Mesto Myjava dlhodobo zostáva jedným z miest, v ktorých je hazard stále otvorenou možnosťou a nevzbudzoval zbytočné vášne. Tento týždeň sa však jednou z tém myjavského obecného zastupiteľstva naplánovaného na pondelok 26. februára 2024 stal práve tvrdý zákaz hazardných hier na území mesta.
Jediná herňa v celom meste
Momentálne sa v Myjave nachádza iba jedna kamenná herňa. „Táto prevádzka podniká na pôde mesta už roky, riadne odvádza mestu každoročné poplatky a obyvateľom mesta nespôsobuje žiadne problémy,“ uvádza Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. Podľa jej slov herňa mestu ročne odvedie poplatok 800 eur za jeden výherný prístroj. „Žiaľ, blízke Nové mesto nad Váhom a Trenčín dávnejšie prijali VZN o zákaze hazardu a je úplne prirodzené, že sa dotknuté spoločnosti snažia nájsť nové miesta v okolí, kam by posunuli svoje prevádzky. Podľa našich informácií dostala Myjava dve nové žiadosti na herne, a teda z preventívnych dôvodov chcú prijať VZN o zákaze herní a kasín,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová.
Nástrahy tvrdého zákazu
Asociácia zábavy a hier však pred úplným zákazom hazardu na území mesta varuje a ako príklad uvádza mestá, kde po takomto kroku prišlo k rozšíreniu nelegálneho hazardu. „Nastal tam rozmach čierneho hrania, pričom nelegálne zariadenia či herne sa pravidelne vyskytujú opakovane v tých istých lokalitách. Aj preto mnohé mestá, ktoré hazard zakázali, zvažujú o opätovnom uvoľnení prísnej regulácie,“ hovorí Dominika Hlobenová. V máji minulého roku k podobnému kroku pristúpilo tiež mesto Malacky, ktoré namiesto prohibície zaviedlo prísnu reguláciu, podobný krok už dávnejšie urobili aj niektoré mestá v Čechách. Dominika Hlobenová zdôrazňuje tiež dôslednú kontrolu, ktorú v súvislosti s kamennými herňami pravidelne vykonáva Úrad pre reguláciu hazardných hier a účinnú reguláciu v podobe Registra vylúčených osôb, vďaka ktorému sa do herne nedostanú nielen patologickí hráči, ale ani poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či chorobní gambleri. Môžu sem byť zaradení aj študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium.
Čo na to odborníci?
Ako však predísť rizikám, ktorý so sebou prináša tvrdý zákaz a zároveň ochrániť tých najzraniteľnejších? Pozreli sme sa na to, čo hovoria odborníci. „Pred závislosťou či inými poruchami duševného zdravia je potrebné sa chrániť aktívne, najmä podporou zdravého životného štýlu, podporou kritického myslenia, posilňovaním oporných sietí a podobne, ” hovorí Denisa Šoltésová, riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá sa v Prešove venuje pomoci závislým. „Ak sa bavíme o hraní v kamenných herniach, potom je potrebné uvažovať o komplexných a systémových riešeniach, ktoré by reflektovali špecifiká našej kultúry. Regulácia počtu herní a ich umiestnenie v komunite je jedným z prvkov systémového uvažovania – redukuje riziko „normalizácie“ trávenia voľného času hazardom,“ dodáva Šoltésová.
Cestou môže byť prísna regulácia
K takejto regulácii hazardu namiesto úplného zákazu už pristúpili mestá Púchov, Senica či Zvolen, ktoré zakázali hranie počas vybraných dní sviatkov a voľna. V Trnave či v Rožňave je prevádzkovanie hazardných hier regulované zákazom umiestňovania herní v určitej vzdialenosti od škôl či školských zariadení. „Práve takouto formou regulácie by mohli pristupovať k riešeniu situácie aj poslanci v Myjave,“ hovorí Dominika Hlobenová.
„V zákone je viacero možností, ako počet herní regulovať, či už prijatím VZN, že vo herne musia byť umiestnené vo vzájomnej vzdialenosti najmenej 200 metrov, alebo definovaním, v ktorých typoch budov sa smú byť prevádzky nachádzať a takto účinne obmedziť možnosti vznikania nových herní,“ dodáva Dominika Hlobenová.
Sľubujú pomoc mestu
Myjava by mohla z hazardu dokonca profitovať, a to v podobe vyšších odvodov, s ktorými súčasná vláda ráta vo svojom programovom vyhlásení. Prevádzkovatelia herní však sľubujú aj ďalšiu formu spolupráce, nad rámec povinných poplatkov mestu. „Občianske združenie Rozvíjame naše mestá má za sebou viacero úspešných projektov. Majiteľom herní sa podarilo v meste Poprad zrevitalizovať viacero detských ihrísk či v Šali zrekonštruovať kolkársku dráhu. Prevádzkovatelia sú v rámci spoločenskej zodpovednosti ochotní priložiť ruku k dielu aj v meste Myjava a radi otvoria diskusiu na túto tému,” uzatvára Dominika Hlobenová.