalizovať cukrovku.
Diagnostika je na jednej strane pomerne jednoduchá, pretože hlavným prejavom je hyperglykémia, teda vysoká hladina cukru v krvi. To sa dá zistiť jedným odberom krvi.
Môžu si pacienti zameniť tieto príznaky s nejakým iným ochorením?