TRENČÍN. V roku 1868 bolo Námestie sv. Anny súčasťou ulice – Serház utca. Táto časť mesta sa vtedy volala Humná. Neskôr malo námestie maďarské pomenovanie „szent Anna-tér“, no v roku 1919 vznikol názov Námestie Sv. Anny. Po vojne, v období rokov 1945 až 1947 mala táto lokalita názov Námestie Červenej armády a v rokoch 1947 až 1989 Gottwaldovo námestie. Po revolúcii bol prinavrátený názov – Námestie sv. Anny.
S Trenčínom je spojené narodenie, pôsobenie, ale i smrť väčšiny starších príslušníkov rodiny Štúrovcov. Patrili medzi nich predkovia otcov Ľudovíta, Dionýza i Juraja. V predmestskej štvrti zvanej Humná bolo niekoľko starých domov. Približne pred 140 rokmi stál na mieste dnešnej budovy krajského súdu aj pôvodný dom rodiny Štúrovcov. Jeho miesto by sme dnes už ťažko dokázali presne lokalizovať.

Do stavebných prác boli zapojení aj väzni
Budova Krajského súdu v Trenčíne slúži od roku 1913. Autorom nárožnej stavby s bohatou históriou je stavebný inžinier Bleuer Ödön, ktorý projektoval a staval aj vodojem situovaný pod Trenčianskym hradom. Práce na stavbe vodojemu ukončili v roku 1911. Bol to rok, keď začali stavať sedriu. Stavebná firma mala vtedy pobočku v Budapešti aj v Trenčíne. V Štátnom archíve Trenčín sa nachádzajú fondy plné dokumentov z výstavby sedrie. Ide o stavebné plány, pracovné denníky a spisy písané v starom maďarskom jazyku. Dozorom nad stavbou honosnej budovy bol v roku 1911 vymenovaný Ing. Kempér Béla. Z korešpondencie medzi ministerstvom a stavebným dozorom vyberáme: