TRENČÍN. Výstavbu hokejovej haly v rámci pilotného projektu Hokejovej akadémie plánuje Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) dokončiť do budúceho januára.
Stavebné práce sa pomaly blížia k záveru, pred úplným dokončením sú šatne, omietky inžinierske siete aj samotná ľadová plocha.

Hoci župa plánuje stavbu dokončiť začiatkom roka 2024, termín sprístupnenia športoviska odhadujú na prelome jari a leta. Zároveň avizujú, že sa budú snažiť naspäť získať dotáciu, ktorú im zobrala predošlá vláda.
V článku sa okrem iného dočítate:
- Čo je Hokejová akadémia,
- či bude chladenie ekologické,
- koľko celý projekt stál,
- na čo bude určená druhá menšia ľadová plocha,
- aké iné prvky bude športovisko mať,
- prečo bude hala patriť medzi najmodernejšie športoviská na Slovensku,
- v ktorom meste po Trenčíne bude projekt Hokejovej akadémie pokračovať,
- aký je o akadémiu záujem.
Chladiť budú ekologickou látkou
Športová hala je momentálne dokončená na 70 percent.
„Fakturácia je niekde vo výške 10 800 000 eur. Celkové náklady sa blížia k 16 miliónom eur. Predchádzajúca vláda nám zobrala dotáciu vo výške tri milióny eur a budeme sa snažiť, aby nám tá terajšia tieto peniaze vrátila, pretože celú výstavbu ťaháme zatiaľ z vlastných zdrojov a z úverových zdrojov,“ informoval Jaroslav Baška, predseda TSK s tým, že keďže ide o spoluprácu medzi Slovenským zväzom ľadového hokeja, vládou a župami, očakávajú, že na výstavbu týchto regionálnych hokejových akadémií prispeje i vláda.
V rámci stavebných prác už takmer dokončili inžinierske siete, vrátane vzduchotechniky. Hotové sú taktiež omietky.
„Šatne sú veľmi veľké, sú v antivandal prevedení, čiže všetky stropy budú priznané, nebudú tam sadrokartóny,“ priblížil.
Od iných štadiónov sa tento odlišuje najmä tým, že okrem hlavnej ľadovej plochy tu bude i jedna polovičná.
„Menšia plocha bude určená na trénovanie brankárov, oslaboviek, presiloviek a podobne. Na týchto dvoch plochách treba ešte zabetónovať vrch. Čakáme na zapojenie zo strany ZSE do siete vysokého napätia, aby sme mohlo dotiahnuť chladiaci systém. Je tam zatiaľ nejakých 9-tisíc litrov. Treba to doplniť na 21-tisíc litrov,“ vysvetlil Baška.
Systém chladenia plochy bude využívať ekologické chladivo v ktorom nie je žiaden freón.
„Prípojku napätia potrebujeme na to, aby sme mohli kompresormi toto dotlačiť do plného tlaku, aby sme plochu mohli zabetónovať. Paralelne obstarávame už iné veci, ako interiérové zariadenie, vonku je už i súťaž na dodanie šatní a ich vybavenie,“ priblížil.
Štyri šatne sú určené pre školu, tri pre hosťovské školy a jedna pre verejnosť a ženy.
„Bude tu i moderné wellness aj s masérmi a posilňovňa s modernými prvkami. V tejto budove budú i ďalšie učebne, kde sa budú môcť hokejisti učiť a analyzovať zápasy, ktoré budú zaznamenané kamerovým systémom,“ dodal.
Budú hľadať sponzorov
Baška zároveň poukázal na to, že toto športovisko bude jedným z najmodernejších na Slovensku.
„Samotné zázemie prekračuje požiadavky, ktoré boli doteraz kladené na takéto zimné štadióny. Výnimočný je aj tým, že je zasadený do stredoškolského campusu. Je tu internát pre viac ako 700 študentov a spolu s Dopravnou akadémiou sú tu až štyri školy. Na fungovaní tejto prevádzky sa bude podieľať i Stredná zdravotnícka škola a ďalšie školy,“ vysvetlil.
Stavebné práce chcú ukončiť do konca januára, kedy spustia prevádzku zatiaľ povedať nevedia.
„Či to spustíme v apríli, alebo máji, zatiaľ nevieme. Samotná kolaudácia bude určite dlhšie trvať,“ predpovedá predseda.
Podľa jeho slov nebude prevádzka veľmi energeticky náročná.
„Príkon elektriny cez VN prípojku by mal byť niekde okolo pol megawattu. Možno v budúcnosti, keďže je tam aj veľká strecha a veľké plochy, tak by sme v budúcnosti chceli získať finančné prostriedky z dotácii na fotovoltaiku a baterkáreň, ktorá by mohla časť nákladov na tieto energie znížiť,“ podotkol.