TRENČÍN. Začiatkom minulého týždňa polícia zasahovala v Škole umeleckého priemyslu v Trenčíne, kde sa jeden zo žiakov vyhrážal svojim spolužiakom, že do školy prinesie revolver a postrieľa ich.
Študent je v cele predbežného zadržania, podľa polície mu za tento čin hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Školská psychologička Lucia Rošteková vraví, že podobné situácie sa v slovenských školách stávajú častejšie, dôvodom sú častokrát i nespracované emócie, ktoré môžu viesť k dlhotrvajúcej frustrácii a pocitom ponižovania zo strany sveta a okolia.

V článku sa okrem iného dočítate
- Aký prípad vyhrážania sa stal v Trenčíne,
- aký trest žiakovi za vyhrážanie hrozí,
- ako na túto situáciu reagovali v škole i polícia,
- prečo sa podobné činy stávajú trendom i v našich končinách,
- či je mýtus, že sa deti inšpirujú podobnými udalosťami v iných krajinách,
- čo žiakov motivuje podobné činy robiť,
- či sú školy dostatočne pripravené na podobné situácie.
Na školách chýba ochranka
V pondelok ráno prišiel do riaditeľne jeden zo žiakov školy ohlásiť, že sa im spolužiak vyhráža.
„Ja som následne zavolal 158 a policajti tohto žiaka zobrali,“ priblížil udalosti Ivan Štefka, riaditeľ Školy umeleckého priemyslu Trenčín.
To, či išlo o problémového žiaka, odmietol komentovať. Podľa jeho slov sa ochrana na slovenských školách podceňuje.
„Prijal by som do školy dvoch SBS-károv. Problémom je i inklúzia. Tvárime sa, že nejakým spôsobom každý má právo na vzdelanie, ale nerieši sa individuálny prístup k vzdelaniu. Určite sú problém i školskí psychológovia,“ dodal.
Vyhrážal sa, že prinesie revolver
Proti 18-ročnému mladíkovi vzniesol poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Trenčíne obvinenie za prečin násilia proti skupine obyvateľov.