TRENČIANSKA TEPLÁ. Slovenská správa ciest prisľúbila, že na frekventovanej križovatke v Trenčianskej Teplej do budúcej jari vybuduje svetelnú signalizáciu. Po jej inštalácii chcú začať s komplexnou prerábkou úseku na turbookružnú križovatku.

Štátny tajomník rezortu dopravy verí, že s výstavbou kruhového objazdu budú môcť začať do troch rokov.
Obec na túto obnovu čaká už dve desaťročia, v dopravnej špičke na križovatke častokrát vznikajú polkilometrové kolóny.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké riešenie prerábky križovatky zvolili,
- kedy plánujú na nej osadiť semafory,
- kedy chcú začať so samotnou prestavbou,
- ako dlho sa obec snaží o rekonštrukciu úseku,
- aké riešenie navrhli v minulosti.
Nainštalujú semafory
O zvýšení bezpečnosti účastníkov cestnej premávky na križovatke v Trenčianskej Teplej rokovali na pracovnom stretnutí v rámci decembrového výjazdového zasadnutia vlády v Trenčíne.
„Križovatka ciest I/61 s cestou II/516 v obci Trenčianska Teplá sa upraví na svetelnú križovatku, aby sa čo najskôr zvýšila bezpečnosť účastníkov cestnej premávky v úseku,“ priblížil Martin Guzi, hovorca cestárov.
Správa ciest v tomto roku zabezpečí vypracovanie a dodanie projektovej dokumentácie na úpravu svetelnej križovatky.
„Po získaní všetkých potrebných povolení vyhlásime súťaž na zhotoviteľa stavebných prác,“ uviedol.
Dopady rôznych variantov prerábky križovatky posudzovali už niekoľko rokov.
„Dávali sme tento projekt i do plánu na rok 2024 a čakáme na súhlas so začatím obstarávania projektovej dokumentácie variantu svetelnej križovatky a súčasne sa bude spracovávať i veľká okružná turbokrižovatka. Svetelná križovatka by mohla byť hotová v priebehu 12 až 16 mesiacov od začiatku roka,“ podotkol Ivan Brečka, riaditeľ investičnej výstavby SSC Žilina.
Obnovu žiadajú dve desaťročia
Cesta, ktorá prechádza Trenčianskou Teplou je veľmi frekventovaná, podľa starostu obce Milana Bereca, ňou počas dopravnej špičky prejde aj 2000 áut za hodinu.
„Táto cesta je veľmi frekventovaná, ak je v Trenčíne nejaký problém, všetci idú cez Machnáč,“ vysvetlil.
O rekonštrukciu križovatky bojujú už približne dve desaťročia. Novú križovatku v obci navrhli už v minulosti, k realizácii však nedošlo.
„Najväčší problém bol v tom, že my sme urobili centrálnu zónu, ešte v roku 2004. Spravilo sa územné rozhodnutie, ktoré je právoplatné a ktoré robí obec a štát nám nechcel dať stavebné povolenie. Problémy boli s výškou prstenca, urobili sme 25 až 30 technických výborov, kde sme sa bavili za účasti všetkých ľudí, ktorí tam boli, aby sme to doriešili,“ priblížil starosta.