NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Do hlbokých diaľav tajomného vesmíru sa na hodinách geografie ponorili piataci z V. C triedy zo Základnej školy na Ulici kpt. Nálepku v Novom Meste nad Váhom. Ich skvelé trojrozmerné a dvojrozmerné vesmírne projekty preniesli celú slnečnú sústavu do jedinej triedy.
Hoci nad svojimi ukážkovými vesmírnymi dielami strávili množstvo hodín, svoj voľný čas využili na výborné nápady a poučné vzdelávanie. Ich trieda sa premenila vďaka viacerým efektným výtvorom na nádherné planetárium. Do spoločných aktivít niektorí žiaci pritiahli aj rodičov, ktorí si zaspomínali na svoje školské časy a oprášili spomienky z astronómie a kozmických bádaní.
Zrútené Slnko zachránila lepiaca páska
Stačila jedna veľká škatuľa z kartónu, pestré farby, vianočné gule, ktoré sa po autentickom sfarbení premenili na jednotlivé planéty slnečnej sústavy a štyri tužkové baterky. Tie hviezdnym spôsobom rozžiarili tmavé zákutia nekonečného vesmíru. A keď sa zavriete do tmavej miestnosti a roz-svietite projekt, ktorý vytvorila Dorotea Mateášová, zrazu letíte tmavým vesmírom a okolo vás sa ligocú hviezdy.

„Pri vzniku mojej slnečnej sústavy mi pomáhala mamina. Akrylovými farbami sme natierali najprv krabicu a potom začali do nej postupne pribúdať zavesené planéty. Niektoré planéty som vytvorila pomaľovaním vianočných gúľ. Tak nám budú chýbať na vianočnom stromčeku,“ zasmiala sa Dorotea, ktorá svoj vesmír tvorila štyri dni. Miniatúrne svetielka napájané zo štvo-rice bateriek navodia tú pravú kozmickú atmosféru. „Keď som projekt tvorila, vždy som si ho rozsvietila na noc aj doma. Bolo to krásne. Ako celý vesmír, ktorý obdivujem. Z planét je pre mňa najzaujímavejší Urán,“ vyznala sa Dorotea.
Nerozhodilo ju ani rozžiarené Slnko, ktoré sa počas presunu z domu do školy v krabici zrútilo. „Tak som ho dodatočne prilepila páskou. A potom sa ešte aj Urán olúpal,“ zasmiala sa. Množstvo náučného textu na vrátach do vesmíru umocňuje kvalitu jej projektu.