TRENČÍN. Projekt spustila Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR) v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
Workshopy sú zamerané na prvý kontakt s programovaním Microbitu, 3D modelovanie či vypaľovanie do dreva. Ako zdôraznila vedúca knižnično-informačných služieb VKMR Sylvia Fabová, knižnica už dávno nie je len miestom, kde sa požičiavajú knihy.
„Popri organizovaní tradičných besied, prednášok, či interaktívnych vzdelávacích podujatí sme ponuku rozšírili aj o zážitkové kurzy ovládania moderných technológií. Do určitej miery sa v tomto smere snažíme vyplniť biele miesto, pretože vieme, že v školách sa deti s podobnými pomôckami bežne nestretávajú,“ dodala.

Microbit je malý programovateľný počítač. Výsledok, ktorý si používateľ naprogramuje, vidno ihneď, keďže zariadenie je so zdrojom prepojené cez USB kábel. Navyše má v sebe zabudované rôzne senzory, napríklad kompas alebo akcelerometer. Ozobot je miniatúrny, zábavný a ľahko programovateľný robot s takmer neobmedzenými možnosťami. Rozvíja kreativitu, motoriku a logické myslenie. Pre jeho programovanie stačí obyčajný papier na nakreslenie farebných dráh, po ktorých sa robot prechádza.
Kreatívnu dielňu knižnica zriadila vo svojej špeciálnej učebni. Súčasť vybavenia v súčasnosti tvoria nové notebooky, vypaľovačky, 3D tlačiareň a programovateľný hardvér. Ozobotv plánujú kúpiť v najbližších týždňoch. Odbornú časť prípravy knihovníkov zastrešili lektori z kreatívnej dielne CVTI SR – Fablab.
„Na workshopoch kladieme dôraz na kreativitu. Nie sú však len o programovaní a základných princípoch robotiky. Je dôležité, aby sa deti učili o digitálnych technológiách v širších súvislostiach. Práve v knižnici sa im otvárajú nové možnosti a dozvedia sa o literatúre, ktorá ich môže posunúť ďalej,“ priblížila Eva Kalužáková z CVTI SR.
Záujemcovia o nový typ zábavno-vzdelávacieho podujatia sa môžu prihlásiť ešte v decembri. Bližšie informácie sú dostupné na webe trenčianskej knižnice.