TRENČÍN, DUBNICA NAD VÁHOM, MYJAVA. Rok 2024 bude pre mestá a obce na Slovensku náročný, no napriek tomu počítajú aj s významnými investíciami – ako zo svojho rozpočtu, tak najmä z eurofondov.
Pustia sa do náročných rekonštrukcií
V Trenčíne sa v roku 2024 plánujú posunúť v rámci projektov, o ktorých sa niekoľko rokov nielen hovorí, ale predchádza im aj náročná projektová príprava. Patrí medzi ne revitalizácia starého železničného mosta, rekonštrukcia povrchov štyroch ulíc v centre mesta, ako aj rekonštrukcia kultúrneho centra Dlhé Hony, ktoré je najstarším kultúrnym strediskom v Trenčíne.

To čaká premena na Kultúrno-komunitné centrum Dlhé Hony, ktoré bude podľa radnice zázemím pre kultúrny a kreatívny priemysel. Ako priblížila hovorkyňa mesta Erika Ságová, autorom víťazného architektonického návrhu je súkromná spoločnosť z Bratislavy, ktorej návrh najviac spĺňal požiadavky samo-správy.

„Porota ocenila otvorenie átria a prepojenia kultúrno-komunitného centra s mestským trhoviskom. Víťazný návrh zaujal aj svojou priamočiarosťou a overeným architektonickým výrazom stavby, otvorením fasády smerom k parčíku pri Ulici 28. októbra a naopak jej uzavretie na severnej strane, kde budú sály a zázemie pre kultúrny program,“ vysvetlila s tým, že mesto chce rekonštrukciu financovať z eurofondov, ktoré sú určené pre Európske hlavné mesto kultúry.
Náklady by mali dosiahnuť zhruba štyri milióny eur.

Potrebná obnova pešej zóny
Ďalším z veľkých projektov mesta je rekonštrukcia ulíc Hviezdoslavova, Vajanského, Jaselskej a Sládkovičovej. Práce sa podľa hovorkyne Trenčíne dotknú verejného priestoru od Mestskej veže po zástavku MHD na Braneckého ulici.
„Na túto hlavnú časť pešej zóny sa napájajú ešte ďalšie menšie i väčšie mikropriestory. Územie medzi budovami okresného a mestského úradu bude sprístupnené novými schodmi a priamočiarou rampou pre imobilných. Budú sa tu kombinovať spevnené plochy a zelené oddychové plochy s lavičkami a vlajkoslávou. Sem sa presunie aj súsošie Štúrovcov, ktoré je dnes pred Materským centrom Srdiečko,“ opísala Erika Ságová.
V tieni existujúcich vzrastlých stromov medzi Gastrocentrom a okresným úradom vznikne detské ihrisko, pri Posádkovom klube územie zas rozdelia na relaxačno-oddychový park a kultúrno-spoločenský priestor s pódiom a hľadiskom.
„V rámci revitalizácie pešej zóny sa upraví aj situovanie zastávky MHD na Braneckého ulici tak, aby boli eliminované kolízne situácie medzi chodcami, cyklistami a automobilovou dopravou. Pešia zóna v centrálnej časti mesta bude mať nový povrch, mobiliár, zeleň, osvetlenie, pribudnú tu viaceré vodné prvky,“ doplnila s tým, že v prípade investície počítajú so sumou takmer desať miliónov eur. Financovaná bude z nenávratného finančného príspevku, pričom mesto sa na projekte bude spolupodieľať ôsmimi percentami.
Z mosta bude výhľad na hrad i podhradie
Ďalším veľkým projektom Trenčína je revitalizácia starého železničného mosta. Cieľom je, aby takzvaný Fiesta most po dokončení ponúkol promenádu pre chodcov a cyklistov vrátane kaviarne, reštaurácie, ihriská, letné kino a množstva zelene.
„Najväčší benefit bude v tom, že vznikne pešia zóna so službami reštauračného, kaviarenského charakteru, zároveň s možnosťami relaxu, oddychu a športu. To všetko v unikátnom prírodnom prostredí, na čerstvom vzduchu, s nádhernými výhľadmi na hrad i podhradie,“ vymenovala trenčianska hovorkyňa.
V polovici mosta navyše vybudujú lávku do alúvia, konkrétne do priestoru medzi Váhom a Orechovským potokom, kde samospráva pripravuje prírodný park. Na investíciu je v rozpočte vyčlenených podľa Ságovej 15 miliónov eur, financovanie bude z nenávratného finančného príspevku v rámci Programu Slovensko, pričom osem percent z celkových nákladov zaplatí mesto Trenčín. Suma je v porovnaní s pôvodným finančným odhadom navýšená už o náklady spojené s odstránením olova, ktoré obsahuje starý náter mosta, ako aj jeho následná likvidácia.
Ukončiť chcú viaceré projekty
V susednej Dubnici nad Váhom odštartovali niekoľko významných projektov a investičných akcií už v tomto roku, presah majú do roku nasledujúceho. Medzi tri najzásadnejšie projekty, ktorých ukončenie naplánovali na rok 2024, patrí i rekonštrukcia kaštieľa Chateau Mignon.
„Rekonštrukčné práce boli spustené koncom novembra a trvať by mali presne rok. Financie na realizáciu komplexnej obnovy tejto signifikantnej pamiatky vo výške približne 1,7 mil. eur sa mestu podarilo získať z Plánu obnovy,“ informoval hovorca Dubnice nad Váhom Ľubomír Bobák.
Ďalším projektom, ktorý spustilo mesto v roku 2023 a ukončenie očakávajú v druhej polovici roka 2024, je zvýšenie komfortu klientov v zariadení pre seniorov Dubina. „Samospráva spustila rekonštrukčné práce v tomto roku. Tie zahŕňajú kompletnú obnovu kuchyne, jedálne, práčovne, ale aj ubytovacej časti. Vysúťažená suma presiahla tri milióny eur, pričom prostriedky mestu poskytli zo Štátneho fondu rozvoja bývania,“ ozrejmil hovorca.
Dubnica nad Váhom sa podľa Bobáka zaoberá aj vytváraním podmienok pre tých, ktorí chcú v meste žiť, založiť rodinu či pracovať a vytvárať hodnoty. Preto v rámci vízie pristúpila radnica k budovaniu mestských nájomných bytov.
„V tomto roku sa podarilo odovzdať 24 nájomných bytov prvým nájomníkom. Rozšíriť fond mestských nájomných bytov a pomôcť tak napríklad mladým ľuďom vykročiť do života, je víziou ďalšieho projektu za viac ako jeden milión eur. Cieľom je zrekonštruovať bytový dom na Okružnej ulici, v ktorom má vzniknúť až 36 bytových jednotiek. Financovanie je zabezpečené prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania,“ dodal.
Cieľom najmä zníženie nákladov na energie
V Myjave investičné akcie a projekty schvaľovali mestskí poslanci už na svojom septembrovom rokovaní. Podľa hovorcu Myjavy Mareka Hrina bude ich realizácia závisieť od možností a financií samosprávy či od možnej podpory získanej v rámci rôznych fondov.
„Jednou z oblastí, na ktorú sa chce mesto v budúcom roku zamerať, je energetika a úspora energií. Preto sa chce samospráva pustiť napríklad do postupnej rekonštrukcie Kultúrneho domu Samka Dudíka, ktorej cieľom bude odstrániť havarijný stav niektorých častí budovy, vymeniť okná, dvere a zrekonštruovať spodné priestory, do ktorých zateká,“ vymenoval Hrin s tým, že predpokladané náklady na rok 2024 sú vo výške 150-tisíc eur.
Energie chce samospráva ušetriť aj v prípade objektu krytej plavárne, ktorú chce zatepliť. Zvýšiť by sa tak mal komfort návštevníkov a užívateľov plavárne.
„V súčasnosti sa realizácia zateplenia, výmeny sklenných výplní a využitia alternatívnych zdrojov energie – fotovoltika pripravuje projekčne a samospráva počíta v tejto úvodnej fáze s nákladmi asi 500-tisíc eur.“ Okrem snahy o úsporu energie aj v ďalších zariadeniach chce Myjava postaviť viacúčelové ihrisko v mestskej časti Turá Lúka za asi 180-tisíc eur.
„Projektová dokumentácia k ihrisku bola vyhotovená ešte vo februári roka 2023 a stále prebieha povoľovací proces – stavebné konanie spojené s územným konaním. Z toho dôvodu bolo plánované predloženie žiadosti o príspevok presunuté z roku 2023 do ďalšej výzvy Fondu na podporu športu v roku 2024. Realizácia sa teda uskutoční v prípade schválenia projektu,“ dodal myjavský hovorca.