TRENČÍN. Niektoré samosprávy v regióne od začiatku roka navýšili poplatky za vývoz odpadu. Kým v Trenčíne a Dubnici nad Váhom ceny za vývoz narástli len nepatrne, v Starej Turej a v Myjave si obyvatelia sa odvoz smetí zaplatia takmer o desať eur viac ako v minulom roku.
Od budúceho roku budú mestá musieť taktiež zaviesť triedený zber textilu.
Táto legislatíva je v súčasnosti v štádiu príprav, či sa novinka odrazí na poplatkoch za vývoz zatiaľ známe nie je.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) taktiež upozorňuje, že poplatky za vývoz odpadu budú v mestách rásť už pravidelne každý rok.

Poplatky navýšili i v Trenčíne
Paušálny poplatok pre obyvateľov Trenčína, ktorí žijú v bytovom dome oproti minulému roku navýšili o 2,52 eur.
„Poplatok na tento rok je vo výške 39,89 eur,“ vyčíslila Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
V článku sa okrem iného dočítate
- O koľko navýšili poplatky za vývoz odpadu v Trenčíne, Dubnici nad Váhom, Starej Turej, Novom Mesta nad Váhom a Myjave,
- prečo ceny za likvidáciu odpadu stále rastú,
- či budú rásť i v budúcnosti a prečo,
- aká novinka v rámci triedenia odpadu čaká na ľudí od budúceho roka,
- ako reagovali obyvatelia Starej Turej na rast cien.
V rodinnom dome rodina zaplatí pri vývoze komunálneho odpadu pri 120 litrovej nádobe s vývozom jedenkrát za dva týždne o 4,68 eur viac.
„Vývoz tejto nádoby na rok 2023 je stanovený vo výške 76,73 eur. Pri vývoze nádoby jedenkrát týždenne je navýšenie poplatku o 9,36 eur, výška ročného poplatku je 153,46 eur,“ uviedla.
Pripravujú novú legislatívu
Hovorkyňa zároveň informovala, že od budúceho roka bude na území celého Slovenska a Európskej únie platiť nová legislatíva, podľa ktorej budú musieť samosprávy vykonávať i triedený zber textilu.
„Legislatíva k tejto problematike sa stále kreuje, preto čakáme, ako ministerstvo životného prostredia zadefinuje podrobnejšie podmienky pre systém zberu, ktorý je potrebné zabezpečiť a koho určí povinnou osobou niesť finančnú zodpovednosť za tieto náklady,“ povedala Ságová.
Hoci je táto legislatíva stále v príprave, podľa Zuzany Čachovej, špecialistky pre životné prostredie mestského úradu v Trenčíne, budú s najväčším predpokladom náklady na triedený zber textilu znášať výrobcovia a nebudú ho financovať občania.
„Mestá budú musieť byť súčinné pri vytváraní systému zberu, či už sa rozmiestnia nádoby, alebo sa zavedie mobilný zber textilu, prípadné spätný zber textilu. To všetko dorieši pripravovaná legislatíva,“ dodala.