DUBNICA NAD VÁHOM. V Dubnici nad Váhom si za účasti prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej pripomenuli obete hromadného vraždenia Rómov v dubnickom zaisťovacom tábore v roku 1945.
V areáli terajšej zbrojovky na sklonku vojny ich nacisti zabili 26. Skončili v masovom hrobe. Občianske združenie In Minorita na tomto mieste vybudoval pamätný pomník.

V článku sa okrem iného dočítate
- Koľkých Rómov v Dubnici nad Váhom zavraždili na sklonku vojny,
- akým spôsobom ich usmrtili,
- kto im v Dubnici nad Váhom postavil pamätník,
- za akou zámienkou ich odvliekli k pripraveným hrobom.
Občianska povinnosť je nemlčať
Prezidentka počas pietnej spomienky upozornila na to, že počas druhej svetovej vojny Slovenský štát prebral rétoriku nacistického Nemecka aby tak, ako Židov, prehlásil za rasových nepriateľov aj Rómov.
„Predsudky prítomné v spoločnosti využili na to, aby Rómov hanlivo označili za asociálov, zbavili ich práv, diskriminovali, šikanovali a napokon mnohých odviedli do pracovných táborov, vrátane toho v Dubnici nad Váhom,“ uviedla Čaputová.
Po potlačení Slovenského národného povstania, do ktorého sa aktívne zapojili aj mnohí Rómovia, prenasledovanie ešte viac zosilnelo.
Skupiny Rómov častokrát, ako pomstu za účasť na povstaní, mučili, popravovali v Kremničke, Čiernom Balogu, Zvolene, Kováčovej, Slatine, Dolnom Turčeku, Tisovci a na ďalších miestach.
„Dnes si pripomíname konkrétne príbehy predkov ľudí, ktorí sú našimi spoluobčanmi. Hoci od porážky nacizmu uplynulo už takmer 80 rokov, stále nevymizli verbálne, ani fyzické prejavy etnickej neznášanlivosti. Neznášanlivosti, ktorá bola základom aj rómskeho holokaustu,“ podotkla.
Extrémizmus a predstavy o nadradenosti vlastnej skupiny dnes môžu podľa hlavy štátu získavať prívržencov ľahšie, ako kedykoľvek predtým.
„V tejto situácii je našou občianskou povinnosťou nemlčať. Potrebujeme využiť všetky zriadenia na obhajobu ľudskej dôstojnosti každého človeka bez rozdielu. Aj preto sme sa tu dnes stretli,“ dodala prezidentka.
Slová sa ľahko premenia na činy
Pietne miesto vybudovalo občianske združenie In Minorita.
„Naše združenie postavilo osem pamätníkov a pamätných tabúľ na rôznych miestach,“ povedala Zuzana Rumanová, predsedníčka občianskeho združenia In Minorita.