MORAVSKÉ LIESKOVÉ. Dlhoročná nadšená a vynikajúca pani učiteľka, regionálna publicistka, autorka odborných článkov i spomienkových príbehov, ale aj spolutvorkyňa dvoch ochotníckych divadelných hier, autorka a spoluautorka knižných publikácií, Božena Hargašová (rod. Černá), zomrela vo veku 92 rokov v deň svojich narodenín, 23. januára 2024.

Smútiaca rodina jej večným odchodom navždy stratila skvelú mamu a starú mamu a obec Moravské Lieskové zároveň veľmi aktívu ženu, ktorá svoj život zasvätila školstvu, práci s deťmi i dospelými, ale aj človeka, ktorý miloval svoje rodisko a zaujímal sa o jeho dejiny.
Najbližšia rodina a blízki príbuzní, priatelia a bývalí žiaci sa so zosnulou na poslednej ceste rozlúčili 27. januára 2024 v Dome smútku v Moravskom Lieskovom.
Skvelá slovenčinárka s umeleckým cítením
Pani učiteľka Božena Hargašová svoj celý život spojila s obcou, v ktorej sa 23. januára 1932 aj narodila - s Moravským Lieskovým. Svojim žiakom odovzdávala vedomosti pred školskou tabuľou dlhých 36 rokov, z toho až 27 rokov práve v Základnej škole v Moravskom Lieskovom.
Skôr, ako sa mohla postaviť pred svojich budúcich detských zverencov a množstvo žiakov, absolvovala v roku 1951 úspešnou maturitnou skúškou Gymnázium v Novom Meste nad Váhom.
Na stredoškolské časy nadviazala štúdiom na Vyššej pedagogickej škole v Bratislave, kde bola promovaná za učiteľku všeobecnovzdelávacích predmetov v odbore slovenský jazyk a ruský jazyk. Okrem takmer troch desiatok rokov strávených za školskou katedrou v Moravskom Lieskovom učila Božena Hargašová aj v Starej Turej, v Novom Meste nad Váhom i v Bzinciach pod Javorinou.
Práve v školských laviciach našla veľké množstvo talentov, s ktorými pripravovala kultúrno-osvetové podujatia a získavala množstvo cien v súťažiach v umeleckom prednese. Dlhé roky aktívne pracovala aj v Sekcii slovenského jazyka pri Okresnom pedagogickom stredisku v Trenčíne a v Poradnom zbore pre umelecký prednes pri Okresnom osvetovom stredisku v Trenčíne.
Autorka mnohých článkov a príbehov
Božena Hargašová prepojila svoj život s dianím v rodnej obci a v blízkom okolí. Okrem školskej a umeleckej práce so žiakmi, nacvičila s moravskolieskovskými ochotníkmi z radov dospelých dve divadelné hry - Žobrácke dobrodružstvo a Matka.
Vďaka kvalitnej vlastnej literárnej tvorbe získala niekoľko ocenení na rôznych súťažiach záujmovej umeleckej činnosti. Bola aj neúnavnou tvorkyňou odborných, vzdelávacích i spomienkových článkov a rôznych textov, ktoré publikovala v pedagogickej tlači či v domácom Moravskolieskovskom hlásniku už od jeho vzniku.
V roku 2001 sa spolu s Milanom Žákovicom spolupodieľala na vzniku regionálnej monografie Dejiny školstva v Moravskom Lieskovom, pre ktorú pripravila texty a príbehy spojené s jej pedagogickými skúsenosťami a aktívnym pôsobením v Základnej škole v Moravskom Lieskovom.
V nich spomínala aj na osloboditeľov obce a ich vojnové osudy. Vďaka jej riadkom sa v tejto publikácii môžete dozvedieť aj o vojnovom príbehu ukrajinského lekára Petra Fjodoroviča Ščekotichina, ktorý bol v bojoch na Hrabine na slovensko-moravskom pomedzí tak ťažko zranený, že bol pôvodne považovaný za mŕtveho a naložili ho na auto medzi padlých. Rodine bol zaslaný predčasne úmrtný list.
Ako napísala v jednom zo svojich článkov Božena Hargašová, lekár zranenie napokon prežil a Moravské Lieskové po vojne viackrát navštívil. Božena Hargašová sa podieľala i na jazykovej úprave publikácie Moravské Lieskové 1398 - 1998, ktorú vydal Obecný úrad v Moravskom Lieskovom. Je tiež autorkou spomienkovej knižky Zo spomienok učiteľky v roku 2019.

Úprimná knižka Zo spomienok učiteľky
Regionálna literatúra je často skvostom, ktorý je srdcom spojený s miestom, kde vznikla. Taká navždy zostane aj stostranová plnofarebná publikácia Boženy Hargašovej Zo spomienok učiteľky.
Nádherne sa v nej schádzajú chodníčky príbehov a spomienok, ktoré napísal život aktívnej a milej pani učiteľky. Už ako mladučké 19 - ročné dievča nastúpila v rodnej obci na školu výborného riaditeľa Gustáva Majtása v roku 1951.
V knižke zachytáva množstvo spomienok zo školského prostredia aj v Starej Turej (1953 - 1958), v Jedenásťročnej strednej škole v Novom Meste nad Váhom (1958 - 1960), či Osemročnej strednej škole v Bzinciach pod Javorinou (1960 - 1962). Blízky vzťah k svojej rodnej obci napokon zavŕšila návratom do oddanej práce učiteľky v Moravskom Lieskovom v rokoch 1962 - 1987. Príbehy, spomienky a množstvo zážitkov okorenila vzácnymi autentickými fotografiami z čias, na ktoré sa viažu mnohé krásne spomienky.
Príťažlivú retrospektívnu knižku citlivo pretkala ukážkami svojej literárnej tvorby a súťažných prác. Láskavé a silné rodinné puto, ktoré ju celý život spájalo s jej najbližšími, vycítite z úprimných riadkov a množstva fotografií z rodinného archívu v druhej časti knižky. V nej Božena Hargašová nechala čitateľa nahliadnuť aj do rodinného zázemia, ktoré jej spríjemňovalo každý deň aktívneho života v obklopení príjemných a šťastných ľudí.
Česť vašej pamiatke, pani učiteľka!