TRENČÍ. Tvorba Ferdinanda Silbersteina Silvana výrazným spôsobom ovplyvnila Trenčín a jeho súčasnú podobu. Architekt s nadčasovými nápadmi stojí za výstavbou ikonickej budovy mestskej sporiteľne, Obchodnej akadémie Milana Hodžu, ako aj starej časti sídliska Sihoť.
Požiadavky na nový svet
Koniec prvej svetovej vojny výrazným spôsobom zmenil mapu Európy. Jej súčasťou sa stal aj nový štát dvoch „bratských národov“. Československo malo svoje očakávania aj ambície, ktoré sa premietli aj do jeho architektúry. Do popredia sa dostal funkcionalizmus, pri ktorom forma nasleduje funkciu.

„Ambícia nového štátu sa prejavila najmä v tom, že sa chcel jednoznačne vymedziť voči svojej minulosti. U nás to bolo oveľa výraznejšie ako v krajinách, ktoré neprešli takýmto znovuzrodením, ako bolo napríklad Francúzsko či Nemecko. Československo chcelo cez architektúru dať najavo svoje vysoké ciele a tiež požiadavky na nový svet,“ vysvetľuje trenčiansky architekt Július Bruna.
Nový architektonický štýl, s ktorým sa spája minimalizmus, čistota prejavu aj priznanie konštrukcie, neobišiel ani Trenčín.
V 30. rokoch vzniklo na jeho území hneď niekoľko pozoruhodných stavieb, ktoré udivujú dodnes. Časť z nich sa spája s menom Ferdinand Silberstein Silvan.

Moderná dominanta centra
Rodák zo Serede stojí aj za výstavbou budovy mestskej sporiteľne, ktorá sa nachádza na Mierovom námestí. Vznikla na mieste zbúraného barokového konviktu a od roku 2000 je súčasťou zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Spoločne s budovou Obchodnej akadémie Milana Hodžu na Sihoti je zároveň považovaná za vrchol Silbersteinovej tvorby.
„Sporiteľňa ako funkcionalistická stavba prvej vlny v Trenčíne vyjadrovala vymedzenie sa voči minulosti, pričom mala byť tiež konkurenciou voči budove, čo stojí oproti nej – teda kostolu. Preto je tak mimoriadne vysoká a nezodpovedá výške svojho okolia. Tým pádom sa stala akousi dominantou moderného sveta,“ upozorňuje Július Bruna.
Sporiteľňa prevzala funkciu kina, ktoré bolo súčasťou jej predchodcu. Okrem toho tu boli kancelárie a byty. Jej interiér navyše ponúkal aj unikát v podobe prvého výťahu na území Trenčína.
„Tvorca bol veľmi progresívny človek, čo sa prejavilo vo viacerých smeroch. On určoval budúcnosť mesta a málokto si uvedomuje, ako vedel niektoré veci vopred predvídať,“ myslí si Július Bruna.

Predpovedal rozmach mesta aj nárast dopravy
Silbersteinove vizionárstvo dodnes cítiť nielen v jeho ikonických stavbách. Prejavilo sa aj na začiatku najstaršieho trenčianskeho sídliska. Cesta z centra do jeho ulíc vedie popod železničný viadukt.