BECKOV. Na hrade Beckov slávnostne sprístupnili novú stálu expozíciu, ktorú umiestnili do zrekonštruovaného západného paláca.
Okrem unikátnych pohyblivých obrazov si návštevníci môžu pozrieť i dobové stolovanie, časť expozície venovali i miestnej židovskej komunite a najvýznamnejšiemu vlastníkovi hradu.

V obnove hradu plánujú ešte pokračovať, na jeseň chcú začať s obnovou sakristie a zadnej miestnosti.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké exponáty vystavujú v novej expozícii,
- ktoré prvky sú unikátne,
- akú obnovu plánujú na hrade v budúcnosti realizovať,
- ktorú inú historickú budovu v Beckove chcú taktiež rekonštruovať,
- čo bola doposiaľ najväčšia investícia v rámci hradu.
Pohyblivé obrazy sú unikát
V rámci obnovy vybudovali šesť krytých priestorov, ktoré na hrade do súčasnosti chýbali. Do týchto priestorov situovali stálu expozíciu.
„Je rozdelená na tri časti. Prvá v auditóriu je venovaná obci Beckov a židovskej komunite, ktorá sa tu nachádzala. Pivničné priestory druhej miestnosti sú venované vývoju hradu a druhé nadzemné podlažie je venované najvýznamnejšiemu vlastníkovi hradu, ktorým bol Stibor zo Stiboríc,“ povedal Peter Pastier, riaditeľ neziskovej organizácie Hrad Beckov. Celú koncepciu podľa neho volili tak, aby v nej boli i jedinečné prvky.
„Preto návštevníci môžu vidieť napríklad hovoriace obrazy, ktoré v podobe Žigmunda Luxemburského a Stibora zo Stiboríc ozrejmia, akým spôsobom bol hrad postavený, že skutočne nebol darovaný šašovi Beckovi,“ priblížil.
Okrem obrazov môžu návštevníci hradu hmatom vyskúšať predmety zo stredovekej kuchyne a stredovekého kúpeľa, prípadne obdivovať optické motívy cez „kukátko“ v stene.
„Samotná expozícia stála zhruba 150-tisíc eur a prestavba západného paláca sa vyšplhala až na 1,27 milióna eur,“ vyčíslil.
V obnove budú pokračovať
Občianske združenie plánuje v obnove hradu pokračovať menšími projektmi. Chcú zastrešiť sakristiu, ale i sprístupniť poslednú miestnosť severného paláca vo východnom krídle.
„V roku 2025 by sme radi získali veľký grant na zastrešenie a sprístupnenie ďalších dvoch nadzemných podlaží severného paláca západného krídla,“ uviedol Pastier. Financovanie rekonštrukcie zadnej miestnosti a sakristie chcú pokryť prostredníctvom výzvy Interreg 6A.
„V najbližších dňoch by sme mali vedieť, či sme uspeli. Ak by sme neuspeli, tak, samozrejme, projektová dokumentácia aj všetky potrebné výskumy a rozhodnutia krajského pamiatkového úradu sú k tomuto schválené,“ podotkol.
Túto investíciu by chceli realizovať na jeseň. Najrozsiahlejšia revitalizácia na hrade prebehla v rokoch 2010 až 2012, keď obec na hrade obnovila nielen dolné nádvorie, ale vybudovali i hospodárske objekty, technické zázemie hradu, odvodnenie dolného hradu a prístupovú cestu.
Beckov je zároveň prvým hradom na Slovensku, na ktorom môžu návštevníci zálohovať nádoby.
„Máme nádoby, ktoré sú vratné a výťažok z tejto zálohy bude putovať na obnovu tohto hradu,“ dodal riaditeľ.
Rekonštrukciou prejde i kúria
V roku 1995 odkúpila obec Beckov hrad do svojho vlastníctva.
„Ako vlastník máme povinnosť sa oň starať. Všetky tieto investičné veci, ktoré tu prídu mimo toho, že sa vytvoria nové priestory, že sa propaguje a podporí turistický ruch, nám pomôžu aj udržovať pamiatku v kondícii,“ povedal Ernest Benko, starosta obce Beckov.
Historická stavba má takmer 800 rokov, jeho priebežná rekonštrukcia sa pozitívne odráža i na turistickom ruchu v obci.
„V Beckove už nikto nepostaví veľkú fabriku, aby zamestnal ľudí,“ podotkol starosta.
Novou výzvou v obci je i rekonštrukcia kúrie Dubnických, ktorú samospráva kúpila v máji minulého roku.
„Len pre zaujímavosť, ešte dnes ho nemáme na liste vlastníctva, napriek tomu, že sme ho zaplatili. Mala by to byť taká prvá lastovička v našom centre, lebo si uvedomujeme, že to naše centrum nie je veľmi pekné a príťažlivé na taký počet návštevníkov, ako sa tu objavuje,“ doplnil Benko.

Priestory otvorili výstrelom
Západný palác slávnostným výstrelom z dobovej strelnej zbrane otvoril Jozef Štefanec, ktorý vystúpil ako hradná stráž.
„Mám i iné kostýmy ako bojový odev, ktorý lepšie ladí so strelnými zbraňami a inými vecami, ktoré obsluhujem. Dnes som tu bol v dobovom civilnom oblečení,“ povedal. Na hrad chodí účinkovať od roku 2000.
„Účinkovali sme tu vtedy i so skupinou, vtedy tie priestory vyzerali úplne inak. Je to spravené tak, aby sa i ľuďom priblížila história, ale i spôsob života ľudí, ktorí v tej dobe žili, ako sa odievali, ako pracovali i komunikovali,“ povedal na záver.