TRENČÍN. Palubovka v mestskej športovej hale v Trenčíne je podľa správcu aj samotných športovcov už roky v havarijnom stave, priebežne sa ju snažia opravovať.
Mesto chce získať peniaze z Fondu na podporu športu na výmenu palubovej podlahy a mobilných tribún v športovej hale. Odobrilo to mestské zastupiteľstvo.

Tribúny, ktoré sú v hale od roku 1980, chcú kompletne vymeniť za nové, mobilné, počítajú i s miernym navýšením kapacít pre divákov. Celkové oprávnené výdavky na modernizáciu sú v sume viac ako jeden milión eur.
V článku sa okrem iného dočítate
- V akom stave sú palubovka a tribúny,
- koľko bude investícia stáť,
- prečo v predošlej výzve samospráva neuspela,
- ako sa v súčasnosti o palubovku starajú,
- aké nové tribúny chcú v hale nainštalovať,
- kedy športovú halu postavili.
Prvýkrát neuspeli
Trenčianska samospráva v predchádzajúcej výzve na tento projekt príspevok nezískala.
„Trenčín nedosiahol potrebný počet bodov. Dnes má ale možnosť získať viac, pretože je už ukončené verejné obstarávanie na realizáciu projektu a počíta sa aj s vyšším percentom spolufinancovania,“ vysvetlila Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Správna rada Fondu na podporu športu vyhlásila výzvu na predkladanie žiadostí v rámci programu Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovej infraštruktúry ešte v novembri 2023.
Maximálna výška príspevku pre jeden projekt je limitovaná sumou 1 100 000 eur.
„Jej cieľom je vybudovanie úplne novej alebo zlepšenie technickej úrovne a kvality existujúcej športovej infraštruktúry,“ priblížila.
Pri výmene palubovky mesto počíta s viacúčelovou športovou vinylovou podlahou na dvojitom odpruženom rošte. Výmena tribún, sedačiek a úprava zábradlia bude spočívať v nových teleskopických tribúnach.
„Návrh počíta s dvoma tribúnami po stranách hracej plochy, každá bude mať 486 miest na sedenie, spolu teda pôjde o 972 miest. Sedačky budú pevné plastové s vysokým chrbtom. Tribúny bude možné zasunúť a zväčšiť tak priestor hracej plochy,“ dodala hovorkyňa.
Zákazku rozdelili na dve časti
Verejné obstarávanie na modernizáciu športovej haly dokončilo mesto ešte v závere minulého roku. Zákazku rozdelili na dve časti.
„Prvá sa týkala výmeny palubovky a obkladov, vyhrala spoločnosť CEDIS. V obstarávaní na výmenu mobilných tribún a sedačiek zvíťazila spoločnosť Keraming,“ povedal na rokovaní mestského parlamentu viceprimátor Trenčína Ján Forgáč.
Obe investície sa týkajú priestorov veľkej haly.
„Celkové oprávnené výdavky na projekt sú v sume 1 208 629 eur. Finančné krytie do výšky 501 000 eur je navrhnuté v rámci zmeny rozpočtu 2024,“ doplnil.
Havarijný stav
Mestskú športovú halu využívajú najmä hádzanári, basketbalisti, florbalisti, ale i futbalisti a bedmintonisti. Na modernizáciu priestorov čakajú už dlhší čas.
„Sme vďační a radi, že primátor Trenčína a mestskí poslanci opätovne podporili tento projekt, ktorý je podaný od roku 2021,“ povedal Miroslav Sága, správca Mestskej športovej haly a prezident klubu ŠK 1. FBC Trenčín.
Podľa jeho slov je palubovka už niekoľko rokov v havarijnom stave.
„Je nevyhovujúca, snažíme sa to zachraňovať a priebežne opravovať. Vydúva sa nám, parkety vytláčajú spodné vody. Hráme na tom, lebo inde sa nedá hrať. Každým dňom je to horšie a horšie,“ opísal stav hracej plochy.
Športovisko má už 43 rokov, postavili ho ešte v roku 1980.
„Modernizačný dlh je tu viditeľný. My ako prevádzkovatelia robíme čo môžeme, ale toto sú veci, ktoré sa nedajú ľahko opraviť,“ uviedol.
Roky používania sa odrážajú i na stave tribún.
„Tribúny v havarijnom stave nie sú, keby boli, zavrú športovú halu. Sú schopné prevádzky, ale už sú nevyhovujúce. Prioritou je palubovka, tá je vo veľmi zlom stave. Prekáža to basketbalistom i florbalistom,“ podotkol.
Tribúny plánujú kompletne vymeniť za nové. Mierne navýšia i kapacitu.
„Priestor zostane nezmenený, pretože by sme si zmenšili hraciu plochu. Výhodou mobilných tribún je to, že v priebehu týždňa ich môžeme stiahnuť k stene a vznikne nám väčšia tréningová plocha,“ priblížil.
Sága počíta i s tým, že po modernizácii sa tu budú môcť konať i medzištátne zápasy, možno vzniknúť i centrá pre iné športy. Podobne dimenzovaná športová hala sa podľa neho nachádza i v Trnave.
„Navrhoval ju ten istý architekt. Počas bývalého režimu to bola špičková hala, ktorá ešte dnes prežíva. Jej výhodou je to, že palubovka je odpružená, nestojí na betóne. Pre športovcov je to lepšie, lebo nenašľapujú na pevnú dosku. Bude nutné to prerobiť a zaizolovať úplne od podlahy, aby sme tam eliminovali spodné vody,“ dodal.

Palubovku opravujú svojpomocne
Vyduté miesta na hracej ploche musia v súčasnosti svojpomocne a pravidelne opravovať.
„V prípade, že sa nám vyduje podlaha, odhrnieme gumenú plochu. Zoberieme páčidlo, vyberieme nejakú radu parkiet a vyplníme to buď trieskami, alebo tmelom, nech to vydrží aspoň mesiac,“ priblížil Patrik Bičan, útočník klubu ŠK 1. FBC Trenčín.
To, ako často tomuto problému čelia, závisí i od toho, koľko je v hale športových stretnutí.
„Po príchode basketbalu do haly sa podlaha začala vydúvať častejšie, keďže majú ťažkú loptu a udierajú ňou o podlahu viac ako hádzanári a florbalisti. Opravujeme to takmer každý mesiac,“ uzavrel s tým, že občas sa opäť pokazí i to, čo už opravili.