Výskyt rakoviny prsníka u žien stále rastie, častejšie ju diagnostikujú u mladších žien, ale i starších mužov. Informoval o tom Mário Bôžik, rádiológ Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
V rozhovore priblížil i to, ako by malo vyzerať správne samovyšetrenie prsníkov, akým spôsobom vykonávajú mamografiu, i to, či zhubné ochorenie prsníkov automaticky znamená jeho odstránenie.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravia prsníkov sa bude konať 15. októbra 2023 od 13.00 – 17.00 hod. v OC Laugaricio Trenčín podujatie spojené s nácvikom samo-vyšetrovania prsníkov, prezentáciou zameranou na problematiku karcinómu prsníka a diskusiou s lekármi.
Organizátorom podujatia je Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, Fakulta zdravotníctva v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Trenčín, Rádiologickou klinikou Trenčín, O.Z. Amazonky, OC Laugaricio, a spoločnosťou DOOH.sk.
Pred dvomi rokmi, kedy sme sa o prevencii rakovinových ochorení prsníkov naposledy rozprávali, ste uviedli, že trend týchto ochorení ani zďaleka neklesá. Zmenilo sa odvtedy niečo?
Určite nie. Tento trend pretrváva, rakovina prsníka naozaj stále drží prvenstvo v onkologických ochoreniach u žien, v posledných mesiacoch sme dokonca zaznamenali vyšší výskyt rakoviny prsníka u mladších vekových kategórii medzi dvadsiatym a štyridsiatym rokom života.
Ročne sa diagnostikuje viac ako tritisíc nových prípadov rakoviny prsníka u žien, ale aby sa nezabudlo, stretávame sa s ňou aj u mužov zhruba nad 50. rokom života a vyššie.

Ako v súčasnosti prebieha na vašom oddelení vyšetrenie prsníka, čo môže od neho pacientka očakávať?
Naše pracovisko je po dodržaní určených kritérií skríningovým pracoviskom na včasný záchyt rakoviny prsníka od roku 2020. Skríningový program je určený pre ženy vo veku od 50 do 69 rokov. Samozrejme, že naše pracovisko vyšetruje všetky ženy bez rozdielu veku, ktoré prichádzajú na sonografické, preventívne mamografické alebo skríningové mamografické vyšetrenie.
V podstate sa venujeme všetkým pacientom, nielen dospelým ale aj detským a adolescentným dievčatám a chlapcom s akýmkoľvek podozrením na prsníkový problém. Pacienti môžu od nás očakávať správne interpretované vyšetrenie prsníka s následným doplňujúcim sonografickým vyšetrením, podľa výsledku pristupujeme k odobratiu vzoriek z prsníka smerujúcemu ku konečnej diagnóze.
V rozhovore sa tiež dočítate
- U akých vekových skupín najčastejšie diagnostikujú rakovinu prsníka,
- že ju môžu mať i muži,
- ako prebieha mamografické vyšetrenie prsníkov,
- ako by malo vyzerať správne samovyšetrenie prsníkov,
- kedy by ho mali ženy vykonávať,
- prečo je mýtus, že ženy s väčšími prsníkmi majú vyššie riziko mať onko-ochorenie,
- v akých prípadoch musí pacientka podstúpiť odstránenie prsníkov,
- aké príznaky môžu naznačovať onkologické ochorenie prsníkov.
Po potvrdení malígneho ochorenia riešime osobným pohovorom s pacientom možnosť ďalšej zdravotnej starostlivosti. V našej nemocnici veľmi dobre funguje tím odborníkov, rádiológ, onkológ, gynekológ, chirurg a patológ, ktorí riešia individuálny prístup a potreby pacientov s diagnostikovaným, malígnym ochorením prsníka.
Niektoré ženy mávajú z mamografického vyšetrenia obavy, či už z nekomfortu, alebo žiarenia. Sú obavy na mieste?