BECKOV. Rozsiahlu obnovu západného paláca hradu Beckov dokončili a sprístupnili ho verejnosti.
Vynovenú časť tvorí šesť miestností, niektoré z nich plánujú v budúcnosti využívať ako auditórium pre školské výpravy.
Vďaka tejto rekonštrukcii sa pamiatka posunula z úrovne ruiny na úroveň hradov, ako sú napríklad Streženice alebo Devín. Počas prác zároveň zistili, že stavba je staršia, ako si pôvodne mysleli.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké priestory v západnom paláci obnovili,
- ako ich budú môcť návštevníci využiť,
- koľko celá investícia stála,
- aké nové prvky pripravujú vystaviť v blízkej budúcnosti,
- či porastie cena vstupného,
- prečo bude hrad otvorený celoročne.
Hrad bude otvorený celoročne
Cestu k dokončeniu rekonštrukcie západného paláca skomplikovali i rôzne krízy aj pandémia.
„Každopádne v roku 2019 táto myšlienka vznikla, keď bola vyhlásená výzva z nórskych grantov. V auguste 2020 sa nám podarilo tieto granty získať, podpísali sme akceptačný list a v roku 2022 začali práce na obnove paláca,“ priblížil Peter Pastier, riaditeľ hradu Beckov.
S prácami začali v apríli, dokončili ich ešte tento rok v auguste. Obnovený palác skolaudovali napokon v septembri. Návštevníci v ňom môžu od októbra preskúmať šesť krytých, uzavretých priestorov.
„Najvýznamnejším z nich je rytierska sála. Ďalej sú to tri ďalšie priestory na prvom nadzemnom podlaží a dva sú pivničné. Prvý pivničný priestor chceme v budúcnosti využívať ako auditórium, hlavne tam budeme vítať školské výpravy, keďže je tam i premietacia technika. Prezentácie budeme môcť robiť i počas sychravého počasia,“ informoval Pastier.

V horných priestoroch zriadia expozíciu venovanú Stiborovi zo Stiboríc, ktorú verejnosti sprístupnia koncom októbra. Hrad získa i jeden staronový výhľad z takzvanej terasy západného paláca, ktorá susedí s rytierskou sálou.
„Je to jeden z nových výhľadov, kde sa od roku 1728, kedy hrad vyhorel, dostanú prví návštevníci. Je to zelená strecha západného paláca, ktorá prekrýva rytiersku sálu a dve nasledujúce miestnosti,“ vysvetlil.
Ako ďalej uviedol, je to najviac zakrytá časť hradu.
„Nielen západný palác, ale aj priestor hradnej kaplnky a pivnica sú zakryté. Tým pádom sa radíme už nielen k štandardným zrúcaninám, ale sme sa pohli o úroveň vyššie k hradom, ako sú Strečno, alebo Devín,“ povedal.
Vďaka tejto novinke budú môcť návštevníci hrad navštíviť celoročne.
„V zimných mesiacoch to zatiaľ bude na objednávku pre skupiny. Vianoce na hrade tento rok ešte nebudú, ale premýšľame nad tým. Tento rok sa nezvýši ani vstupné, od budúceho roka ho, ale budeme musieť upraviť. Zmenia sa i okruhy pre návštevníkov,“ avizoval Pastier.
Počas rekonštrukcie prebehla i architektonická štúdia západnej steny paláca, vďaka ktorej zistili, že beckovský hrad je starší, ako pôvodne predpokladali.
„Prvé kamenné objekty tohto paláca boli vystavané v rokoch 1165 až 1185. Hrad Beckov teda patrí k pomerne dosť významným hradom na území Uhorska,“ podotkol riaditeľ.
Kamenné hrady u nás podľa neho stavali až v 13. storočí.