TRENČÍN. Nelichotivé výsledky slovenských žiakov v rámci európskeho testovania matematickej a čitateľskej gramotnosti žiakov PISA, nie sú podľa pedagogičky prekvapením.

Okrem pandémie, ktorá žiakov počas jej trvania donútila vzdelávať sa dištančne, je dôvodom tohto výsledku i fakt, že dnešné deti sa spoliehajú na kalkulačku už i pri malej násobilke.
Negatívny vplyv na matematickú gramotnosť slovenských žiakov má i to, že sa nezvyknú učiť priebežne, ale až pred testom.
V článku sa okrem iného dočítate
- ako sa slovenským žiakom darilo v rámci testov PISA,
- prečo je ich matematická gramotnosť stále horšia,
- čo sú najzásadnejšie dôvody tohto zhoršenia,
- prečo majú problém už i pri malej násobilke,
- aký má vplyv zlá ekonomicko-sociálna situácia na výsledky žiakov,
- ako dopadli žiaci v ostatných testovaných predmetoch.
Výsledky sú ovplyvnené dobou
Výsledky merania PISA neboli pre Elenu Masárovú, učiteľku matematiky na Gymnáziu Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou prekvapivé.
„Vždy si tak vravíme s kolegami matematikmi, že to bolo pred pár rokmi iné, že na žiakov boli kladené oveľa väčšie nároky. Výsledky sú ovplyvnené dobou a nárokmi na spoločnosť ako takú. Okrem toho je matematika braná niekedy aj ako postrach. Motivácia dobrými známkami a snaha dosiahnuť najlepší priemer nie sú pre žiakov prioritou,“ zhodnotila.
Matematiku vníma ako exaktnú vedu, ktorú sa žiak musí učiť naspamäť. Tento štýl výučby sa podľa jej slov v súčasnosti zo škôl vytráca.
„Nie vždy sa dá aplikovať učenie hrou či objavovaním. Používanie mobilných telefónov, IT technológií prinieslo veľa pozitívneho, ale aj veľa negatív. Plne musím súhlasiť s výrokom profesora Ivana Kalaša, ktorý vraví, že konzumáciou lákavého sveta, ktoré nám digitálna kultúra prináša, míňame jej neuveriteľný potenciál, tvorivosť,“ povedala.
Ako problém vidí i to, že žiaci automaticky siahajú po kalkulačke už i pri malej násobilke.
„Jednoducho mozog nemá nápor a na to si ľahko zvyká. Chceme od neho menej,“ vysvetlila.
Veľkým negatívom je i spôsob, akým sa dnešní žiaci učia.