KOČOVCE. Ak milujete turistiku spojenú so získavaním množstva vedomostí z našej histórie, je Rakovského náučný chodník s deviatimi zastaveniami pre vás to pravé. A navyše, nenáročnú, takmer šesťkilometrovú prechádzku v krásnom lesíku s historicko-prírodoved-ným zameraním i parkom pri kaštieli zvládnete aj so svojimi ratolesťami.
Deväť zastavení na miestach, po ktorých sa v minulosti potulovali naši slávni spoluobčania z rodiny Rakovských, vás privedie do kaštieľa, v ktorom žili viaceré generácie ich rodiny, ale aj na miesta, kde sú predstavitelia slávneho rodu pochovaní. Náučným chodníkom Rakovských sa dostanete aj do dnes už historickej vínnej pivnice, v ktorej spracúvali hrozno a uskladňovali víno z neďalekých viníc.
A ak zatúžite vidieť nádhernú panorámu, kam sa chodievali kochať pohľadom na okolie určite aj viaceré Rakovských generácie, vystúpte na Skalku, z ktorej uvidíte okolie ako na roz-tvorenej dlani. Zazriete z nej Veľkú Javorinu, rozľahlú Zelenú vodu, viacero obcí a miest a pri dobrom výhľade aj atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Desaťročie zaujímavého a poučného chodníka
Rakovského chodník oslávi v tomto roku jubilejné – desiate výročie vzniku. A my sme sa v turistických vibramkách prišli pozrieť na miesta, ktoré dodnes dýchajú históriou. Poďte sa s nami túlať po podmanivom chodníku, ktorý je vďaka spolupráci obce Kočovce, Lesov SR a Trenčianskeho samosprávneho kraja už desať rokov premenený na historickú exkurziu, ktorá vznikla v roku 2014 aj vďaka programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR a Európskemu fondu regionálneho rozvoja.
Na trasu, po ktorej chodili radi aj členovia rodu Rakovských, sa s obľubou vydávajú aj milovníci štvornohých miláčikov. A tak najskôr rozbehnime náš turistický tip po regióne historickým pohľadom na rodinu Rakovských, ktorá milovala šťastné chvíľky v kaštieli v Kočovciach, ktorý je dodnes vo výbornom architektonickom stave.

Kaštieľ Rakovských je v súčasnosti využívaný ako Učebno-výcvikovo-rekreač-né zariadenie Stavebnej fakulty STU v Bratislave a park v jeho okolí je verejnosti stále prístupný. Navyše, v blízkej koniarni máte možnosť vidieť prácu chovateliek s viacerými žrebcami i kobylkami. Práve v miestach hospodárskej budovy, ktorú na chov koní využívali aj Rakovskí.