ZEMIANSKE PODHRADIE. Domov sociálnych služieb (DSS) v Zemianskom Podhradí prešiel rozsiahlou rekonštrukciou.
Rekonštrukčné práce na objektoch kaštieľa boli zamerané na sanačné práce zvlhnutých murív, búracie práce poškodeného sokla, odstránenie poškodených omietok, ale i nové fasádne omietky.
Budova, v ktorej sa domov sociálnych služieb nachádza, má bohatú minulosť. Kaštieľ je spojený i s príbehom Adely Ostrolúckej a Ľudovíta Štúra.
Má bohatú históriu
Rekonštrukcia budovy bola z hľadiska poskytovania sociálnych služieb v tomto zariadení nevyhnutná a župa ju považuje za dlh z dávnej minulosti. Informovala o tom Terézia Mária Pátrovič, riaditeľka DSS Zemianske Podhradie.

„Problémom bol nielen ošarpaný vzhľad budovy a vlhké múry, ale aj zvýšené náklady na jej prevádzku v súvislosti s vykurovaním. Rekonštrukcia bola zameraná na obnovu fasády kaštieľa, ktorý je kultúrnou pamiatkou,“ povedala.
Prihliadať museli i na vnímanie prostredia zo strany klientov, ktorí v ňom žijú a považujú ho za svoj domov.
V článku sa dočítate aj:
- Ktoré prvky prešli rekonštrukciou,
- koľko celá investícia stála,
- akú históriu má kaštieľ za sebou,
- ako klientky znášali priebeh rekonštrukcie.
„Dá sa povedať, že práve príjemné prostredie pomáha k celkovému duševnému pohodliu a pokoju klientov. Obrovskou pridanou hodnotou tohto zariadenia je park, kde trávia veľa času pri rôznych aktivitách,“ uviedla.
Z pohľadu histórie sa domov sociálnych služieb nachádza v jedinečnom renesančnom kaštieli. Ten zvonku chátral.
Vďaka tejto rekonštrukcii v réžii zriaďovateľa zariadenia získal kaštieľ nový vzhľad a uchová sa aj pre ďalšie generácie.
„Kaštieľ rodiny Ostrolúckych sa tak stal po mnohých desaťročiach opäť ozdobou širokého okolia. Aj naďalej si tak budú môcť priaznivci knihy od Zúbeka, Jar Adely Ostrolúckej, naživo pozrieť kaštieľ, v ktorom sa stretávali významné osobnosti,“ podotkla riaditeľka.
Počas rekonštrukcie nedošlo k obmedzeniu poskytovania služieb v zariadení aj napriek skutočnosti, že práce prebiehali za plnej prevádzky.
„Dôležité je tiež vyzdvihnúť prácu bývalej pani riaditeľky Kosovej, ako aj profesionálnu prácu všetkých zamestnancov, vďaka ktorým bola rekonštrukcia možná za plnej prevádzky,“ priblížila.
Jediné obmedzenie zasiahlo klientov pri prácach na zosilnení stropu, kde počas obnovy zistili narušenú statiku stropu a hrozilo jeho zrútenie.
„Práce sa dotkli štyroch izieb a desať klientiek, ktoré boli na obdobie jedného mesiaca presťahované do náhradných priestorov v zariadení, po dokončení prác sa opätovne vrátili do svojich vynovených izieb,“ dodala Pátrovič.
Na práce dohliadali pamiatkari
So samotnou rekonštrukciou obvodového plášťa budovy začala župa začala v júni 2022, ukončili ju v septembri minulého roka, skolaudovali v decembri.
Cena diela, vrátane stavebného, autorského dozoru a reštaurátorského dohľadu presiahla 1,67 milióna eur s DPH.
„Rekonštrukcia bola zameraná na sanačné práce zvlhnutých murív, búracie práce poškodeného sokla, odstránenie poškodených omietok a realizáciu nových fasádnych omietok, reštaurátorské práce fasády, doplnenie zvetraných ríms, dobových prvkov, demontáž, ošetrenie a spätnú montáž mreží,“ vymenovala Lenka Kukučková, hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Obnovili i pôvodné okná, pätky a drevené hlavice stĺpov, nátery striech, inštalovali nové žľaby a zvodov, bleskozvod.
Vyčistili celý povalový priestor, zrealizovali ošetrujúce a konzervujúce nátery krovu, zateplili stropnej dosky a zosilnili strop.
„Ďalej sa spravili novú dažďovú kanalizáciu, zrekonštruovalo sa oplotenie vstupu do dvora a pred hlavným vstupom, uskutočnili sa sadové úpravy vo vnútornom a na vstupnom nádvorí. Spravilo sa to v dohodnutom rozsahu, požadovanej kvalite a zmluvnom termíne,“ povedala.
Počas prebiehajúcich prác vyvolali novú investíciu, sanáciu a zosilnenie portikusu. Zistili totiž, že je narušená statika krovu strechy nad portikusom.
„Preto bolo potrebné zosilniť narušenú priečnu väzbu a sfunkčniť poškodené časti, zvýšiť bezpečnosť a stabilitu krovu so strechou a zabezpečiť bezpečnosť, ako aj prevádzkyschopnosť objektu. Tieto práce si vyžiadali investíciu v hodnote takmer 211-tisíc eur s DPH,“ vysvetlila Kukučková.
Rekonštrukciu neskomplikovala ani skutočnosť, že budova je Národná kultúrna pamiatka.
„Už samotná projektová dokumentácia na obnovu kaštieľa bola realizovaná na podklade pamiatkovo – archeologického výskumu fasády schváleného Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) Trenčín. Stavba prebiehala pod reštaurátorským dohľadom a na kontrolných dňoch sa pravidelne zúčastňovali zástupcovia KPÚ, kde sa priamo počas prác predkladali a schvaľovali návrhy riešení,“ doplnila hovorkyňa.

V domove sú len ženy
V zariadení je v súčasnosti 80 klientok.
„Sú k nám prijímané od osemnástich rokov do dôchodkového veku. Majú rôzne diagnózy, buď sú tu schizofreničky alebo majú mentálne postihnutie. Robíme tu kanisterapiu, pracovné terapie, ktoré máme poväčšine v parku, prípadne vo vlastnej záhradke. Taktiež býva i muzikoterapia, momentálne sa pripravujeme na fašiangy,“ priblížila Jana Pöštenyiová, vedúca sociálno-zdravotného úseku.
Podľa nej boli klientky z rekonštrukcie zo začiatku nešťastné, pretože sa v areáli pohybovali noví ľudia, ktorých nepoznali.
„Zvykli si, boli veľmi ústretové, správali sa tak, ako boli usmernené,“ uzavrela.