Vodca novomestských skautov chráni betlehemský plamienok už 34 rokov

Novomestský skaut Adrián „Dio“ Dedík zapaľuje Betlehemské svetlo už 34 rokov. Je to aj pre neho obrovský zážitok.

Betlehemské svetlo spája národy aj na česko-slovenskej hranici počas jeho odovzdávania.Betlehemské svetlo spája národy aj na česko-slovenskej hranici počas jeho odovzdávania. (Zdroj: FB NMnV)

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Betlehemské svetlo sa počas Vianoc na Slovenku rozšírilo po prvýkrát v roku 1990. Novomestskí skauti pri jeho slovenskej premiére nechýbali. Odvtedy ho do mesta na Váhu privážajú nepretržite už 34 rokov. Vodca 15. skautského zboru Javorina Nové Mesto nad Váhom, Adrián „Dio“ Dedík, nechýbal pri jeho zapaľovaní na novomestskej pôde ani raz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve s ním sme sa rozprávali o plamienku, ktorý nepretržite horí v Betlehemskej jaskyni, v ktorej sa narodil Ježiš Kristus. Plamienok Betlehemského svetla je práve z tejto oblasti roznášaný postupne do celej Európy a niekoľkých amerických krajín. Hoci sa podľa legendy z čias stredoveku dostal horiaci plamienok cestou po púšti i plavbou po mori prostredníctvom zapálenej sviece z Betlehema až do talianskej Florencie pred Vianocami už v roku 1099, novodobá tradícia Betlehemského svetla sa píše od roku 1986. O tri roky neskôr začali plamienky z Betlehema prichádzať aj do Európy.

SkryťVypnúť reklamu
Napísali sme Princezná Lada mala parochňu a babské ucho hľadali v Pardubiciach Čítajte 

Túto krásnu tradíciu priniesli do našich končín v modernej dobe po prvýkrát Rakúšania. Omnoho viac nám o horiacom plamienku Betlehemského svetla prezradil dlhoročný skaut Adrián „Dio“ Dedík, ktorý chráni Betlehemské svetlo pred vyhasnutím každý rok počas vianočného obdobia od jeho prvého prinesenia do Nového Mesta nad Váhom v roku 1990.

Napísali sme Významné hradisko má opäť svoje zaslúžené označenie Čítajte 

Plamienok Betlehemského svetla pochádza z Betlehemskej jaskyne, kde nepretržite horí. Z akého miesta je privážaný do Európy?

K nám prichádza plamienok priamo z Baziliky Narodenia Pána. Výstavba kostola začala už v roku 327 v blízkosti Betlehemskej jaskyne na miestach, ktoré sú považované za miesto, kde sa narodil Ježiš Kristus. Kostol nechal v 4. storočí postaviť Konštantín Veľký s matkou svätou Helenou. Výstavba kostola bola ukončená v roku 339. V 6. storočí však kostol vyhorel a na tomto istom mieste bol postavený kostol nový. Od roku 1989 letecky prichádza Betlehemské svetlo aj do Európy. S ideou prišli rakúski skauti v spolupráci s rakúskou verejnoprávnou televíziou ORF.

SkryťVypnúť reklamu

Betlehemské svetlo teda na mieste svojho vzniku horí neustále.

Áno, plamienok horí v bazilike nepretržite. Od roku 1989 každoročne preň letí vybraté dieťa z Rakúska. Ďalej sa Betlehemské svetlo odpaľuje v rakúskom meste Linz. Aj po prvýkrát ho sem v roku 1989 prinieslo z Betlehema telesne postihnuté dieťa. Do kostola v Linzi chodia odpaľovať plamienok pre ďalšie európske krajiny vyslané delegácie jednotlivých štátov. Linz sa stal centrom pre Európu, kde majú každoročne zastúpenie aj slovenskí skauti.

Kedy sa dostalo po prvýkrát Betlehemské svetlo aj na Slovensko?

Na Slovensku sa po prvýkrát objavilo v roku 1990. V roku 1989 bolo tesne po Nežnej revolúcii a na prinesenie Betlehemského svetla ešte nejaký priestor nebol. Od roku 1990 začali skauti prinášať plamienok na Slovensko. Hneď počas prvého roku aj do Nového Mesta nad Váhom. Odvtedy v predvianočnom čase vždy zapaľujeme v Novom Meste nad Váhom a v okolitých obciach Betlehemské svetlo a túto tradíciu neprerušila ani pandémia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

COVID - 19 sa stal určite aj pre zapaľovanie Betlehemského svetla veľkou prekážkou.

Počas pandémie sme nenavštevovali s plamienkom nemocnice, hospice, domovy dôchodcov, kostoly či centrá sociálnych služieb. Bola možnosť si plamienok zapáliť aspoň na niektorých miestach - v našej novomestskej skautskej klubovni a v rímsko - katolíckom kostole v Novom Meste nad Váhom.

Ako prebiehal prenos Betlehemského svetla na Slovensko v tomto roku?

9. decembra bol zapálený plamienok v rakúskom Linzi. Slovenskí skauti potom svetielko odovzdali Poliakom v Zakopanom a Ukrajincom v Užhorode. Od 11. decembra horelo Betlehemské svetlo aj v Prezidentskom paláci v Bratislave. Pre nás bol dôležitý 16. december, keď začal rozvoz horiaceho plamienka po Slovensku vlakmi od staníc v Bratislave až po Košice. 17. decembra sa plamienok rozhorel aj na Lomnickom štíte i Hrebienku vo Vysokých Tatrách. V jednotlivých železničných staniciach si skautské hliadky preberali plamienok. Z Hôrky nad Váhom si pre Betlehemské svetlo prišli na stanicu v Novom Meste nad Váhom aj dobrovoľní hasiči.

Do koľkých miest a obcí na Slovensku sa dostalo Betlehemské svetlo v roku 2023?

Po 16. decembri sa rozhorelo vo vyše tristo obciach a mestách celého Slovenska. V Novom Meste nad Váhom šíri Betlehemské svetlo tradične od roku 1990 už 34 rokov 15. skautský zbor Javorina. V roku 1990 sme roznášali plamienok iba v Novom Meste nad Váhom do kostola, domova dôchodcov, ale aj jednotlivcom, o ktorých sme vedeli, že majú oň záujem. Už v roku 1991 sme začali prinášať túto tradíciu aj na štátnu hranicu s Českou republikou, kde si prevezme Betlehemské svetlo naše družobné mesto Uherský Brod v zastúpení skautov a predstaviteľov mesta.

Ako pokračuje roznášanie Betlehemského svetla po obciach v našom okrese?

Máme štyri smery, ktoré absolvujeme v štyroch autách. Prvý je v smere Dolné Srnie - Moravské Lieskové - Bošáca -Nová Bošáca - Zemianske Podhradie - Trenčianske Bohuslavice. Druhá trasa je cez Bzince pod Javorinou, Lubinu, Starú Turú, Vaďovce až do Kostolného a Hrachovišťa. Tretí smer prechádza cez Čachtice, Častkovce, Podolie, Pobedim a potom nazad cez Hornú Stredu, Potvorice, Brunovce a Považany. Štvrtý smer, kde chodievam väčšinou ja, začína v Beckove a pokračujeme cez obce Beckovská Vieska, Kočovce, Nová Ves, Hôrka nad Váhom, Hrádok, Lúka a Modrová až do Starej a Novej Lehoty.

V tomto roku sa nám rozvoz podaril uskutočniť 21. decembra. Ideálnymi miestami na rozšírenie Betlehemského svetla v obciach sú kostoly, kaplnky, fary, obecné úrady, domovy dôchodcov a centrá sociálnych služieb.

Aký mávate časový harmonogram?

Už ráno krátko po ôsmej mávame zraz pri Mestskom úrade v Novom Meste nad Váhom. Na deviatu ideme na štátnu hranicu s Českou republikou. Tam si prídu plamienok prevziať osobne aj ľudia z blízkych obcí, z Květnej, Strání a ďalších. Hlavný cieľ je Uherský Brod a obce v jeho okolí. Starší i mladí ľudia chodia s petrolejkami a kahancami, je to úžasný pohľad a nádherná tradícia.

Predpokladám, že niektorý z plamienkov vonku vietor aj zhasne. Koľko „hlavných“ Betlehemských svetiel prinášate do Nového Mesta nad Váhom?

Z vlaku prinášame minimálne dve Betlehemské svetlá v petrolejkách. Zo železničnej stanice putuje Betlehemské svetlo najprv do našej novomestskej klubovne. Petrolejky sa nám osvedčili omnoho viac ako sviece. Vyše dvadsať rokov sme používali klasický petrolej. Ale to bolo zložité, pretože petrolej zapácha. Šoféri v autách neboli zo špecifickej arómy v kabíne vôbec nadšení (smiech). Dnes sú rôzne číre lampové oleje, ale aj vonné oleje. Aktuálne prenášame plamienok naďalej v petrolejkách zabezpečných cylindrom, aby sme horiaci knôt ochránili pred vetrom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAM7T na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 346
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 917
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 466
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 4 392
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 044
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 329
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 714
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 384
  1. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Konsolidácia a doba kešu
  2. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Old Basing
  3. Vladimír Krátky: Nomen omen, alebo dokedy bude v zdravotníctve cirkus ?
  4. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 4.
  5. Anna Miľanová: Ľudia, myslím, často málokto rozozná čo je naozaj objav, senzácia. Lebo to neviete bez kriku, hádok...
  6. Lukáš Čelinák: Ekonomické dôsledky zbrojenia: Stimul bez pokroku
  7. Jozef Varga: Bi FicoSMER....
  8. Tomáš Vodvářka: Návštěva (povídka na neděli)
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 342
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 387
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 303
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 033
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 102
  6. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 857
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 816
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 591
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Trenčín v barážovej odvete zdolal Zlaté Moravce 4:2 aj vďaka týmto parádnym nožničkám Chinonsa Emeku.

Galád zvládol aj štvrtú baráž, Zlatomoravčanov sklamal legionár z Ghany.


Dieťatko je na prvý pohľad menšie, než bývajú novorodenci.

Prinášame vám prehľad novorodeniatok z trenčianskej a myjavskej pôrodnice. Ich fotky boli zverejnené v tlačených novinách MY Trenčín.


Študentskú firmu TEArapia zastupoval päťčlenný manažment spolužiačok.

Originálne pleťové masky na bylinkovom základe otestovali najskôr na sebe študentky, ich rodiny i pedagogický zbor.


Slávny Naganský expres oddychuje v Leteckom múzeu v Kunoviciach

V útrobách slávneho Naganského expresu sa jeho návštevníci najviac zaujímajú o to, kde sedel Jaromír Jágr či Dominik Hašek.


  1. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Konsolidácia a doba kešu
  2. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Old Basing
  3. Vladimír Krátky: Nomen omen, alebo dokedy bude v zdravotníctve cirkus ?
  4. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 4.
  5. Anna Miľanová: Ľudia, myslím, často málokto rozozná čo je naozaj objav, senzácia. Lebo to neviete bez kriku, hádok...
  6. Lukáš Čelinák: Ekonomické dôsledky zbrojenia: Stimul bez pokroku
  7. Jozef Varga: Bi FicoSMER....
  8. Tomáš Vodvářka: Návštěva (povídka na neděli)
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 342
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 387
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 303
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 033
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 102
  6. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 857
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 816
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 591
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu