Prvé drevené kolky si v Starej Turej vyrábali sami na sústruhoch. Gule boli zo štetín a býčej krvi

Staroturianski kolkári likvidujú do cesty postavené kolky silnými hodmi s mohutnými guľami s veľkými úspechmi už vyše sedemdesiat rokov.

Úspešní kolkári z klubu MKK Stará TuráÚspešní kolkári z klubu MKK Stará Turá (Zdroj: archív MKK)

STARÁ TURÁ. Hoci oficiálne súťaže začali hrávať v roku 1953, prví nadšenci kolkárskeho športu sa postupne na rôznych miestach Starej Turej stretávali už v čase rakúsko-uhorskej monarchie či v medzivojnovom období.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď vtedy v skromných podmienkach, ale s obrovským nadšením a zápalom pre tento náročný šport. Kolkársky šport v Starej Turej nabral za posledné roky obrovský progres spojený s veľkou členskou základňou, mnohými úspechmi i stavbou a modernizáciou nádhernej kolkárne.

Napísali sme Legendárne novomestské sánkovačky vymierajú. Zabil ich nedostatok snehu Čítajte 

A práve o histórii a súčasnosti kolkárskeho klubu v Starej Turej sme sa rozprávali s dlhoročným funkcionárom, trénerom a bývalým predsedom Mestského kolkárskeho klubu v Starej Turej Jánom Hochelom. Klub oslavujúci historickú sedemdesiatku sa stal neodmysliteľnou kolkárskou baštou na mape Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Kolkárske súťaže v Starej Turej sa začali oficiálne v roku 1953. Ale už oveľa skôr bolo počuť na Starej Turej tradičné zvuky spojené so zhadzovaním kolkov v dráhach. Aké sú začiatky tohto športu v Starej Turej?
Prvá kolkáreň bola v Starej Turej postavená už v časoch Rakúsko-Uhorska. Stála pri krčme „U Gavačov“ v miestach za terajším mestským úradom. Kolky sa v Starej Turej hrali aj v období medzi 1. a 2. svetovou vojnou.

Napísali sme Posledný majiteľ krásneho kaštieľa zomrel opustený a bez majetku Čítajte 

Kolkárne vznikali v tomto období predovšetkým v krčmách. Súťažný rozmach a oficiálne klubové dejiny začali vznikať v Starej Turej v roku 1953. Začali sme štartmi v prvých kolkárskych súťažiach a založili kolkársky oddiel pri telovýchovnej jednote. Pri vzniku kolkárskeho oddielu stáli pred sedemdesiatimi rokmi predovšetkým páni Rudolf Požgay a Martin Vallo.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínate rok 1953. Priblížte atmosféru kolkárskeho obdobia, keď sa kolkári zo Starej Turej pridali na oficiálnu športovú mapu vtedajšieho Československa v tomto športe.
Prvé súťažné zápasy odohrali staroturianski kolkári na dráhach pri bývalom Spoldome. Prichádzali k nám na zápasy rôzni súperi z okresnej súťaže. Podmienky kolkárov boli neporovnateľné s tými dnešnými. Hralo sa na hlinenom povrchu. Kolkárske gule boli vyrobené zo štetín a býčej krvi.

Kolky boli zhotovované na sústruhoch z dreva. Museli si ich vyrábať hráči sami. Vývoj kolkárskeho športu začal rýchlo napredovať, členská základňa sa rýchlo rozširovala príchodom nových hráčov a vybudovanie novej kolkárne sa stalo prioritou.

Zaspomínajte teda na vznik modernej kolkárne, ktorá sa začala budovať v roku 1955.
Po dvoch rokoch organizovanej kolkárskej súťaže sa v roku 1955 začala stavať svojpomocne nová asfaltová dvojdráhová kolkáreň v priestoroch na štadióne. Budovala sa tri roky, výdatne pomáhal vtedajší podnik Prema. Kolkárska dráha a hráči na nej zažili premiéru 29. augusta 1957 v deň výročia Slovenského národného povstania.

SkryťVypnúť reklamu

Nová kolkárska hala sa okamžite zaradila medzi najkrajšie v rámci celého Slovenska. Svoje sústredenie vo výborných podmienkach a priestoroch si tu zorganizovala veľmi rýchlo aj slovenská reprezentácia v tomto športe.

Poďme k oficiálnym súťažiam. V akej z nich Stará Turá rozbiehala svoje klubové kolkárske účinkovanie?

Od roku 1957 hrávala Stará Turá „západoslovenskú oblasť“. Už v prvých sezónach sme dosahovali vynikajúce výsledky. Spomeniem niekoľko mien z úspešnej generácie. Benko Polák, Rudo Požgay, Paľo Ďurnek, Jaro Merkinger, Zolo Mucha, Ján Hvožďara, Fero Halinár.

To boli hráči, ktorí veľkú časť voľného času venovali kolkom. K nim sa postupne pridávali ďalší a ďalší. Snahy oddielu vyvrcholili v roku 1972 až postupom do 2. slovenskej ligy.

Kto v tých časoch hrával v drese Starej Turej od začiatku 2. slovenskú ligu?
Za Starú Turú vtedy v zápasoch nastupovali hráči Rudolf Požgay, Štefan Dvoran, Jozef Schmidl, Martin Vallo, Pavol Štefko a Jozef Moravčík. Potom sa zmenila hracia disciplína na dvesto bodov združených, a tak sa muselo hrať v 2. slovenskej lige len na štvordráhach. Stará Turá sa preto musela vrátiť do krajských súťaží.

Určite už v týchto rokoch musela prichádzať potreba modernizácie kolkárne. Čo sa podarilo zmeniť?
Boli nainštalované automatické stavače, ktoré od roku 1981 výrazným spôsobom uľahčili dynamiku kolkárskych tréningov. Zlomovým bol rok 2001. Po 44 rokoch sa nám podarilo vymeniť starý a zodratý asfalt za segmentovú plastovú dráhu. V roku 2002 sme zrekonštruovali deravú strechu, ktorá nám hrozila poškodením nových dráh.

Z oddielu, ktorý dlhé roky existoval ako súčasť telovýchovnej jednoty, vznikol napokon samostatný Mestský kolkársky klub Stará Turá. Kedy sa tak udialo?
Samostatný klub vznikol v roku 1994. Bolo to naštartované príchodom novej hráčskej generácie i funkcionárov už od roku 1987. Táto generácia nadviazala na staré úspechy a zároveň kolkárske aktivity začala ešte stupňovať, rozvíjať a vylepšovať. Vtedy sa vytvorilo aj kolkárske „B“ mužstvo a zintenzívnila sa práca s mládežou. Vznikom samostatného klubu sme získali aj právnu subjektivitu.

Spomeňme najväčšie úspechy z týchto rokov.
Už v roku 1996 sme sa stali majstrami Západoslovenskej oblasti. Po 24 rokoch sme sa vďaka hráčom Karolovi Molecovi, Jánovi Maroňovi, Augustínovi a Michalovi Schmidlovcom, Jozefovi Pecušovi a Martinovi Nemečkayovi opäť dostali do 2. slovenskej ligy. Výrazne sa začali presadzovať aj naši dorastenci a juniori.

V Trenčianskom kraji vyhrávali množstvo súťaží, úspechy privážali aj z celoslovenských súťaží. V 2. slovenskej lige sme získali strieborné medaily.

Prišli aj veľké úspechy klubového odchovanca Michal Schmidla. Spomeňme ich.
Náš odchovanec a mimoriadne úspešný hráč Michal Schmidl získal pre náš klub dva tituly majstrov Slovenska, ale aj striebornú a dve bronzové medaily z týchto celoštátnych šampionátov. Na majstrovstvách sveta juniorov v nemeckom Augsburgu napokon získal striebornú medailu. Spolu s Miroslavom Vlčkom vytvorili svetový rekord a získali vzácne strieborné medaily.

V akej súťaži nastupujú kolkári Starej Turej v súčasnosti?
„Áčko“ Starej Turej hrá slovenskú extraligu. V extralige účinkuje z nášho kraja aj Trenčín. Nad touto súťažou je už iba medzinárodná Interliga so šiestimi slovenskými a šiestimi českými klubmi. Naše „Béčko“ hrá prvú ligu a „Céčko“ druhú ligu.

Na tom vidno, akú máme širokú členskú klubovú základňu. Kolky sú populárne v celom regióne. Krajskú súťaž hrá aj Uhrovec, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Moravské Lieskové, Dubnica nad Váhom, ale aj Stará Turá s ďalšími družstvami. V nižšej súťaži sa môže hrať aj na dvojdráhe, vyššie súťaže iba na štvor-dráhe.

Ako vnímate úroveň kolkárskeho športu v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami?
Na západnom Slovensku je úroveň v súčasnosti veľmi dobrá. Stále súťaží množstvo družstiev. Kluby postupne obnovujú dráhy, elektronizácia a modernizácia kolkární je na vysokej úrovni. V Starej Turej pomáhajú s modernizáciou športovísk dlhé roky generácie športových nadšencov z rodiny Nerádovcov.

Miroslav Nerád nechal v uplynulom období postaviť kompletne novú kolkáreň, obnovil športovú halu a viacero ďalších športovísk v Starej Turej. Celkovo Trenčiansky kraj je na tom naozaj dobre s množstvom kolkárskych klubov. Výrazne horšia situácia v kolkárskom športe je na východnom Slovensku, kde kolkársky šport postupne upadá.

Očividne Stará Turá v kolkárskom športe problémy žiadne nemá.
Teší nás aj obrovská základňa. Máme spomínané áčko, béčko i céčko a ďalšie družstvá. Dorast, ktorý v súčasnosti trénujem, hrá prvú dorasteneckú ligu. V krajských súťažiach nastupuje sedem – osem družstiev. Hráči a hráčky k nám prichádzajú už od ôsmich – deviatich rokov. Silná je aj veková kategória v rozmedzí 11 – 15 rokov. V rámci Slovenska sme na tom s počtom hráčov a súťažiacich družstiev určite najlepšie.

Predpokladám, že vaši odchovanci odchádzajú aj do medzinárodnej Interligy.
Je to tak. Peter Nemček ml. hrá v Podbrezovej, jeho otec je v súčasnosti predsedom MKK Stará Turá. Petra som trénoval od jeho siedmich rokov. Teší ma, že sa prebojoval aj do reprezentácie Slovenska. V roku 2018 vyhral s Podbrezovou Ligu majstrov. Skvelá je aj Vladka Vávrová, ktorá hrala tiež za Podbrezovú. V súčasnosti hrá za Piešťany, ale v rámci hosťovania ako naša odchovankyňa môže stále nastupovať v rámci striedavého štartu aj za Starú Turú. Obaja, aj Peter Nemček i Vladimíra Vávrová, sa predstavili na majstrovstvách sveta v kolkoch.

Aké najvyššie úspechy má súčasná vyrastajúca a nastupujúca mladá kolkárska generácia v Starej Turej?
V minulom roku naša dorastenka Anetka Siváková dosiahla skvelé výsledky vo Svetovom pohári vo Varaždíne. V rôznych disciplínach získala tri zlaté medaily a jeden bronz. Stala sa naj-úspešnejšou účastníčkou Svetového pohára. Nové talenty hľadáme aj v školách. Preto chodím medzi žiakov do telocvične a oboznamujem ich so základmi kolkárskeho športu. Samozrejme, vždy prinesiem so sebou na ukážku kolky a kolkársku guľu. Prichádzajú stále noví adepti a v klube sa z týchto aktivít najmladších kolkárov veľmi tešíme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 363
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 111
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 319
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 070
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 936
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračné foto.

Týkať sa budú niektorých parkovacích miest, ale aj krátkodobej celkovej uzávery komunikácií.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu