NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Začiatkom februára prebehla v novomestskom kultúrnom stredisku moderovaná diskusia s názvom (Ne)chcení susedia.
Jej hlavnou témou bolo postavenie Židov, Rómov a cudzincov v našej spoločnosti, poslucháčmi boli najmä stredoškoláci.

Nemajú strach povedať svoj názor
S gymnazistami diskutoval i Peter Németh, štatutárny zástupca Platformy komunitných centier, ktorý s rómskou komunitou pracuje už približne 25 rokov.
„Išiel som do tejto funkcie s otvorenou hlavou. Nemám rád nespravodlivosť a na vlastné oči som videl, ako sa deje každý deň. Dalo mi to i obrovské skúsenosti z praxe, z každodenného života. Môžem povedať, že v rómskej komunite som ako keby vyštudoval tri vysoké školy,“ priblížil.
Naznačil, že veľkým problémom nielen na Slovensku je nálepkovanie.
„Na Slovensku je obzvlášť ľahké. Róm, slniečkar, fašista, hocičo. Nálepky sú veľmi nebezpečné. Bojovať proti nim sa dá osobným postojom, vyjadrením svojho názoru, oponovaním,“ vysvetlil Németh.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako bojovať proti xenofóbii a netolerancii,
- prečo miera tolerancie v spoločnosti rastie,
- aký to bude mať na chod organizácie dopad,
- aké formy má v dnešnej spoločnosti rasová alebo sexuálne neznášanlivosť,
- prečo je dôležité názory hovoriť nahlas i v prípade, že sú protichodné.
Dôležité podľa neho je to, aby ľudia neboli ticho.
„Kto je ticho, súhlasí. Nemusíme mať na veci zhodné názory, ale musíme mať právo ho povedať. Ak vidím niečo, čo sa mi nepáči, tak poviem, že sa mi to nepáči, ak sa má opýtajú, prečo sa mi to nepáči, tak dám argument, prečo sa mi to nepáči. Na konci dňa možno nemusíme prísť k zhode, ale zaznie aj iný názor, ako je štandardne nálepkový,“ podotkol.
Pozitívne hodnotí, že veľká časť mladých ľudí, ktorí sa na diskusii zúčastnili, rozmýšľajú a nemajú strach povedať svoj názor.
„Môj názor môže byť iný ako ich, ale nesedeli tu ticho ako ovce. Aktívne participovali a bolo vidieť, že človek v ich veku sa nebojí. To je základ. Že nemá strach.“
Efektívnou metódou boja proti predsudkom je i to, že človek vychádza z ulity svojho prostredia. Dnešná mládež má otvorenejšiu myseľ ako predošlá generácia i vďaka tomu, že používajú internet a chodia do zahraničia.
„Občas zo srandy vravím, že každého Slováka by som poslal na niekoľko mesiacov na zahraničný pobyt,“ vraví.
Počas besedy si negatívny dopad nálepkovania vysvetlili i praktickou ukážkou.