VEĽKÁ ČIERNA. Vyše sto rokov staré kuchynské váhy, ale aj tie o niečo mladšie. Majú svoj životný osud, skrývajú svoj tajomný príbeh a lásku, pomocou ktorej na nich pripravovali gazdinky pred mnohými rokmi presnú gramáž ingrediencií potrebných na skvelý koláčik, tortu či iné lahodné maškrty.
Žiaľ, mnohé z dávnych váh zomierajú zabudnuté bez povšimnutia na starých povalách, hrdzavejú a strácajú svoju vychýrenú presnosť. Vďaka Jane Matejičkovej viaceré z nich dostali novú šancu na druhý život. Skvelá reštaurátorka starodávnych kuchynských váh im dáva nové posolstvo aj v dobe digitálnych meraní gramov, dekagramov či kilogramov.

Jana Matejičková vzácne historické váhy pochádzajúce až z 19. storočia najprv rozoberie do poslednej súčiastky, zlikviduje desaťročia starú hrdzu a viaceré nátery až po kovový základ. A na záver im ponúka vďaka vlastnej výtvarnej fantázii originálnou maľbou pestrú farebnú podobu a vizáž z čias, keď kuchynské váhy slúžili od prvých dní už dávno zosnulým gazdinkám. Jankou zreštaurované váhy mnohým rodinám z celého Slovenska pripomínajú milovaných predkov, pre ktorých boli desaťročia súčasťou ich života.
Takéto váhy vďaka Jane Matejičkovej, ktorá prežívala prvé chvíľky svojho života na moravsko-slovenskej hranici v Strání, ožili znovu aj v Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou či na Myjave. Zreštaurovanie jednej váhy jej trvá dva – tri týždne a najviac miluje finále – jej maľovanie. Hoci ju láska priviala do dedinky Veľká Čierna neďaleko Rajca, kde dnes žije a tvorí, moravsko-slovenské pomedzie dodnes miluje a rada sa sem vracia.

Ako u vás vznikol blízky vzťah a cit k starým kuchynských váhama k ich reštaurovaniu?
Dvadsaťdva rokov som robila vedúcu v rôznych obchodoch v nadnárodných spoločnostiach. Hoci som túto prácu milovala a kontakt so zákazníkmi a ľuďmi mala veľmi rada, dnes už v obchode nerobím. V práci som bola šťastná. Ale moja maminka vážne ochorela, ostala som pri nej doma, zdravotné problémy som neskôr mala aj ja a absolvovala som dve operácie.