Besna je post-black metalová kapela z Bratislavy, ktorá vznikla v roku 2017. Ich hudba má moderný metalový zvuk položený na základoch black metalu pretkanom progresívnymi a post-rockovými prvkami.
Minulý marec vydali svoj dlhohrajúci debut, ktorý tento rok získal ocenenie Radio_Head Awards v kategórii Hard“n“heavy. V polovici decembra sa naživo predstavili i trenčianskemu publiku, kde zavŕšili turné k singlu Neha. Ten vznikol ako reakcia na teroristický útok na Zámockej ulici v Bratislave.

O podpore LGBTI+ komunity prostredníctvom hudby, vystúpení v banskobystrickej väznici, ale i aktivizovaní sa prostredníctvom metalu sme sa rozprávali s gitaristami kapely, Martinom Pinterom a Samuelom Dudlákom, ktorý v skupine zároveň spieva.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- akým spôsobom sa snažia pomôcť LGBTI+ komunite,
- koľko peňazí vyzbierali prostredníctvom ich singlu Neha,
- ako vnímajú aktuálnu náladu spoločnosti voči téme LGBTI+,
- ako prebiehalo ich vystúpenia v banskobystrickej väznici,
- kto a ako toto podujatie zorganizoval,
- aký majú názor na spájanie politiky a metalovej hudby,
- aké na túto tému majú reakcie ich fanúšikovia,
- aké majú v blízkej budúcnosti plány.
Rok 2023 bol pre Besnu veľmi aktívny. Aký máte z neho dojem vy?
Martin Pinter: Udialo sa toho nespočetne veľa. Bol to náš najaktívnejší rok vôbec čo do množstva koncertov, ktorých sme odohrali 30, vrátane niektorých nepatričných. Mali sme možnosť spolupracovať s Lunatic Gods na jednej zo skladieb na ich novom albume, čo je pre mňa ako dlhoročného fanúšika veľká česť.
Je to jedna z kapiel ktorá nám ukázala, ako sa dajú písať slovenské metalové texty. Tiež sa nám počas roka rozišli cesty so zakladajúcim bubeníkom Gabom Goraszom a už niekoľko mesiacov hráme, koncertujeme a skladáme s Antonom Samokhvalovom, ktorý spolupracoval s Cranial Void, Ravenoir, Mofokiller, Ease of Disgust, Katalepsy, alebo Morokh.
Popri tom všetkom sme podľa pôvodnej päťročnice chceli byť ďalej s tvorbou nového albumu, do toho sa však naplno ponárame až teraz.
Ubehol rok, odkedy ste vydali singel Neha, ktorý vznikol v reakcii na tragédiu na Zámockej ulici. Ako hodnotíte doterajšiu spätnú väzbu na túto skladbu zo strany ľudí?
Samuel Dudlák: Ťažko sa mi to hodnotí. Nikdy to nechcelo byť niečo, čo malo byť úspešné, chceli sme len nejakým spôsobom nasmerovať tú možno frustráciu, hnev a bezmocnosť nad tým čo sa na Zámockej v Bratislave 12. októbra 2022 stalo do niečoho, čo reálne môže pomôcť ľuďom inej sexuálnej orientácie a, alebo rodovej identity. Viacero ľudí z tejto komunity mi povedalo, že Iniciatíva Inakosť im veľmi pomohla, keď potrebovali nejakú podporu, alebo pomoc s prijatím sa takými akí sú.
Rozhodli sme sa teda polovicu zisku z digitálnych predajov singlu, ako aj časť ziskov z limitovaného merchu Neha posielať tejto organizácii. Dokopy sme tak zatiaľ poslali 315 eur, čo asi nie je nejaká závratná suma, ale skôr to berieme ako gesto solidarity. Zároveň sme viackrát vyzývali ľudí aby Inakosť podporili aj priamo cez ich stránku inakost.sk tak verím, že tá suma bola ešte o niečo vyššia.
Máte pocit, že sa niečo v rámci témy LGBTI+ na Slovensku od minulého októbra zmenilo?
Samuel Dudlák: Žiaľ mám pocit, že sa spoločenská nálada okolo tejto témy ešte zhoršila. Z úst politikov a političiek počúvame čoraz ostrejší slovník voči tejto komunite a mám pocit, že môže byť len otázkou času kedy sa niečo podobné môže zopakovať.
Na druhej strane aj preto si myslíme, že o tom treba stále hovoriť a tvoriť spoločne akési ostrovčeky pozitívnej deviácie a solidarity, aby sme na seba všetci v prvom rade pozerali ako na ľudí.