NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zostavovala však aj mnohé programy zahraničných filmových festivalov, najmä v holandskom Rotterdame (1997-2011).
Tridsať rokov žila v Holandsku, napokon ju životné cesty zaviedli opäť do rodnej vlasti a zakotvila v našom regióne - v Novej Bošáci. Odborníčka na svetovú kinematografiu založila pred piatimi rokmi Filmový festival pre deti a mládež CINEDU v Novom Meste nad Váhom. Práve o jej srdcu blízkom festivale CINEDU sme sa s riaditeľkou festivalu Ľudmilou Cvikovou rozprávali tesne po vyhlásení najlepších filmov tohto čoraz populárnejšieho filmového podujatia.
Ako prebiehal výber filmov pre 5. ročník Filmového festivalu CINEDU v Novom Meste nad Váhom?
To si diváci ani neuvedomujú, aký je to dlhý proces, keď hľadáme a získavame filmy pre festival. Veľmi to závisí aj od financií, ale aj od toho, že premietame iba v jednom kine Považan. Žiaľ, na Slovensku stále diváci nie sú zvyknutí chodiť do kina. Preto robíme doslova pioniersku prácu aj s vedúcim kina Jožkom Nováčekom. Oslovujeme školy, s ktorými máme dobré kontakty. Napokon, festival práve pre túto vekovú kategóriu pripravujeme.

Sme na tom v porovnaní s inými štátmi horšie?
Dá sa povedať, že v iných krajinách a mestách sú zvyknutí brať kultúru z iného uhla pohľadu. Festivaly pre deti a mládež v zahraničí fungujú tak, že doobeda ich navštevujú predovšetkým školáci. Poobede potom prídu na takéto festivaly spolu s deťmi celé rodiny. Na rodinné filmy prídu deti spoločne s rodičmi či starými rodičmi. A my máme problém dostať divákov do kina aj počas víkendu.

Zmenil sa vo všeobecnosti vzťah slovenského diváka ku kinu?
Zmenil. Je to smutné, ale počas COVID-u i po ňom sa dokonca debatovalo aj o tom, že to bude zrejme koniec pre kiná. V iných krajinách bol trend opačný. Dokonca im počet divákov v kinách narástol. Ľudia sa do kín vrátili. Stále si kladiem otázku, ako je to možné, zaoberám sa tým. Diváci by mali podporovať aj naše slovenské filmy.