TRENČÍN. Počas budúceho roku začnú k slovenským pacientom jazdiť dvojčlenné záchranárske posádky v rámci takzvaného rendez-vous (RV) systému.
Tie majú za cieľ zefektívniť výjazdy najmä k pacientom v kritickom stave, zaviesť ich chcú najmä v okresných a krajských mestách.

O implementácii systému, ktorý v susednom Česku funguje od 80. rokov, rokovali i počas Trenčianskeho dňa urgentnej medicíny.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako plánujú zmeniť záchranný systém od budúceho roku,
- ako funguje v Českej republike,
- kde ho na Slovensku chvíľu v minulosti aplikovali,
- že stúpa počet pacientov v krajine.
Lekárov je menej, pacientov viac
Dvojčlenné posádky, ktoré budú prostredníctvom RV systému jazdiť k pacientom, pozostávajú z jedného lekára a jedného záchranára.
Absolvovať budú výjazdy najmä k pacientom v kritickom stave.
„Chodiť budú na osobnom aute. Táto zmena prichádza, pretože lekárov v záchrannej službe je málo, každým rokom menej, a pacienti pribúdajú,“ vysvetlil Jakub Hamšík, vedúci lekár Rýchlej zdravotnej služby v Trenčíne.
Vďaka tejto zmene dokážu ošetriť väčšie množstvo kriticky chorých pacientov na väčšej ploche, zároveň s menším počtom zdravotníckeho materiálu.
„Lekár je využitý efektívne, flexibilne. Tieto autá budú vyzerať ako záchranka. Či to bude osobné auto, alebo iné vôbec nie je podstatné. Ide o systém práce. Lekár často vychádza z inej lokality a stretáva sa s posádkou pri pacientovi, ktorého potom ošetrujú spolu. Časová strata, ktorá vzniká pri transportovaní pacienta do nemocnice, je pomerne veľká. Tento čas by mohol byť využitý pri inom pacientovi,“ priblížil.
Ako Hamšík ďalej uviedol, zo štatistík vyplýva, že viac ako 60 percent pacientov, ktorých ošetruje lekár záchrannej služby, túto pomoc nepotrebuje.
„Stačila by len záchranárska posádka. 15 až 20 percent pacientov, ktorých ošetruje táto posádka bez lekára, by z toho lekára profitovalo,“ podotkol.
RV systém vstúpi do užívanie niekedy v priebehu budúceho roka, spusteniu zatiaľ bráni to, že doposiaľ nerozhodli, v ktorých bodoch v krajine budú posádky pôsobiť.
„Dnešná diskusia slúžila na to, aby sme si to ujasnili. Boli tu i kolegovia z Českej republiky, kde tento systém funguje od roku 1987. Fungoval i v Bratislave, ako jedinom miesto na Slovensku, od roku 1999 do 2003. Všetko je vymyslené, len to musíme implementovať,“ dodal.