DUDINCE. Zaujímavá historická súvislosť spája Trenčín a Dudince. Je ním dávny rímsky cisár a filozof Marcus Aurelius (121 – 180). Alebo ak chcete, spájajú nás predovšetkým jeho vojská a rímski vojaci, ktorí sa dokázateľne pohybovali na území terajšieho Trenčína, ale aj v lokalite obľúbených kúpeľov Dudince.
Kým prienik jeho vojsk k vtedajšiemu Laugariciu dodnes dokumentuje unikátny rímsky nápis na hradnej stene v Trenčíne z roku 179, v Dudinciach stále existujú rímske kúpele charakteristické 32 geometricky pravidelnými bazénikmi vytesanými do travertínu. Kým pravosť a súvislosť rímskeho nápisu na trenčianskej hradnej skale neskôr potvrdili aj ďalšie archeologické nálezy, rímske kúpele v Dudinciach zďaleka takú istotu nemajú.

Existuje aj ďalší názor, že ich vytvorili až na prelome 19. a 20. storočia tunajší obyvatelia. A tak vás pozývame južnejšie od Trenčína do histórie, ktorú sa už zrejme rozlúštiť nepodarí. Ale vidieť rímske kúpele či ďalší svetový unikát v podobe gejzíru s názvom Rastúca hora, viaceré rozsiahle travertínové kopy neďaleko kúpaliska či Fujarový vodný orchester stojí určite za to.
Travertínové vane sú dodnes tajomstvom
Vydávame sa kúpeľným chodníkom zdravia s názvom Náučný chodník Dudinské travertíny priamo od obľúbeného termálneho kúpaliska Dudinka s minerálnou liečivou vodou smerom k rímskym kúpeľom. Príjemným prostredím blízkeho lesoparku a kúpeľného parku sa onedlho dostávame na miesta zahalené dodnes veľkým tajomstvom.

Hoci je takmer isté, že vyše tri desiatky menších kamenných bazénov vytesala do travertínu ľudská ruka, dodnes sa nevie kedy a kto. Či travertínové kade s minerálnou vodou slúžili veliteľom rímskych vojsk a ich vojakom alebo až o viacero storočí neskôr domácemu obyvateľstvu, ktoré takýmto spôsobom chcelo užívať ponuku prírody. Cestu k rímskym kúpeľom spríjemňujú pohľady na pútavé a rozsiahle travertínové kopy, v ktorých v minulosti pramenila minerálna voda.