NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Študenti zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom našli ekologické využitie pre ovčiu vlnu. Vyrábajú z nej loptičky do sušičky bielizne, ako aj vône do skríň či kancelárií. Študentská firma Šibalky nadväzuje na úspechy svojej predchodkyne. Minulý školský rok prišli stredoškoláci zase s nápadom, ako ekologicky zhodnotiť kávovú usadeninu.
Vlna je toxický odpad
Tretiačka Dominika Štefániková žije v Beckove na salaši. Ovce tam strihajú dvakrát za rok. O ovčiu vlnu však veľký záujem nie je. Na trhu sa predáva za cenu, ktorá nepokrýva ani náklady na strihanie oviec.

„Je prebytočný materiál. Ide vlastne o toxický odpad, ktorý sa dá spracovať iba v kafilériách,“ opisuje študentka.
Práve jej skúsenosť sa stala inšpiráciou pre spoločnosť Šibalky, ktorá tento školský rok funguje v rámci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom. Vlna dostáva vďaka študentom novú podobu aj využitie – vyrábajú z nej špeciálne loptičky.
Šetria energie aj životné prostredie
„Loptičky do sušičky z ovčej vlny dokážu ušetriť 15 až 30 percent elektrickej energiu v závislosti od zvoleného programu,“ informovala prezidentka študentskej firmy Melánia Krišková. Vydržia zhruba 1000 cyklov, pričom v sušičke absorbujú prebytočnú vlhkosť. Sú antimykotické a aj antialergické, takže sú vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou či rôznymi alergiami. Okrem nich zároveň študenti vyrábajú aj ekologické vône do skríň, áut alebo kancelárií.

Do výroby sa zapájajú všetci
Čiastočne spracovanú vlnu kupujú študenti cez internet. Navážia jej určité množstvo, ktoré ručne vytvarujú do guľôčky. Do plstenia suchou metódou, ktorá je ekologickejšia než mokrá, sa zapájajú všetci členovia študentskej firmy. Raz sa týždeň im v tom pomáhajú aj dôchodcovia zo zariadenia pre seniorov v Novom Meste nad Váhom.
Loptičky, ktoré už získali svoj tvar, následne putujú do práčky, kde sa vlna zrazí, vďaka čomu sa nerozpadne. Vzory, ktoré zase zdobia guľôčky do skrine, prídu na rad na záver celého procesu.
„Robíme ich pomocou formičiek,“ prezradila viceprezidentka výroby Petra Lacková.
Názov študentskej spoločnosti Šibalky nie je náhodný. Vychádza zo spojenia dvoch anglických slov: sheep-ovca a ball – loptička. „My sme si to poslovenčili, keďže ide o slovenský výrobok,“ dodáva Krišková.
Úspech kávových kofetiek
Študentské firmy sú súčasťou novomestskej školy už niekoľko rokov. Učiteľka aplikovanej ekonómie Dana Hradileková pripomenula predchádzajúci úspech kávových kofetiek. „Minulý školský rok študenti vymysleli úžasný produkt, ktorým boli kofetky. Z kávovej usadeniny, ktorá je odpad, a parafínu vytvorili ekologický podpaľovač.“
Ten slúži na zapálenie ohňa v otvorených ohniskách, krboch či kachliach, pričom horí 15 až 20 minút. Stredoškoláci vtedy so svojím nápadom bodovali na viacerých súťažiach.
Študentská firma ich pripravuje na život
Študentská firma Šibalky funguje pod záštitou neziskovej organizácie Junior Achievement (JA). Podľa riaditeľky školy Oľgy Ilenčíkovej sa prostredníctvom projektu snažia u študentov podporovať a rozvíjať ich ekonomické myslenie, kreativitu či finančnú gramotnosť. To by im malo následne pomôcť uplatniť sa na trhu práce.
„Už na škole sa môžu zoznámiť s problematikou fungovania podniku – od prvotného nápadu cez marketing až po predaj finálneho produktu,“ priblížila. Prvé úspechy zaznamenali loptičky z ovčej vlny na podujatí v Novom Meste nad Váhom. Bodovali aj v rámci medzinárodnej súťaže Veľtrh podnikateľských talentov v Hradci Králové. V súčasnosti sa pripravujú na hlavnú súťaž, ktorou je Veľtrh podnikateľských talentov. Ten sa bude konať v apríli tohto roka v Bratislave.