TRENČIANSKA TEPLÁ. Folklóru a tradičnej kultúre sa v Trenčianskej Teplej darí. Najväčšiu zásluhu má na tom, bezpochyby, folklórna skupina Teplanka. Tá v obci funguje nepretržite od roku 1960 a vo svojom bohatom repertoári má desiatky, ak nie stovky ľudových piesní z Teplej a jej blízkeho okolia.
Počas desiatok rokov sa skupina prezentovala úspešnými pásmami ako Teplanská svadba, Drápanie peria a Dožinky, nacvičila ale aj hymnické a národné piesne, hrdí sú aj na teplanské koledy. Okrem vystúpení po rôznych kútoch Slovenska sa už o dva týždne predstavia v Trenčíne na Mierovom námestí, aby zaspievali tie najkrajšie vianočné piesne na podujatí „Slovensko spieva koledy“.
Poznajú ich aj mimo regiónu
Spevácko-folklórnu skupinu Teplanka založili v roku 1960. Stalo sa tak po iniciatíve niekoľkých žien, ktoré si osvojili miestne ľudové piesne. Pri zrode skupiny stáli vtedajší učitelia Jozef Pavlacký, Štefan Filip a Jozef Doboš, piesne zas zozbierali miestne rodáčky Anna Karabcová a Antónia Hromádková.

Počas viac ako polstoročia stáli na čele Teplanky viacerí vedúci, v marci minulého roka sa na jej čelo postavila Silvia Gallová. Priznáva, že ľudová hudba je pre ňu neoddeliteľnou súčasťou života. Vzťah ku folklóru mala vybudovaný už od detstva.
„Boli sme tri dievky a mama nám pri práci v domácnosti spievala ľudové alebo mariánske piesne. Čiže už od detstva sme do seba nasávali krásne slovenské piesne a zostalo to v nás po celý život. Keď som sa dozvedela, že v Trenčianskej Teplej funguje folklórna skupina, hneď som sa prihlásila,“ zaspomínala si na nedávnu minulosť.
V skupine najskôr päť rokov spievala, neskôr sa stala jej vedúcou. Súčasťou života folkloristov z Trenčianskej Teplej je aj cestovanie za vystúpeniami. Obec a históriu prezentuje jej 12 členov nielen na Slovensku. Okrem blízkych miest a obcí vystupujú pravidelne na nitrianskom Agrokomplexe, svoje umenie predviedli aj na banskobystrických Dňoch kroja či na 5. ročníku „Festivalu seniorov Kysúc“, kde sa spomedzi účinkujúcich seniorských folklórnych súborov umiestnili na treťom mieste.
„Tešia nás aj úspechy zo súťaže folklórnych súborov celého Trenčianskeho kraja v Dolnej Súči. Naša folklórna skupina spievala pásmo Dožinky, k tomu sme si zhotovili aj krásny dožinkový veniec. S naším spevom sme ako skupina získali tretie miesto a naši speváci pán Dominik Holec a Ing. Marián Ježík v duetách získali taktiež tretie miesto. Z úspechu sme sa veľmi tešili, ale zároveň nás to motivuje do ďalšej práce,“ prezradila vedúca.

Teplanka je pre mnohých život
Skupina na vystúpeniach okrem miestnych ľudových piesní zaujme aj tradičným teplanským krojom. Ten patrí podľa viacerých odborníkov medzi najkrajšie na Slovensku.
„Skladá sa z rukávcov, garaše, zástery vyšívanej renesančným ornamentom a prelamovaním, pásu a čiernych kožených čižiem. Na hlave nosíme šatku – ´turecký ručník.‘ Samotné rukávce sú zhotovené z domáceho plátna. Okolo krku je plátno nazberané do obojka zvaného goriel. Ten býva dva centimetre vysoký, vyšívaný krížikom. Pri hrdle je zviazaný ‘tkaničkou.‘ Spodný okraj rukávcov tvoria vyšívané manžety. Najkrajšou časťou rukávcov je bohato vyšívaný pás – ‘níza‘. Ručne sa prišíva na samotné rukávce. Ženy si na hlavu dávali šatky, dievky zas vyčepené party,“ opisuje tradičný odev pani Marta Pupišová, ktorá je v súbore už 40 rokov.

Charakteristickým ornamentom Trenčianskej Teplej sú ‘pávy.‘ „Teplanka je môj život, dodáva mi energiu. Naša nová vedúca má dobré nápady, inšpiruje ma a mám pocit, že som pri nej omladla,“ pousmiala sa folkloristka.
Za krásou ženského kroja z Trenčianskej Teplej nezaostáva ani ten mužský. „Pozostáva z vyšívanej košele, vyšívaného lajblíka a súkenných nohavíc s ornamentmi. Nemôžu chýba čižmy a klobúčik,“ vysvetľuje Marta Pupišová.
Manuálne zručných ľudí je v Teplanke viacero, napríklad vyšívaniu košieľ tradičným teplanským vzorom sa venuje pani Eva Tiburáková. Vyšívaniu sa venovala už jej stará mama, prvý kroj dostala ako dievčatko. „Som textiláčka, pracovala som v Merine a žila v Trenčíne. Keď sme sa vrátili do Teplej, premýšľala som, čomu sa budem venovať. Napadlo mi vyšívanie kroja. Navštívila som preto odborníčku pani Renátu Slotíkovú, ktorá sa výšivke venuje, aby mi poradila. Následne som sa do toho pustila a vyšila som košele obom synom a vnukom.“ Po nástupe do skupiny zhotovila aj nové rukávce a vyšívať začala aj lajblíky ku košeliam.
Najdlhšie pôsobiacim členom folklórnej skupiny je 81-ročný pán Jozef Johaník. Na harmonike spevákov sprevádza viac ako 50 rokov. „S rôznymi muzikantmi som hrával už od 15 rokov. Začínal som v Bolešove, odkiaľ pochádzam,“ povedal muzikant, ktorý má doma asi dve desiatky harmoník.
„Zahrám aj na heligónku, aj na chromatiku, aj na klávesovú. Len keby sa našiel niekto mladší, kto by ma nahradil,“ zasmial sa čulý senior, ktorý by rád odovzdal žezlo niekomu ďalšiemu.
V obci majú už aj detský súbor
Práve omladenie kolektívu si ako za jeden z dlhodobých cieľov zvolila vedúca Teplanky Silvia Gallová. „Doba je rýchla a veľmi nenapomáha týmto tradíciám. Mladí sú v práci, domov chodia zväčša neskoro, potom rodina, deti a takýto koníček je pre nich časovo náročný. Hovorím však, že kto chce, čas si nájde, takže radi v našich radoch privítame mužských spevákov a aj harmonikára. Neodmietneme ani muzikanta, ktorý dokáže zahrať na husliach či trúbke, na fašiangy by sa zas zišiel niekto s ozembuchom,“ vymenovala.
Aj napriek krátkemu pôsobeniu pani Silvie Gallovej pri kultúrnom dianí, v obci sa podarilo niečo veľké.
„Už ako vedúca FS Teplanka som bola na návšteve v miestnej materskej škole. A práve tam som dostala nápad na vznik detského folklórneho súboru. Oslovila som preto kamarátku pani Ivetku Rindákovú, ktorá pracuje ako učiteľka v škôlke. Dohodli sme sa, že to s deťmi vyskúša, a tak aj jej zásluhou vznikol 1. septembra 2023 detský folklórny súbor Teplanček. Spievajú a tancujú deti predškolského veku, ktoré veľmi potešia hneď, ako sa zjavia na pódiu. Či už počas hodových slávností, Dní matiek, Dní jubilantov. Všetci sa z toho veľmi tešíme.“

Zachovať dochované tradície a piesne pre ďalšie generácie sa v súbore rozhodli pred 15 rokmi nahratím zatiaľ prvého z dvoch CD plného teplanskych piesní. Kým prvé v roku 2008 nieslo názov ‘Nad tú Teplú’, druhé vydali v roku 2017 pod názvom ‘Teplanské hodiny.‘ Veľkým snom je v budúcom roku nahrať aj tretie CD. Jeho vznik je však aj otázkou financií, keďže folkloristi si svoj koníček hradia z vlastného vrecka.
„Mojím ďalším snom je nahrať CD s adventnými piesňami, ktoré má Trenčianska Teplá veľmi pekné, no nie veľa ľudí ich pozná, napríklad ‘Plesajte všetci ľudia‘ alebo ‘Vianočné zvony.‘
V tomto roku sa nám podarilo založiť občianske združenie, takže veríme, že vďaka tomu sa podaria viaceré veci, okrem CD napríklad aj finančne náročná oprava krojov. Prvoradé však je, aby sme boli všetci zdraví a mohli sa tešiť z toho, čo nás baví, ale hlavne odovzdávať tradície našej obce ďalšej generácii,“ doplnila vedúca Folklórnej skupiny Teplanka.