Spolu s nimi žijú v jednej domácnosti najväčšie hudobné legendy.
Nezabudnuteľný Freddie Mercury, všetci štyria členovia ikonickej kapely Metallica, americký rocker s vyše päťdesiatročnou umeleckou dráhou Alice Cooper, magický metalový vamp Ozzy Osbourne či kultový gitarista Slash s nezameniteľným klobúkom z americkej hardrockovej skupiny Guns N’ Roses.
Hoci Marcela Kohutková nie je profesionálna výtvarníčka, dokáže s airbrushovou pištoľou príjemné zázraky. Tryskou nanáša na plátno pútavé podobizne nielen slávnych rockových a metalových hviezd. Jej manžel je veľký fanúšik hudby, a tak ho so skvelými portrétmi jeho obľúbencov už mnohokrát milo prekvapila.

A to zďaleka nie je všetko. U Kohutkovcov žije aj viacero hviezd filmového plátna vrátane Marilyn Monroe či Milana Lasicu. A nad všetkými kráľovským okom dohliada niekdajšia nezabudnuteľná anglická kráľovná Alžbeta II. Hoci Marcela Kohutková pochádza zo slovenských končín, jej životné osudy ju zaviali až na severovýchod Moravy do Třinca. A my sme sa tam za nadšenou výtvarníčkou, ktorej najobľúbenejšou výtvarnou zbraňou je airbrushová pištoľ, vydali.
Kedy ste sa zaľúbili do kresby a maľby?
Už v študentských časoch som si veľmi rada maľovala sama pre seba. Ale nebola som z tých vyvolených, aby som sa v tých časoch dostala na umeleckú školu. Potom prišla rodina, deti, času výrazne ubudlo.

Ale pred časom som bola na dlhšej nemocenskej, a tak som opäť začala skúšať maľbu a kresbu. Nikdy som nebola ani na žiadnom kurze, všetko som sa učila sama s využitím internetu. Bola to pre mňa umelecká metóda pokus – omyl. Najprv som pracovala s olejovými farbami, ale potom som objavila techniku airbrush. Bolo to pre mňa niečo úplne nové a chcela som to vyskúšať. Som úplný samouk.
Airbrush, airbrushová pištoľ, airbrushová technika. Pre mnohých určite stále neznámy pojem. Priblížte túto techniku našim čitateľom svojimi očami.
Pri technike airbrush využívam pištoľ, ku ktorej potrebujem kompresor. Prúdom vzduchu a pomocou trysiek nanášam miniatúrne kvapôčky farby na vhodný podklad.
Prvýkrát sa táto technika začala používať v USA najmä v reklamnej sfére či pri kolorovaní fotografií. Preto je zaužívaný aj pojem americká retuš. Napríklad tryska 0,15 mm sa využíva na extrémne detaily, zachytiť sa nimi dajú vlasy, mihalnice či obočie.
Časté sú aj trysky 0,18 mm. Ja používam najčastejšie trysku 0,20 mm, ktorá patrí k tým väčším. Potom nasleduje napríklad tryska 0,30 mm či 0,50 mm. Autor musí byť pri tejto technike mimoriadne trpezlivý a precízny.
Na aké podklady sa maľuje airbrushovou technikou?
Rockové či metalové hviezdy som najčastejšie stvárňovala na plátno. Skúšala som maľovať aj na motorkárske prilby, ale aj textilné tašky.
Okrem týchto podkladov môžete farbu vo veľmi jemných a rovnomerných vrstvách nanášať aj na kov, látku či stenu v byte. Doslova na čokoľvek. Záleží aj od farieb, aké si zvolíte. Farba schne, na rozdiel od olejových farieb, takmer okamžite. Najprv si urobím ceruzkou náčrt a potom začnem postupne striekať farby.
Veľa čitateľov možno prekvapí, že ste sa zamerali aj na metalové a rockové hviezdy.
Manžel metalovú hudbu dosť počúva. Ale aj mňa pritiahla americká kapela Metallica, pretože má nádherné balady. Zaujali ma pre možnosť výtvarného stvárnenia všetci interpreti z tejto skupiny.
Tento žáner je skvelý tvárami ľudí pri speve a hraní, vyžarujú z nich emócie, majú nevšednú mimiku. Ale zachytiť verne ich tváre je dosť zložité. Napríklad pri kapele Metallica som sa nechala inšpirovať staršími plagátmi z hudobných časopisov. Tieto zábery som s airbrushovou pištoľou prekresľovala na plátno.
Kde skončili portréty všetkých štyroch členov skupiny Metallica? U vášho manžela?
Veru nie. Celá Metallica, všetky štyri portréty speváka Jamesa Hetfielda, bubeníka Larsa Ulricha, gitaristu Kirka Hammetta a basgitaristu Roberta Trujilla skončili u jeho kamaráta.
Manželov kamarát mi priniesol plagáty, podľa ktorých túžil mať namaľované portréty jednotlivých členov skupiny. Snažila som sa zachytiť na obrazy ich vierohodnú podobu. Každá podoba bola iná. Lars Ulrich pri bicích doslova vykričaný, frontman James Hetfield plný emócií. Ale nedá sa povedať, že by sa niektorý z nich kreslil ťažšie ako jeho spoluhráč. Pri všetkých štyroch hudobníkoch približne rovnaká náročnosť.
Na rukách speváka skupiny Metallica Jamesa Hetfielda ste verne zachytili aj jeho tetovania na rukách, keďže na predlohe mal oblečené tričko s krátkymi rukávmi.
Najprv bol problém zreteľne zistiť, čo má James Hetfield na rukách presne vytetované. Aby to nebol nejaký vymyslený motív alebo „kliky-haky“, musela som pozorne prezrieť viacero fotografií, aby som identifikovala, čo presne má na rukách zobrazené. Keď som tetovania bližšie spoznala, už nebol problém ich airbrushovou pištoľou stvárniť na plátno.
Predpokladám, že legendárny Ozzy Osbourne z Black Sabbath sa vám na plátno tvoril skvele.
Ozzy Osbourne je zaujímavá „figúrka“ sama osebe, naozaj výrazná osobnosť. Ozzy bol vždy jednotka. Keď som natrafila na internete na zaujímavý čiernobiely záber, tak som sa rozhodla, že ho skúsim zachytiť na plátno. Chcela som si dokázať, že to zvládnem aj v drobných detailoch, že to viem stvárniť. Podobne som skúšala aj s portrétom amerického country speváka Willie Nelsona. Na jeho tvári ma fascinovali vrásky, ktoré som chcela jemne znázorniť.
Kto vám dal inšpiráciu na country hviezdu Willieho Nelsona?
Podnet mi dal môj manžel, ktorý ho v poslednom období počúva. Chcel, aby som ho namaľovala. Chválil aj jeho duetové skladby a bol zvedavý, či to dokážem. Ja sama som ani nevedela, ako Willie Nelson spieva, tak si budem musieť niečo vypočuť (úsmev), aby som spoznala a zistila, koho vlastne maľujem.
Freddieho Mercuryho z Queenu netreba nikomu bližšie predstavovať. Aj jeho ste zvečnili.
Aj v tomto prípade som bola oslovená s prosbou, aby som ho nakreslila. Snáď sa mi podaril. Queen mám veľmi rada, sú to skutočné legendy. Predloha, ktorú maľujem, ma musí najmä zaujať. Je nevyhnutné, aby fotografia bola ostrá. Keď predlohovú fotografiu zväčšujem počas tvorby, musím zreteľne vidieť oči, nos a ústa. Tie sú najdôležitejšie. Keď sa do týchto častí tváre „trafím“, je dielo na polovicu hotové.
Prejdime aj na iné ako rockovo-metalové témy. Vás fascinuje tiež zachytenie podoby zvierat na plátno.
Zvieratá som kreslila aj pastelkami. To sú úplne iné výzvy. Či zvládnem nakresliť ich srsť, ako budem klásť pastelky, ako budem farby prekrývať. Napríklad tigra som tvorila airbrushom, ale keďže nemám najtenšiu trysku, tak nie je taký, ako som si pôvodne predstavovala.
Hovorí sa, že sa zle maľujú kone. Aj kone som maľovala. A nemala som ten pocit, že ich maľovanie je až také problematické. Najťažšie sa robila na koňovi hlava, ale jednoduché nie je ani zachytenie veľkého množstva svalov. Svaly koňa museli na obrazoch vyniknúť. Napríklad pes alebo mačka majú svaly prekryté srsťou, kôň sa ale leskne. Preto sa tvorca musí pohrať aj so správnym tieňovaním.
V čom sa najviac líši maľba a kresba ľudí a zvierat?
Človek má výraznejšiu mimiku tváre. Každá tvár človeka je originálna individualita. Privreté oči, rozšírené nozdry, pokrivené ústa – jeden kútik vyššie ako druhý. Som sama prekvapená, aké realistické detaily na tvárach ľudí sa dajú zachytiť. U zvierat keď urobíte počas maľovania menšiu chybičku, nie je to až taký problém.
Maľovali ste aj portréty hercov z domova i zo zahraničia. Na ktorých hercov zo Slovenska máte najkrajšie spomienky?
Ja si veľmi rada spomínam na mnohých slovenských hercov predovšetkým zo staršej generácie. Dodnes sú pre mňa nezabudnuteľné televízne pondelky na obrazovkách televízie ešte v časoch spoločného Československa. Napríklad portrét Milana Lasicu som namaľovala v období, keď zomrel. Na známych hercoch, ktorých tváre poznajú všetci priaznivci filmu a televízie, si overíte, či tvoríte verné a spoznateľné tváre. Pretože stačí urobiť iba malú chybu pri kútiku úst alebo pri maľovaní nosa, a hneď je výsledná tvár odlišná.
Ktorých známych ľudí ste maľovali medzi prvými pri opätovnom návrate za maliarske plátno po dlhých rokoch?
Postupne pribúdajú. Na najznámejších ľuďoch sa totiž naučíte, či maľujete tak, že ich spoznajú aj iní ľudia, ktorí vidia portréty, ktoré tvorím. Medzi prvými umelcami som maľovala napríklad speváčku Darinku Rolincovú, v nových začiatkoch tvorby som namaľovala aj slávnu Marilyn Monroe či známu herečku Sandru Bullock. Pribudol portrét svetoznámeho teoretického fyzika Alberta Einsteina či amerického filmového herca Al Pacina.
Kde končia vaše diela? Mali ste už aj výstavu svojich prác?
Veľa malieb a kresieb rozdám známym, iné končia u nás doma. Herecké, spevácke, maliarske osobnosti, ale aj zvieratá či zátišia, ktoré som v uplynulých rokoch vytvorila, som prezentovala na výstave v Múzeu Třineckých železáren a mesta Třinec v Třinci v septembri, októbri a novembri uplynulého roku. Som šťastná, že som si po rokoch opäť našla cestu ku kresleniu a maľovaniu. V znovuobjavenej vášni v rokoch 2020 – 2021 som začala skúmať aj nové techniky. Hoci som od ceruzky, pasteliek prešla neskôr k olejovým farbám, napokon zvíťazil airbrush.