TRENČÍN. V polovici novembra pribudli v Trenčíne dve nové pásma do parkovacej zóny Pod Sokolicami a na sídlisku Kvetná, ktorá siaha i do časti Zámostia.
Dôležitou novinkou v rámci parkovania v meste je aj to, že odteraz si už musia kupovať parkovaciu kartu aj ľudia, vlastniaci preukaz ŤZP.

Aj keď ju získajú s 90-percentnou zľavou, Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKPOSZP) plánuje s radnicou o tejto zmene rokovať, keďže žiadna podobná zmena nesmie podľa dohovoru OSN viesť pre takýchto ľudí k zhoršeniu podmienok.
V článku sa okrem iného dočítate
- Prečo v Trenčíne zriadili nové parkovacie pásma,
- v ktorých lokalitách sú,
- prečo sa rozhodli pristúpiť k tomuto kroku,
- ako úpravu vnímajú miestni,
- prečo musia po novom za parkovanie platiť i držitelia preukazu ŤZP
Preukazy sa snažia falšovať a zneužívať
Nové pásma trenčianska radnica zriadila 18. novembra, pásmo P sa nachádza pod Sokolicami a pásmo Z vytvorili na sídlisku Kvetná aj v časti Zámostia.
„Ako na každom sídlisku aj tu bol problém zaparkovať, preto sme v týchto lokalitách vybudovali nové parkovacie miesta. Upravili sme komunikácie tak, aby tam mohli byť parkovacie miesta,“ informovala Ľuboslava Sedláková, referentka pre parkovaciu politiku Mestského úradu v Trenčíne.
Ceny parkovacích kariet zostali rovnaké, ako v ostatných pásmach. Základná parkovacia karta pre obyvateľa mesta stojí 50 eur.
Zásadnou zmenou však prešli parkovacie podmienky pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
„Kto je občanom mesta s trvalým pobytom a má parkovací preukaz, ktorý vydal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, a je držiteľom motorového vozidla, môže si vybaviť parkovaciu kartu. Tú má s 90-percentnou zľavou,“ priblížila.
V praxi to znamená, že celomestská parkovacia karta, ktorá stojí 200 eur, vyjde osobu s preukazom ŤZP 20 eur.
S touto kartou môže naďalej parkovať na každom parkovacom mieste ako doteraz.
„Pokiaľ by nemal celomestskú kartu, ale len do pásma, tak v iných pásmach, poprípade v centre mesta, môže zaparkovať bude na vyhradenom parkovacom mieste, kde s parkovacím preukazom parkuje bezplatne, alebo môže poslať SMS, ktorá ho oprávňuje na parkovanie tri hodiny zdarma,“ vysvetlila referentka.
Dôvodom tejto zmeny je evidencia, pretože podľa Sedlákovej v meste evidujú aj to, že mnohí ľudia sa snažia parkovacie preukazy falšovať a zneužívať.
Spoplatnili takmer všetky parkovacie pásma
Príjmy z poplatkov za parkovanie mesto investuje naspäť do rozvoja mobility aj výstavbu nových parkovacích miest.
„Mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie, kde sa príjmy z parkovania vracajú do ulíc. Nie je cieľom mesta budovať za každú cenu parkovacie miesta, aby to nebolo na úkor zelene, alebo ostatných obyvateľov, ktorí nie sú vlastníkmi vozidiel,“ povedala Sedláková.
V Trenčíne je v súčasnosti desať parkovacích pásiem. Okrem sídliska Noviny sú spoplatnené všetky.
„Termín spoplatnenia tohto sídliska ešte nie je určený. Centrum mesta bolo spoplatnené od začiatku,“ uviedla.
Doplnila, že v lokalitách, kde problém s parkovaním neevidujú, úpravu parkovania riešiť neplánujú.
„Napríklad v miestach s rodinnými domami je predpoklad, že občania parkujú svoje vozidlá v súkromných dvoroch. Regulovať parkovanie má význam v častiach, kde je problém s parkovaním a kde je väčší dopyt po parkovaní,“ dodala.