TRENČÍN. Zákaz predaja niektorých druhov pyrotechniky môže viesť k nárastu jej dovozu z iných krajín, prípadne k nelegálnej výrobe ohňostrojov.
Upozornili na to slovenskí výrobcovia pyrotechniky aj Asociácia predajcov pyrotechniky (APP).
Podobný trend môžeme podľa nich už teraz sledovať v Českej republike, kde je dlhší čas zakázaný predaj a používanie väčších petárd.

Zákaz povedie k dovozu zo zahraničia
Nová legislatíva zakáže používanie výrobkov, ktorých hlavným efektom je výbuch. Medzi ne patria petardy, zložené ohňostroje alebo rímske sviece.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ktoré typy zábavnej pyrotechniky budú od budúceho roku zakázané,
- aký dosah do bude mať na výrobcov a predajcov,
- prečo si myslia, že zákaz povedie k rozmachu čierneho trhu a nelegálnej výrobe,
- ako by mali ľudia bezpečne zneškodniť nepoužitú pyrotechniku,
- aký negatívny efekt majú ohňostroje na zvieratá,
- aké iné obmedzenia nová legislatíva prináša v rámci používania pyrotechniky.
„My ako jediný slovenský výrobca petárd nepredáme na tuzemskom trhu už ani jeden kus nášho výrobku. Predaj na slovenskom trhu tvorí zhruba päť percent nášho obratu. Tento zákaz nás zasiahne síce iba okrajovo, ale budeme musieť okresať výdavky na zlepšenie výrobných procesov a vývoj,“ priblížil Martin Čerepan, operations manager jedného z výrobcov a predajcov pyrotechniky z Dubnice nad Váhom.
Myslí si, že tento zákaz povedie k tomu, že ľudia si začnú tento tovar dovážať načierno zo zahraničia.
„Predaj a používanie pyrotechniky sa neskončí, museli by nastať veľmi časté kontroly v predajniach zábavnej pyrotechniky. Všetci predajcovia z okolitých krajín sa potešia nákupom našich občanov za hranicami,“ povedal.
Tiež je presvedčený o tom, že používanie zábavnej pyrotechniky zo spoločnosti nevymizne.
„Je spojená s oslavou nového roka a predstava vítania nového roka bez farebných efektov na oblohe veľa občanom bude chýbať a určite si ju nenechajú zobrať,“ uviedol.
Doplnil, v prípade, že niekomu doma zostane zakázaná pyrotechnika po novom roku, zneškodniť ju môže veľmi jednoducho.
„Stačí ponoriť výrobok na 24 hodín do vody a následne vyhodiť do komunálneho odpadu. Takto zneškodnená pyrotechnika už nie je schopná ďalšej funkcie,“ dodal.
Rozmach nelegálnej výroby
Zákaz petárd povedie k nárastu dovozu z iných krajín aj podľa APP.
„Takéto obmedzenia sú aj v okolitých krajinách a nefunguje to. Väčšinou podobné opatrenia vedú k rozmachu čierneho trhu a spusteniu domácej výroby, ktorá môže mať smrteľné následky,“ povedal Tomáš Šmitala z APP.
Ako príklad uvádza Českú republiku, kde vďaka dopytu čierneho trhu po veľkých zakázaných petardách vybuchne každý rok aspoň jedna nelegálna výroba.
„Zakaždým prichádza k obetiam na životoch a veľkým škodám na majetku. Roky tu nebola domáca výroba, alebo ak bola, tak iba minimálna, no po zákaze takéhoto rozsahu, sa domáca výroba obnoví a bohužiaľ na to doplatia aj nevinní,“ informoval s tým, že v okolitých krajinách je používanie a predaj týchto výrobkov úplne povolený.