TRENČÍN. Smutným víťazom anticeny BRUTUS za rok 2023 sa stalo zbúranie bývalej budovy turbogenerátorovne v areáli Merina, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Toto ocenenie vyhlasujú anonymní profesionáli z prostredia architektúry a podľa ich vlastných slov parazituje na Cene za architektúru Slovenskej komory architektov.
Tento rok toto ocenenie získalo i vyvlastňovanie liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.

Dve ocenenia v jednom regióne
Zbúranie pamiatky, ktoré si anticenu v tomto roku vyslúžilo vykonali počas bieleho dňa.
„Jediná pôvodná kultúrna pamiatka areálu legendárnej fabriky Merina v Trenčíne je už nenávratne minulosťou. Tento počin sa navyše udial v čase príprav na prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2026, gratulujeme,“ uviedli vyhlasovatelia súťaže s tým, že v časoch, kedy aj v slovenskej architektúre silnejú témy udržateľnosti a zodpovednosti, v navrhovaní tu stále idú ľudia strmhlav proti prúdu v prospech stavania parkovísk a krabicových obchodných centier.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ktoré dva fenomény v Trenčíne a okolí anticenu získali,
- za čo ocenenia udeľujú,
- koľko fenoménov tento rok nominovali,
- ako vníma toto ocenenie aktivista Július Bruna,
- prečo si stojí za tým, že pamiatku by mal vinník opäť postaviť,
- prečo pamiatku v Merine zbúrali.
Ocenenie BRUTUS si odnieslo i vyvlastňovanie liečebného domu Machnáč.
„Dva roky vyvlastňovacieho konania zastavil Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR spôsobom, ktoré napadla aj Generálna prokuratúra SR ako nezákonný,“ odôvodnili toto ocenenie organizátori.
Roky úsilia a námahy mnohých odborníkov a odborníčok, ktorí dlhodobo úprimne usilujú o obnovu a záchranu Machnáča, tak podľa nich paradoxne nezmaril vlastník objektu, ktorý ho necháva roky chátrať, ale verejná správa štátu.