TRENČÍN. Od apríla 2024 vstúpia na celom území Slovenska do platnosti viaceré zásadné zmeny v dopravnej vyhláške. Úpravou prejdú napríklad pravidlá týkajúce sa príkazov a zákazov na križovatkách, či prechádzania cez plnú čiaru na pozemok.
V súvislosti s týmito zmenami upravujú mnohé dopravné značky i v Trenčíne, prípadné problémy s novými pravidlami prechádzania cez plnú čiaru mesto plánuje riešiť operatívne.

Dopravný analytik zároveň upozorňuje, že neznalosť nadchádzajúcich zmien v doprave môže viesť k pokutám, prípadne k spomaleniu dopravy.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké zmeny v dopravných predpisoch čakajú vodičov,
- kedy vstúpia do platnosti,
- ktoré zásadné pravidlá sa zmenia,
- ako sa na úpravy v doprave pripravujú v Trenčíne,
- aké negatívne situácie hrozia šoférom podľa dopravného analytika.
Zásadné zmeny pri križovatkách i plných čiarach
K zmenám v doprave dôjde od jari, aby sa zosúladili potreby dopravného značenia s medzinárodnými štandardami.
Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra. K zmenám pristúpili i preto, aby nastavili jednoznačné a prehľadné pravidlá na cestách v rámci významu značiek o najvyššej dovolenej rýchlosti, zákaze predchádzania, pozdĺžnych čiar a doplnkového zeleného signálu.
„Značka o najvyššej dovolenej rýchlosti a zákaze predchádzania vrátane zákazu predchádzania pre nákladné vozidlá bude v priamom smere platiť až po značku, ktorá tento zákaz ukončí. To znamená, nie po najbližšiu križovatku,“ vysvetlili.
Ak tieto značky nemajú platiť za križovatkou, budú musieť byť vo vhodnej vzdialenosti za križovatkou ukončené príslušnou značkou.
To platí aj o zákazoch, ktoré sú vyobrazené na modrých alebo žltých pruhových značkách.
„Značku o najvyššej dovolenej rýchlosti ukončuje v súčasnosti aj značka o začiatku alebo konci obce. Toto už od 1. apríla 2024 nebude platiť, čiže každá značka o najvyššej dovolenej rýchlosti pred začiatkom obce alebo pred koncom obce bude musieť byť tiež riadne ukončená príslušnou značkou,“ podotkli.
Ďalšou zmenou bude i to, že pozdĺžnu súvislú čiaru už budú vodiči môcť prechádzať len pri obchádzaní prekážky cestnej premávky.
„Pri odbočení na pozemok ležiaci vedľa cesty, do areálu s obmedzeným prístupom a na podobné miesta, bude musieť byť súvislá čiara na danom mieste prerušená,“ vysvetlili.
Pozdĺžne súvislé a prerušované čiary žltej farby, ktoré doposiaľ znamenali zákaz zastavenia a státia a zákaz státia, od apríla nebudú platiť, keďže žltou farbou sa už značia dočasné vodorovné značky.
„Signály zelenej farby v tvare šípky na semafore budú mať pre vodičov rovnaký význam, a to vrátane doplnkového signálu v tvare šípky,“ dodali.
Značenie musia na niektorých uliciach upraviť
Na zmeny v doprave sa pripravuje i trenčianska radnica.
„Čo sa týka konca platnosti príkazových a zákazových dopravných značiek na križovatkách, túto problematiku máme takmer v celom meste vyriešenú, zostalo len niekoľko málo ulíc, na ktorých budeme musieť dopravné značenie zmeniť tak, aby bolo v súlade s platnou vyhláškou,“ priblížila Eva Mišovičová z kancelárie primátora Trenčína.
V rámci zákazu prechádzania cez plnú čiaru na pozemok nemusela samospráva robiť na území mesta žiadne zmeny, keďže plných stredových čiar, s výnimkou križovatiek, je v meste minimum.
„Preto si nemyslíme, že by to malo spôsobiť nejaké komplikácie. Ak sa však na mestských cestách nejaké miesta, kde by mohlo dôjsť ku konfliktom, nachádzajú, vieme ich operatívne vyriešiť podľa platných technických podmienok,“ podotkla.
Pri obnove vodorovného dopravného značenia už v Trenčíne žlté čiary nahradili v minulosti platným dopravným značením v súlade s novou vyhláškou.
„Niektoré existujúce žlté čiary, ktoré duplicitne upozorňujú na zákaz zastavenia alebo státia, vyplývajúceho priamo z cestného zákona, neboli odstraňované ani nahrádzané,“ dodala Mišovičová.

Pokuty i spomalenie dopravy
Samosprávy mali podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského dosť času na to, aby sa na zmeny pripravili.
„Bohužiaľ mnohí nesledujú zmeny v zbierke zákonov a mnohí sa to dozvedeli až na poslednú chvíľu. Je dosť možné, že to bude viesť k tomu, že vodiči budú dostávať pokuty, respektíve bez zmeny dopravného značenia môže dôjsť k výraznému spomaleniu dopravy,“ povedal.
Najzávažnejšou zmenou je podľa neho to, že križovatka už nebude ukončovať príkazové a zákazové značky.
„Tie sa po novom volajú regulačné značky. Tým pádom sa mení aj rýchlosť a všetko ostatné. Na vstupe do obce už začiatok a koniec nebudú rušiť maximálnu povolenú rýchlosť,“ vysvetlil.
Tým pádom už na značke, ktorá určuje začiatok, alebo koniec obce, bude musieť osadiť i tabuľu s najvyššou povolenou rýchlosťou.
„Naopak, ak pri vychádzaní z obce bude zvýšená rýchlosť a nebude na konci obce tabuľa, ktorá zmení rýchlosť, bude vodič musieť ísť tou rýchlosťou až do ďalšej obce. Pokiaľ nebude osadená nová značka, bude tá rýchlosť platiť cez celú obec. Na toto si budú musieť správcovia ciest dať pozor,“ uzavrel Drahovský.