BECKOV. Židovský cintorín v obci Beckov je unikátny tým, že leží hneď za hradbami rovnomenného hradu. Vyhlásený je tiež za národnú kultúrnu pamiatku.
Na brale pod hradom stojí od 17. storočia. Svah pod ním sa v nedávnej minulosti zosunul, Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) dnes pripravuje jeho statickú štúdiu. Na jej základe rozhodnú, či múr pod cintorín len opravia alebo postavia nanovo.
Miestne hroby sú posiate desiatkami kamienkov, ktoré priniesli pozostalí, často až z Jeruzalema.
Cintorín je rozdelený na dve časti
ÚZŽNO zabezpečuje pravidelnú údržbu cintorína, napriek tomu sa však v minulosti začal svah, na ktorom stojí, hýbať.
„Cintorín je udržiavaný, avšak, v minulosti sa svah začal trochu hýbať. Dôsledkom toho začal padať múr z kameniva a je narušený,“ uviedol Henrich Stern, projektový manažér nehnuteľnosti ÚZŽNO.
V článku sa okrem iného dočítate
- Na aké časti je cintorín rozdelený,
- koľko hrobov na cintoríne evidujú,
- s akým problémom sa cintorín potýka a ako ho plánujú riešiť,
- kedy a za akých okolností cintorín zriadili a koľko židov žilo v obci v minulosti,
- prečo sú na náhrobkoch kamienky.
Židovská obec momentálne pracuje na spracovaní statického posudku zosuvu. „Spracovávame projekt, aby sme vedeli následne s pamiatkarmi určiť postup, akým by sme vedeli vec sanovať, prípadne či nebude stačiť len nové postavenie múru v tvare, ako bol doteraz,“ priblížil.

Cintorín je výnimočný tým, že sa nachádza hneď za hradbami hradu a je súčasťou brala.
„Je rozdelený na dve časti. Jedna je hneď pod bralom, druhá je trochu ďalej, na druhej strane príjazdovej cesty. To je jeho jedinečnosť,“ vysvetlil Stern.