TRENČÍN. Rakovina prostaty patrí k najčastejším prípadom onkologického ochorenia u mužov na Slovensku. Ročne je diagnostikovaných viac ako 3000 nových prípadov. Ak by sme toto číslo vydelili počtom pracovných dní, denne oznámia lekári karcinóm prostaty až 12 pacientom.
Podľa trenčianskeho urológa MUDr. Romana Sokola PhD., MPH, je len otázkou času, kedy sa u nás stane najčastejšou rakovinou u mužov. Odborník s viac ako 20-ročnou praxou má na konte okrem množstva ocenení aj objav nového onkomarkera spolu s dvomi významnými slovenskými vedcami, ktorý zastáva významnú úlohu v diagnostike rakoviny prostaty.
V rozhovore vysvetlil, kto by sa mal mať pred ňou na pozore, aj to, vďaka čomu je úspešnosť vyliečenia diagnostikovaného pacienta dnes už veľmi vysoká.

Ako prebiehajú počiatočné štádia rakoviny prostaty?
Sú bezpríznakové, muž to ani len netuší, keďže nemusí mať problémy s močením, erekciou či krv v moči. Jediná vec, ktorá ho privedie k lekárovi, je možnosť absolvovať preventívnu urologickú prehliadku.
A to je veľmi dôležité, lebo počet pacientov s novodiagnostikovanou rakovinou prostaty exponencionálne rastie s počtom preventívnych prehliadok, ktoré muži absolvujú. Vo svete už toto ochorenie predstihlo v počte karcinóm pľúc a predpokladá sa, že predstihne aj rakovinu hrubého čreva.
V rozhovore sa ďalej dočítate aj:
- koľko prípadov rakoviny semenníkov sa ročne zachytí na Slovensku,
- či pomáha celosvetová akcia Movember k väčšej osvete o mužskom zdraví,
- čo si Roman Sokol myslí o preventívnom urologickom vyšetrení ešte pred dosiahnutím dospelosti,
- akú úlohu zohrávajú pri liečbe urologických ochorení psychológovia,
- prečo najlepšou reklamou na mužské zdravie bol objav viagry,
- ako urológ nazerá na nákup čínskych prípravkov na erekciu,
- čo ho nabíja vo voľnom čase energiou a aká dôležitá je preňho psychohygiena?
Prehliadka sa odporúča mužom okolo 50. roku života, nie je to neskoro?
Nevidím v tom veľký zmysel, iba ak ide o mužov, ktorí majú v rodine pozitívnu anamnézu. Teda, že napríklad otcovi, starému otcovi či bratovi diagnostikovali rakovinu prostaty.
V takom prípade je výrazne vyššia šanca pozitívneho nálezu. Ale to sa dá dnes pomerne jednoducho diagnostikovať, keďže okrem štandardných odberov krvi je možnosť dať si za príplatok otestovať DNA. Imunogenetika je budúcnosť medicíny.
Aká je úspešnosť jej liečby?
Pred 25 či 30 rokmi, keď sme nemali možnosti diagnostiky a hlavne liečby, prichádzalo až 80 percent mužov s natoľko rozšíreným ochorením, že sa nedalo vyliečiť.