Hoci jedna z najväčších postáv slovenskej histórie, národovec, spisovateľ, básnik, politik, jazykovedec, filozof , redaktor i historik Ľudovít Štúr (1815, Uhrovec – 1856, Modra) navždy odpočíva na cintoríne v Modre už 167 rokov, dodnes môžete vidieť časti jeho tela, ktoré v pozemskom svete zostali zachránené, na jeho povrchu.
Štúrove vlasy či úlomok z jeho stehennej kosti zostali navždy zachované aj po pohrebe 15. januára 1856 na evanjelickom cintoríne v Modre, kde sa s ním poslednýkrát lúčil aj plačúci najbližší druh Jozef Miloslav Hurban či organizátor pohrebu a skvelý štúrovský prozaik Janko Kalinčiak. Posledné spomienky na nášho národného dejateľa vzorne opatrujú v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. A to zďaleka nie je všetko.
Vo skvelej expozícii môžete vidieť broky z nešťastného výstrelu počas poľovačky, ktoré Štúra napokon stáli život. Prechádzate sa viacerými miestnosťami, z ktorých na vás dýcha atmosféra z polovice 19. storočia vrátane dobového nábytku či uniforiem, ale aj zatykač na Štúra, Hurbana a Hodžu, dobová pištoľ z čias revolúcie v rokoch 1848 – 1849, množstvo obrazov revolucionárov zo Štúrovej družiny i jeho osudových žien Marie Pospíšilovej a Adely Ostrolúckej, či jediná zachovaná portrétová fotografia Ľudovíta Štúra z roku 1849.

Pozerá sa na vás obrovská busta Ľudovíta Štúra v nad-životnej veľkosti, oči vám padnú aj na učebnicu náboženstva, v ktorej Štúr listoval počas štúdia v maďarskom Györi. Obdivovať môžete aj Štúrovo krasopisné písmo, ktoré sa zachovalo v jednom z jeho zošitov z nižšieho gymnázia v Györi. Bridlicová tabuľka a grifeľ na písanie, aké sa používali za čias Štúra, sú ďalšou perličkou z obdobia, keď vyrastal náš popredný národný dejateľ.
Ľudovít Štúr sa do Modry presťahoval necelých päť rokov pred svojou nečakanou a náhlou smrťou. V roku 1851 zomrel jeho brat Karol a Ľudovít sa zodpovedne postaral o bratových sedem detí. Navždy je však cítiť jeho obrovskú stopu aj v našom regióne. Ľudovít Štúr sa 28. októbra 1815 narodil v obci Uhrovec. Jeho starý otec Pavel pochádzal z Trenčína a práve preto mu prischla aj prezývka „Trenčan“. Potom sa presťahoval do Lubiny v Novomestskom okrese, kde sa narodil Ľudovítov otec Samuel Štúr.

Samuel prijal napokon pozíciu učiteľa v Uhrovci a práve tu jeho manželka Anna priviedla na svet malého Ľudovíta ako druhé dieťa v poradí z piatich súrodencov. Mnohé z osudov Ľudovíta Štúra sú dodnes veľmi tajomné. Sylvia Hrdlovičová, kurátorka Slovenského národného múzea – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre, nám odkryla viaceré z nich. Priamo na mieste, v dome číslo 84, kde Ľudovít Štúr 12. januára 1856 v stupňujúcich sa bolestiach naposledy vydýchol. Smrť bola pre neho napokon po troch týždňoch od nešťastného výstrelu vykúpením. Sylvia Hrdlovičová nás zaviedla do čias odohrávajúcich sa na sklonku života Ľudovíta Štúra.
Múzeum Ľudovíta Štúra má už takmer šesťdesiatročnú históriu.
Múzeum bolo založené v roku 1964 a o rok neskôr začalo oficiálne fungovať aj pre návštevníkov. Múzeum Ľudovíta Štúra od svojho vzniku nepretržite buduje svoj zbierkový fond. Od roku 1965 expozícia prešla viacerými zmenami. Hlavným poslaním múzea je akvizičná činnosť, dokumentácia a prezentácia materiálov dotýkajúcich sa života, činnosti a diela Ľudovíta Štúra a jeho generácie na pozadí sociálneho, politického, kultúrneho a literárneho pohybu v období slovenského národného obrodenia. Expozícia Ľudovít Štúr a moderné Slovensko je druhou expozíciou múzea od roku 2006, keď prišlo k zmene adresy múzea. Do roku 2006 sídlilo v bývalej mestskej radnici a Pamätná izba Ľ. Štúra bola jeho vysunutou expozíciou.
Ktoré boli hlavné zdroje exponátov z obdobia Štúrovcov?
Knihy sme čerpali z rôznych antikvariátov či z pozostalostí. Múzeum má vo svojich zbierkach i torzo vzácnej knižnice z pozostalosti Ľudovíta Štúra. Viaceré vystavené artefakty sme získali od súkromných majiteľov.
Veríte, že niekto ešte narazí na starej povale či už v Modre, Lubine alebo v Trenčíne na nejaký zaujímavý dobový prvok zo života Ľudovíta Štúra?
Nové nálezy týkajúce sa života Ľudovíta Štúra sú skutočne veľmi výnimočné. V budúcnosti sa určite niečo zaujímavé objaví, nechajme sa prekvapiť, čo to bude. Zo súčasnej expozície ma najviac fascinuje jediná známa existujúca sólová fotografia Ľudovíta Štúra.